Zayıflamak için sabah egzersizleri-Sabah sporu zayıflatırmı?

Zayıflamak için sabah egzersizleri-Sabah sporu zayıflatırmı?

zayıflama egzersizleri

zayıflama egzersizleri

Sporun hayatımızdaki önemini artık bilmeyen kalmadı. Ancak iş, uygulamaya gelince, birçoğumuz bir bahane bulur ve sporu bir süre daha erteleriz. Oysa spor, mutlaka yapmamız gereken, hayatımızın önemli bir parçası olmalıdır. Günün hangi saatinde, hangi sporu yaparsanız yapın, mutlaka günde en az yarım saat spor yapmaya özen gösterin.

Sabah sporu, güne zinde başlamak ve gün boyu zinde olmak için önemli bir aktivitedir. Özellikle sabahları, sahil kenarında hızlı tempoda yapılan bir yürüyüş, fit ve zinde kalmanızı sağlarken, sağlığınız üzerinde diğer olumlu etkileri de bulunmaktadır. Gece boyunca enerji depolarını kullanan vücudumuz, sabah yeniden enerji toplamaya ihtiyaç duyar. Diğer bir deyişle gece, vücudumuzdaki karbonhidrat depolarının hepsi boşalır. Sabah spor yapmak, vücudumuz adrenalin ve glukagon gibi hormonları salgılayarak zayıflamaya yardımcı olur. Sabahları yağ yakımını arttıran en ideal spor ise yürüyüştür. Ayrıca yüzmek de en az sabah yürüyüşü kadar yararlıdır. Sabahları yüzmek, tüm kaslarınızın aynı anda çalışmasını ve daha hızlı yağ yakmanızı sağlar.

Oksijeni bol bir ortamda sabah sporu yapmak, daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olur. Tempolu hareketler yapacaksanız, kısa aralarla sürekli derin nefes almayı ihmal etmeyin. Bu, vücudunuzun tekrar normal düzenine dönmesine ve metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına yardımcı olur. Sabah sporunuz bittikten sonra, metabolizmanız uzun süre daha aktif kalır. Bu nedenle, sabah sporundan sonra yoğurt ve meyve gibi besinler tüketmeye özen gösterin. Sabah sporundan sonra kahvaltı yapacaksanız, şekerli gıdalardan uzak durun. Meyve ve yoğurt gibi besinler tükettiğinizde, vücudunuz birkaç saat daha yağ yakmaya devam eder.

Sabah sporu, gün boyu dinç ve zinde olmanıza yardımcı olur. Üstelik gün boyu zinde kalmak için sabahları 15 dakika ile 30 dakika spor yapmanız bile yeterli olacaktır. Sabahları açık havada spor yaparak alacağınız oksijen, fiziksel rahatlamaların yanı sıra psikolojik olarak da rahatlamanızı sağlar. Açık havada sabah spor yapmanın diğer bir yararı da, kan dolaşımınızın hızlanmasını sağlamaktır. Bu, yoğun geçen ve tempolu iş günlerinde daha stressiz ve daha sakin bir çalışma ortamı yaratmanızı da sağlayacaktır.

Sabahları spor yapmak, beyninizin daha uzun süre uyanık olmasını sağlar. Bu nedenle, sabah sporu yaptığınızda uykunuz da açılmış olur. Ayrıca sabah sporu, gün boyu işlerinizi daha planlı ve daha düzenli yapmanıza yardımcı olur. Bu, daha rahat düşünmenizi ve daha rahat hatırlamanızı da sağlayacaktır. Sabah sporunun diğer bir yararı da, 24 saatlik bütün fonksiyonları düzenleyen sistemin düzenli bir şekle girmesini sağlamaktır. Siz, her gün düzenli olarak kalkıp aynı saatte spor yaptığınızda, vücudunuz bu düzene alışır ve daha sakin, daha stressiz bir hayat sürmeniz daha kolay bir hale gelir. Sabah sporu, kahvaltıda da daha enerjik olmanızı sağlar. Tüm bu yararlarının yanında sabah sporu, güne daha zinde başlamanızı sağlarken, gün boyu daha pozitif hissetmenize de yardımcı olur.

Sabah yapılan egzersizler kaç kalori yakar?

Bu tamamen sizin metabolizma hızınız ve yapılan sabah egzersizlerinin yoğunluğu ve yapılış süresi ile alakalıdır. Ancak sabah egzersizleri kesinlikle akşam yapılan egzersizlerden daha fazla kalori harcatır ve zayıflama sağlar. Metabolizmanın en hızlı olduğu sabah vakti bir de egzersizle destek verilirse bu metabolizma hızı tüm güne yayılır. Sabahları yapılan egzersizler ortalama olarak 300 kalori ile 500 kalori arası bir kalori yakılmasını sağlar

İlgili sorular:

Yazı hakkında yorum bırakın