Yoğurt Suyunun Faydaları Zararları Nelerdir-Yoğurt Suyu Zayıflatırmı

Yoğurt Suyunun Faydaları – Yoğurt Suyunun Yararları

yoğurt suyunun içindekiler

yoğurt suyu

Yoğurdun suyu vitamin ve mineral deposu bir içecek olarak gerek cilde faydaları, gerekse yağ yakıcı etki nedeniyle kilo vermek için kullanılması, bu içeceğin kullanılması için başlı başına bir sebep olarak görülebilir. Yoğurt suyunun sağlığa faydaları ve varsa olası zararları hakkında bilgi vereceğimiz bu makalede ayrıca yoğurt suyu zayıflatırmı, yoğurt suyu tüy döker mi, böbrek taşı düşürücü bir içecek olarak kullanımı nasıldır gibi yoğurt suyu hakkında merak edilenleri cevaplayacağı.

Yoğurt suyunun sağlığa faydaları:

her şeyden evvel yoğurt suyu tam manasıyla bir vitamin, protein ve mineral deposudur. Özellikle yurdumuzda bir çok çocuğun büyüme geriliğinin temel nedenlerinden bir tanesi olan Riboflamin (B2) vitami yoğurt suyunda bolca bulunmaktadır. Bir çok çocuğun süt içmekten mahrum olduğu ülkemizde heba edilen yoğurt suları ile onbinlerce çocuğun gerek zihinsel gerekse fiziksel sağlığı garanti altına alınabilmektedir. Yoğurt suyuna sarı ve yeşilimsi rengi veren şey, yoğurt suyunda bulunan B2 vitaminidir. Yoğurtta bol miktarda bulunan B2 vitamini eksikliğinin, göz ve ağız kenarlarında çatlamalar ve yaralara neden olduğunu ifade eden Budak, “B2, Türkiye’de eksikliği en fazla görülen vitaminlerden biridir. Bu nedenle yoğurt suyunun değerlendirilmesi sağlık açısından önemlidir. B2 vitamini, vücuttaki protein, karbonhidrat ve yağlarla etkileşim içine girerek, onların kullanılmasını kolaylaştırır. Böylece vücut bunlardan daha çok yarar sağlar” dedi.

Yoğurt suyunun içerisinde bulunan bakteriler antikanserojen etkisi nedeniyle kanser hastalıkları daha başlamadan önlenmekte ve vücutta kötü huylu tümörlerin gelişimi yoğurt suyunda bulunan probiyotikler sayesinde önlenmektedir. Yoğurt suyunun içindekiler sadece b2 vitamini ile sınırlı değildir. Ayran, kalsiyum ve potasyum içermesi nedeniyle özellikle kemik ve dişlerin oluşumuna olumlu etki yapar. Ayran ayrıca, A, B12, D, B2 ve B6 vitaminleri ile protein deposudur. Ayran, kolestrerol miktarının azaltılmasının yanısıra, toksit maddelerin notralizasyonunu sağlar, vücudun sıvı dengesini korur. Bu nedenle, yoğurt suyu ayran olarak da değerlendirilebilir.

Yoğurt suyu kadınlarda istenmeyen tüylerden kurtulmak için bitkisel çözüm amacıyla da kullanılmaktadır. Yoğurt suyu tüy aldırmak için doğal bir iksir olarak istenmeyen tüylere bitkisel ve kesin çözüm sunmaktadır.

Yoğurt Suyu Böbrek Taşı düşürmek için de kullanılabilen bir içecektir. Yoğurt suyunun bileşenleri böbrek taşlarını eritir ve zararsız büyüklükteki parçalara ayırarak vücuttan idrar yoluyla atılmasını sağlar. Böbrek kumları ve böbreklerde taş şikayeti olanların ufak çaptaki kum ve taşları düşürebilmeleri için yoğurt suyu içmeleri önerilmektedir. yoğurdun sarı suyunun faydaları arasında böbrekleri temizleyici yararı da bulunmaktadır.

