Zeytinyağının Cilde Faydaları-Zeytinyağı Yüze Faydası

Zeytinyağının Cilde Faydaları-Zeytinyağı Yüze Faydası

Zeytinyağının yüze faydaları bakımından diğer bitki yağlarından oldukça avantajlıdır. Diğer yandan zeytinyağının cilde zararları da doğal bir yağ olduğu için en alt düzeydedir. Zeytinyağının uygulanmasında en çok zeytinyağının saça faydaları ile zeytinyağının sivilcelere faydası ön plana çıkmaktadır. Şimdi sizlere zeytinyağının yararları hakkında bilgi verceğimiz yazımızda zeytinyağının cilde nasıl uygulanır, zeytinyağının saça uygulanması,zeytinyağının cilde hangi faydaları vardır gibi sorulara da doyurucu yanıtlar bulabileceksiniz. Yazının sonunda ise sivilcelere iyi gelen bir zeytinyağlı yüz maskesi tarifi aktaracağız.

Zeytinyağının Yüze ve Cilde Faydaları Nelerdir

ZEYTİNYAĞININ CİLDE FAYDALARI

zeytinyağı cilde faydaları

zeytinyağı cilde faydaları

Zeytinyağı doymamış yağ asitleri açısından oldukça zengin bir yağdır. Özellikle omega-3 açısından zengindir. Omega-3′ün cilt üzerindeki etkilerinden bir tanesi, özellikle de eksikliği ciltte kurumalara, pul pul dökülmelere, tırnaklada ve saçlarda güçsüzlüğüne ve kırılmaya sebep olur.

Zeytinyağı cilde esneklik kazandırır. Bu özelliğinden dolayı hamile bayanlar çok rahatlıkla hamileliğin son dönemleri olan 7.8.9. aylarında vücutlarına masaj yoluyla zeytinyağını uygulayabilirler.

Zeytinyağı yüzyıllar boyunca sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı bir cilt için özellikle bayanlar tarafından kullanılmıştır. Zeytinyağının cilde esneklik kazandırması gibi güzel özelliklerinin yanında ağır dokusu ile kullanımına dikkat edilmelidir. Zeytinyağı cilde uygulanırken çok az miktarlarda ve masaj yolu ile uygulanması gerekir. Özellikle yağlı ciltlere sahip olanlar zeytinyağı kullanımında daha dikkatli olmaları gerekir. Bunun sebebi zeytinyağının cilt üzerinde yağlanmayı hızlandırabilecek olmasıdır. Aynı zamanda uygulama sonrasında ciltte hafif yapışkan bir his bırakabilir.

Evde zeytinyağı ve deniz tuzu ile hazırlayacağınız kür sayesinde günün stresini vücudunuzdan atabilir ve cildinize esneklik kazandırabilirsiniz.

Fransa’da yapılan bir araştırma, günlük diyetlerinde zeytinyağı kullanımına öncelik veren 65 yaş üzerindeki kişilerde felç riskinin yüzde 41 azaldığını ortaya çıkardı

FRANSA’da Bordeaux Üniversitesi tarafından yapılan araştırma kapsamında, Bordeux, Dijon ve Montepellier kentlerinde 65 yaş üstü 7 bin 625 kişi beş yıl boyunca gıda rejimleri açısından takip edildi. Yemek ve salatalarda daha çok zeytinyağı kullanmayı tercih eden kişilerin, hiç kullanmayanlara göre felç geçirme riskinin çok daha az olduğu gözlemlendi. Bu süre içinde çoğu sızma zeytinyağı kullanan deneklerden sadece 148’inde inme görüldü. Araştırmayı yürüten Dr. Cecilia Saimeri, 65 yaş üzeri hastalarda felç riskinin arttığına dikkat çekerek, zeytinyağının hastalığı önlemede, en ucuz ve kolay yöntem olabileceğini ifade etti. zeytinyağının besin değerleri açısından genç yaşlı herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir besin maddesi ve bitkisel yağdır.

Zeytinyağı tansiyonu yükseltirmi?
“Neurology” adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarını değerlendiren İngiltere Felç Derneği sözcüsü Charline Ahmed, zeytinyağının yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve kalp hastalığının önlenmesindeki faydalarının bilindiğini, ancak felci önlemede de aynı şekilde etkili olduğunu görmenin umut verici olduğunu söyledi. Yani zeytinyağı tansiyonu yükseltmez tam aksine düşürür.

ZEYTİNYAĞI İLE MASAJ YAPIN

-Adale ağrılarını gidermek için, zeytinyağı ve biberiyeyi karıştırıp, ağrılı bölgeye masaj yapın

-Güçlü diş etleri için, arada bir ağzınızı zeytinyağı ile çalkalayın

-Pırıl pırıl saçlar için, şampuandan sonra bir miktar zeytinyağı, bir yumurta sarısı, limon suyu ve biraz bira

karışımını saçınıza sürün. Beş dakika bekletip ılık su ile durulayın.

-Kepeklerden kurtulmak için bir miktar zeytinyağı ve kolonyayı saçınıza sürün, ılık su ile durulayın

KAHVALTI İÇİN İDEAL

zeytinyağı yüze cilde faydaları

zeytinyağı yüze cilde faydaları

Zeytinyağı nasıl kullanılmalı
En seçkin zeytinlerden üretilen Sızma zeytinyağı, kahvaltılarda ve salatalarda, o kendine has kokusunu ve lezzetini arayanlar için ideal bir seçim. %1 den az olan asit oranı ile kahvaltı ve salatanın yanı sıra, pişmiş sebzelere ya da İtalyanlar ın yaptığı gibi makarnalara sos olarak eklenebiliyor. Dolu dolu bir zeytin tadına sahip olan Naturel zeytinyağı ise, sağlıklı ve tadına doyulmaz yemekler için doğru seçim. En fazla %1.5 olan asit oranı, yoğun zeytin tadı ve kokusu ile zeytinyağı, kahvaltı sofrasını ziyafet sofrasına, salata ve makarnayı ana yemeğe dönüştürülüyor. Rafine ve naturel yağların belli oranlarda karışımından elde edilen Riviera zeytinyağı da, en fazla %1 olan asit oranıyla yemeklerde lezzet, zeytinyağlılarda hafiflik arayanların tercihi.

Zeytinyağı ile Yüz Bakımı Maskesi

Haftada bir kez bir kaşık zeytinyağı ve bir yumurta karışımından oluşan yüz maskesi kullanın. Karışımı iyice karıştırmaya özen gösterin ve 20 dakika yüzünüzde bekletin ve ılık suyla yıkayın. Bu maske ile daha parlak bir yüz ve daha az kırışıklık cildinizi karşılıyor olacak. Tabakalanmış bir cildiniz varsa,bir kaşık zeytinyağı ile rendelenmiş havucu deneyin. Cildinizin daha fazla parlaması için ise, taze krema ve 2 kaşık zeytinyağı cildinize iyi gelecek. Sıkılaştırıcı ve nemlendirici bir etki için ise, zeytinyağı ve bir limonun dörtte biriniz karıştırıp yüzünüze uygulayın.

İlgili sorular:

Yazı hakkında yorum bırakın