Yağlı ve sivilceli yüze ne iyi gelir?

Sivilcelere bitkisel çözüm

Sivilcelere bitkisel çözüm

Yağlı yüzler aynı zamanda sivilce oluşumuna meyilli yüzler olarak bilinirler. Yağlı yüzlerde sivilce oluşumnun en önemli nedeni ise yağlı yüzlü kişilerde sıkça görülen ciltteki siyah ve beyaz noktalar olarak sayılabilir. Aşağıda sizlere hem cildinizin yağlanmasına engel olacak hem de sivilcelere kesin çözüm sunacak 5 adet bitkisel kürümüzü paylaşıyoruz.

# 1 Sivilceli ve yağlı ciltlere karşı elma sirkesi kürü

Elma sirkesinin yağ çözücü etkisi ciltteki yağlanma şikayetleri olan kişiler için de bitkisel şifa kaynağı olmaktadır. Doğal maden suyu ile elma sirkesini eşit ölçülerde karıştırdıktan sonra cilt yağlanması ve siyah nokta olan bölgelere uygulayın. Elma sirkesinin sivilcelere ve siyah noktalara olan faydalarına sizler de şahit olacaksınız. Elma sirkesi kürü aynı zamanda cildi parlatma etkisi de bulunan bir şifalı iksirdir. Ortalama olarak elma sirkesi kürü yapıldıktan 4-5 saat sonra cildinizin parladığına şahit olacaksınız.

# 2 Ciltteki yağlanmaya kadife çiçeği

Yağlı ve siyah noktalı ciltlere kadife çiçeğinin temizleyici ve iltihapları yok edici etkisinden faydalanarak bitkisel çözüm ortaya koyabilirsiniz. Bunun için 1-2 çay kaşığı kadife çiçeği ile 150 ml su karışıtırılır ve 10 dk bekletildikten sonra ciltte yağlanma sorununun olduğu bölgelere pamukla uygulanır.  

# 3 Yağlı ciltlere salatalık maskesi

Salatalık maskesi, sivilcelere neden olan siyah noktaların daha cilt gözenekleri kapanmadan ortaya çıkmasına engel olur. Bu bitkisel kürü yapmak için bir dilim salatalık bir kaşık limon suyu ile ezilir ve cilde pamuk ile uygulanır. 15 dakika kadar bekletildikten sonra salatalık maskesi ciltten ılık su eşliğinde temizlenir. 

# 4 Yağlı ciltlere ne yapılmalı?- Derin temizlik ve cildin dış kısmını soymak

Yağlı ciltlerin temizliği ve bakımı diğer cilt türlerine nazaran daha zor gerçekleşmektedir. Özellikle yağlı ciltlerdeki derin cilt gözeneklerinde bulunan sebum adını verdiğimiz yağların temizliği önem taşır. Bunu  yaparken aşağıda sizlere verdiğimiz doal reçeteden faydalanabilirsiniz.

1 yemek kaşığı buğday kepeği

2 yemek kaşığı sıcak su

bu iki madde karıştırılır ve süt kıvamına gelesiye kadar karıştırma işlemi devam eder Daha sonra yüzde temizlik yapmak istediğiniz bölgelere sürerek cildinizi derin gözeneneklere kadar temizlemiş olursunuz. Yüze ılık bir ısıda yapıştırarak bir tür cilt bakım maskesi olarak faydalanacağınız buğday kepeği maskesine papatya çayı da ilave edebilir veya kullanılmış papatya çayı sallama poşetini yüzde gezindirerek yağlı ciltlerin yağ dengesinin oluşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Buğday kepeği maskesi yapıldıktan sonra cilt 30 dk kadar dinlendirilir ve ılık suyla yıkanır.

# 5 Cilt yağlanması ve parlamasına karşı ne yapmalı?

Yağlı ciltler alında, yanakta ve boyun bölgesinde, burunda  lekelere ve sivilcelere neden olabilir.  Her ne olursa olsun cildimiz bakım ister. Bundan dolayı da cildi kuru bırakmak ta çözüm değildir. Bu durumda da cilt çabuk yaşlanır ve ciltte kırışıklıklar ve cilt çatlakları adını verdiğimiz cilt problemleri ortaya çıkar. Bu durumda en optimal çözüm cildi ne yağlı ne de yağsız ve kuru bırakmaktır. Cildin nemlenmesine yetecek kadar yağlı olması, ancak ciltte sivilcelere engel olacak kadar da kuru bir cilt olması bizlerin cilt bakımında temel hedefi olmalıdır. Kuru cilt ciltte ve yüzde kızarıklık ve kaşıntı, pul pul dökülmeler gibi değişik bir takım sorunlara yol açabilir.  Bu durumda olan kişilerin nemlendirici kremler kullanmaları uygun olacaktır.  Piyasada bulunan ve yağlı ciltlere yönelik cilt bakım ürünlerinden de faydalanmak gerekebilir. 

İlgili sorular:

3 Yorum

  1. Burak 23 Kasım 2015
    • akwejsjjz 24 Mayıs 2016
  2. ankara emek çilingir 23 Kasım 2016

Yazı hakkında yorum bırakın