Yenidoğan Bebeklerde Kabızlık Tedavisi-6 Aylık Bebeklerde Kabızlık Tedavisi

Yenidoğan Bebeklerde Kabızlık Tedavisi-6 Aylık Bebeklerde Kabızlık Tedavisi

bebeklerde kabızlık tedavisi

bebeklerde kabızlık tedavisi

Yeni doğan bebeklerin en fazla karşılaştığı sorunlardan bir tanesi de kabızlık şikayetleridir. Özellikle anne sütünün yetmediği bebeklerde alternatif gıda olarak inek sütü verilen bebekler kabızlığa yakalanma riski daha yüksektir. Yenidoğan bebekler ile 6 aylık bebeklerde bağırsakların tam anlamıyla işlevselliğini kazanmadığından dolayı kabızlık görülmektedir.

Bu sorun anne sütü ile beslenen bebekler kabızlık çekmedikleri için, anne sütüne alternatif gıda ile beslenenlerde daha sık görülür.

Yenidoğan Bebeklerde Kabızlık Belirtileri;
• seyrek dışkılama ve sertliğinden dolayı zorlanma;
• anüs bölgesinde sert dışkı nedeni ile çatlaklar ve kanlı dışkı;
• karın ağrısı ve
• huzursuzluktur.

Kabızlık özellikle kışları meyve az tüketildiğinde daha sık görülür. Kabızlığın nedeni az çalışan bir sindirim sistemi; çeşitli hastalıklar, yetersiz lifli gıda tüketimi olabilir.

Yenidoğan Bebeklerde Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Anne sütü ile beslenenlerde pek rastanmamasına rağmen, belirtiler görüldüğünde hemen doktora bildirilmelidir. Arasıra ortaya çıkan kabızlıklar beslenme alışkanlığının yeniden düzenlenmesi ile düzelebilmektedir.

yenidoğan ve bebek kabızlık tedavisi ….

Beslenme alışkanlıklarında yapılacak değişiklikler ile ilaç tedavisi yenidoğan kabızlık başlıca tedavi yöntemleridir.

Özellikle küçük bebeklerde bazı vücut egzersizleri fayda sağlayabilir (bebeğiniz dışkı zorluğu çektiği zaman sırt üstü yatırarak bisiklet çevirme hareketi yaptırmaya çalışın.). doktorun tavsiyesi olmadan kesinlikle hiçbir ilaç vermeyin.

İlgili sorular:

Yazı hakkında yorum bırakın