Yoğurt suyunun cilde olan faydaları nedeniyle özellikle cildi beslemesi, cilt kırışıklıklarına, cilt lekelerine ve sivilcelere karşı doğal tedavi olanağı sunan bir sıvı olmasını da gündeme getirmektedir. Cildi gençleştiren ve güzelleştiren yoğurt suyunu değişik bitkisel maskelerle denemenizde hiç bir mahsur bulunmamaktadır. Yoğurt suyunun PH değeri 4 olup alkali bir yapıdadır ve cildin asit dengesini nötr edici özelliği vardır.

Yoğurt Suyu Zayıflatırmı

Mideyi uzun süre tok tutması ve kalori bakımından fakir bir içecek olmasından dolayı yoğurt suyu kilo vermek ve zayıflamak için rahatlıkla kullanılabilir. Hem böylece diyetlerin yıpratıcı etkisine karşı vitamin ve mineral deposu yoğurt suyundan da faydalanmış olurız.
Yoğurt Suyundan Ne Yapılır?

Yoğurt suyunun düzgün bir biçimde kullanılması ve faydalarından azami ölçüde yarar elde edilmesi için Yoğurt suyu bu nedenle kesinlikle dökülmemelidir. İçilebiliyorsa içilmeli, içilme fırsatı yoksa, ekmek, kek, yemek ve kurabiyelere ilave edilmeli ve bu şekilde tüketilmelidir.

İlgili sorular:

Etiketler:

Kullanıcı Yorumları Sayısı: 10 “Yoğurt Suyunun Faydaları Zararları Nelerdir-Yoğurt Suyu Zayıflatırmı”

 1. mervederya dedi ki:

  Yoğurt suyunun PH değeri ”4 olup alkali bir yapıdadır ”
  Demişsiniz; Asidik bir yapıdadır olmalıydı sanırım o ?

  1. admin dedi ki:

   Evet asidik olacaktı. Sehven yanlış yazılmış kusura bakmayın

 2. melda dedi ki:

  ben yıllardır her akşam yoğurdun suyunu içerim yağ yakıçı bir özelliği var tok ta tutuyor.ayrıca uyku yapması için kullanıyorum

 3. fahri dedi ki:

  Asidik olan şey cildin asit dengesini nasıl nötr edecek? Birde bu yoğurt piyasa yoğurtları değildir herhalde. Piyasada ne süt gerçek, ne yoğurt ne ayran. Ayranların etiketlerini okuyun bakın, içindekiler kısmında süt, yoğurt kültürü yazıyor. Yani biraz süt koyup az bişey maya koyup sürüyorlar piyasaya. Süt su yoğurt mayası karışımını ayran diye satıyorlar. Halbuki ayran için gereken su ve yoğurttur. Hepimiz biliriz. Allah yediklerimizde sahtelik yapanları kahretsin.

 4. Oarsman dedi ki:

  Litresi 6-7 liradan manda sutu alip kendiniz yapin market yogurdundan en fazla maya ornegi alin yemeyin…

 5. Emre dedi ki:

  Merhabalar dunyada kolaylikla bulamayacagimiz nimetlerin, diger nimetlerin alisilagelmis bilinen yararlarda farkli bir yarari oldugunu dusunen biri olarak bu siteyi buldum.
  Her nimetin bir faydasi oldugu durumunu kanitladiginiz icin tesekkurler. Oyle bol miktarda da olusmuyor. Tam hatirlamiyorum galiba 3-4 adet 3 litrelik yogurt kovasindan daha yarim litre falan cikti arada katmadiklarimiz da var ama toplam 1 litre etmez. Allah’imiza sukurler arastirmasak ogrenemeyecegiz belki de…

 6. Günhan dedi ki:

  İyi de günümüzde yoğurtları üretirken zararlı katkı maddeleri koydukları malum. Böyleyken bu yoğurtların suyunu içmek gerçekten yararlı olabilir mi? Bence zararlı. Ama herkes işin bu yönünü göz ardı ediyor nedense.

 7. sema dedi ki:

  Ben yoğurdumu hakiki inek sütünden yapıyorum. Bazen süzüp suyunu içiyorum. Ama suyu fazla olduğunda kaç gün bekletebilirim buzdolabında? Hemen tüketilmesi mi gerekir merak ediyorum cevaplarsanız sevinirim.

Okur Yorumu Yapabilirsiniz