Zorunlu Sağlık Sigortası Nedir, Sorgulama-Genel Sağlık Sigortası Başvurusu

Zorunlu Sağlık Sigortası Nedir, Sorgulama-Genel Sağlık Sigortası Başvurusu

genel sağlık sigortası

genel sağlık sigortası

Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile gündeme gelen zorunlu sağlık sigortası uygulaması artık yeşil kart uygulamasının yerini alıyor. Yani diğer bir ifadeyle artık sosyal güvenlik koruması kapsamında olmayanlar bile zorunlu sağlık sigortası sistemine dahil olacaklar ve kendilerine belirlenen miktarlarda prim karkı payı ödemek zorunda kalacaklar.

Yeni sisteme göre sigorta koruması kapsamında olmayanların ödemesi gereken prim miktarları ise 5510 sayılı kanunda şu şekilde belirtiliyor.

Geliri brüt asgari ücretin üçte biri (295 TL) ile asgari ücret (886,5 TL) arasında olanlar aylık 35,4 TL ödeyecek.

– Asgari ücret ile asgari ücretin iki katı (1.773 TL) arasında olanlar aylık 106,4 TL ödeyecek.

– Geliri asgari ücretin iki katından daha fazla olanlar aylık 212,8 TL zorunlu sağlık primi ödeyecek.

Sosyal güvencesi olmayan ve gelir testi yaptırmayan vatandaşların da aylık geliri asgari ücretin iki katından (1.773 TL) fazla kabul edilecek ve aylık 212,8 TL prim alınacak.

Zorunlu Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na başvurmaları gerekiyor. Baş vuranlar, “gelir testi”ne tabi tutulacaklar. 9.1 milyon yeşil kartlının ise vize sürelerinin bitiminde başvurup, gelir testi yaptırmaları gerekecek.

Genel Sağlık Sigortası kapsamında ilave ücret alınacak veya alınmayacak hizmetler (İlave Ücret Alınması), Hangi ilaçlardan ilaç Katılım Payı alınacağı, İlaç katılım payı oranları, Tıbbi Cihaz, Optik malzemeler (gözlük lens vb) ,Malzeme Katılım Payı, 3713 Terörle Mücadele kapsamındaki malüllerin katılım ücretleri,
Muayene Katılım Payı,Katılım Payı Alınmayacak Haller, Sağlık Hizmetleri ve Kişiler,Bazı Sağlık Hizmetlerinin Sağlanma Yöntemleri ve Ödeme Kuralları,Tüp Bebek Tedavisi,Diyalizi, FTR, Sözleşme
Acil Sağlık Hizmetleri, Otelcilik Hizmetleri, Trafik Kazaları gibi merak edilen konularda bilgi edinmek için SGK nın resmi sitesi olan sgk.gov.tr ye girmeniz ve Genel Sağlık Sigortası başlığına tıklamanız yeterli olacaktır.

zorunlu sağlık sigortası sorgulama için

İlgili sorular:

Yazı hakkında yorum bırakın