Yağ Yakan Yiyecekler Nelerdir-Yağları Yakıcı Besinler Sebzeler Meyveler

Yağ Yakan Yiyecekler Nelerdir-Yağları Yakıcı Besinler Sebzeler Meyveler

yağ yakıcı yiyecekler kırmızı biber

yağ yakıcı yiyecekler kırmızı biber

Hayatımızı devam ettirmek için beslenmek mecburiyetindeyiz. Ancak beslenmenin de dengeli ve sağlıklı olanını sürdürmek gerekiyor. Daha doğrusu beslenmemizde seçeceğimiz yiyeceklerin yanlış seçimi neticesinde fazla kilolar ve bölgesel yağlanma, selülit, kalp ve damar hastalıkları, diyabet gibi metabolizma hastalıklarının ortaya çıkma riski artarken doğru yiyeceklerin seçimi ise bizlere hem sağlıklı yaşamı hem de doğal yollardan kalıcı bir biçimde zayıflama imkanını veriyor olabilir.

Yağ yakan yiyecekler olarak adlandırılan özel bir yiyecek grubu ise bizlerin hızlı zayıflama tecrübesi yaşamasında oldukça hayati öneme sahipler. Bu gıdalar ve yiyeceklerin temel özelliği, kilo verme sürecini hızlandırması, vücudun metabolizma işleyişini hızlandırarak daha fazla kalori harcamamıza yardımcı olması ve elbette yağ dokularındaki yağ hücrelerinin (adipoz) parçalanarak vücuttan atılmasıdır. Peki yağ yakıcı özellikleri olan bu besinler, sebzeler, yiyecekler, içecekler ve meyveler hangileridir? Burada elbette önümüze uzun bir liste çıkacaktır. Ancak bizler yağ yakıcı yiyecekler içerisinde en popüler olanlarını ve en kolay bulunanlarını sizler için seçtik ve yazımızda yer verdik. Şimdi yağ yakıcı gıdalar’a bir göz atalım.

Kırmızı biber zayıflatırmı-Kırmızı biber ile zayıflama

İçindeki acı madde “capcaicin”, vücudun kan dolaşımını hızlandırarak ısısını artırmasına neden oluyor. Vücudun forma girmesine yardımcı olan bu etkiye de “termojenes” adı veriliyor. Vücut ısısı ne kadar artarsa yağ yakımı da o derece hızlanıyor.

Hindiba zayıflatırmı-Hindiba ile zayıflama

Hafif sarımsı bu sebze içinde kan damarlarına pozitif etkisi bulunan ve hazmı kolaylaştıran ‘intybin’ ya da ‘taraxin’ gibi çok özel keskin maddeler barındırıyor. Bu iki madde, vücuttaki asitlerin atılımında ve metabolizmanın düzenli çalışmasında önemli bir görev üstleniyor. Bu sayede tatlıya olan iştah azalıyor.

Greyfurt zayıflatırmı-Greyfurt ile zayıflama

Bu meyve içeriğindeki ikincil bitkisel maddeler ve C vitaminiyle gerçek bir form dostu olduğunu kanıtlıyor. Vücudun enerjisini artırırken açlık krizlerini önleyici etkisi bulunuyor.

Yoğurt zayıflatırmı-Yoğurt ile zayıflama

Kalsiyum olmadan metabolizmamız sadece sınırlı bir şekilde çalışmasını sürdürüyor. Bu yüzden iyi bir beslenme düzenine dikkat etmek sağlıklı ve kusursuz bir vücuda sahip olmakla aynı anlama geliyor. Az yağlı yoğurt içerdiği yoğun mineraller sayesinde vücudun yağ yakımını da belirli bir oranda yükseltiyor

Yulaf, arpa zayıflatırmı-Yulaf ile zayıflama

Bunların sırrı ise liflerde yatıyor. American Journal of Clinical Nutrition isimli dergideki araştırmaya göre, akşam yemeğinde beyaz pirinç yerine büyük bir tabak lezzetli arpa ile göbeğinizdeki yağlardan kurtulabilirsiniz.

Yeşil çay zayıflatırmı-Yeşil çay ile zayıflama

İçerdiği katesin metabolizmayı ve karaciğerin yaktığı yağ oranını hızlandırıyor. Bunun etkisinden yararlanmak için günde 4-6 bardak yeşil çay için ve her hafta en az 3 saat egzersiz yapın.

Yumurta zayıflatırmı-Yumurta ile zayıflama

Protein içeriği sayesinde yumurta, kilo vermenize yardımcı olur. Öncelikle vücudunuz proteinli yiyecekleri parçalamak için daha fazla enerji kullanıyor. Ayrıca protein kas kütlenizi tutmaya yardımcı oluyor, kaslarınız yağdan fazla kalori yakıyor. Sonuç olarak, protein sizi karbonhidratlardan daha fazla tok tutuyor.

Ceviz, badem zayıflatırmı-Ceviz ile zayıflama

İçerdiği iyi yağlar, lif ve protein vücudun insülin direncini artırır, kilo vermeye yardımcı olur. Ceviz, en iyi omega-3 yağ asit kaynağından biridir. Badem ise kemik şekillenmesinde ekstra fayda sağlar.

Somon zayıflatırmı-Somon ile zayıflama

Newcastle Üniversitesi’nde düzenlenen araştırmada, somon balığında bulunan omega-3 yağ asitlerinin yağ kütlesini azalttığı belirtildi. Diğer araştırmalar da, omega-3 yağ asitlerinin sizi tok tuttuğunu ve yağlı balık yedikten sonra 2 saat sonra daha tok hissettiğinizi gösteriyor. Haftada en az iki kez somon, uskumru, konserve ton balığı veya ‘eğer bulabilirseniz’ kuzey denizlerinde yaşayan Ringa balığı gibi diğer yağlı balıklardan tüketin.

Elma, armut, dolmalık biber zayıflatırmı-Elma ile zayıflama

Bu gıdaların içerdiği ve bitkisel gıdalarda bulunan doğal kimyasal olan flavonoidlerin yağ yakma etkisi bulunuyor. American Journal of Clinical Nutrition isimli dergide yayınlanan araştırmaya göre, çok flavonoid tüketen kadınların vücut kütle indeksleri önemli ölçüde düşüyor. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde de flavonoidlerin kalori tüketimini artırdığı, vücuttaki yağ yakışını hızlandırdığı bulundu.

Keten tohumu zayıflatırmı-Keten tohumu ile zayıflama

İçerdiği lignan sayesinde keten tohumu, menopoz sonrası kadınlarda daha az vücut yağı ve vücut kütle indeksi sağlıyor. Her gün kahvaltılık tahılınıza, yoğurdunuza ya da salata sosunuza bir yemek kaşığı keten tohumu ekleyebilirsiniz.

Sirke zayıflatırmı-Sirke ile zayıflama

Araştırmacılar, sirkenin vücudun yağları parçalamasına yardımcı enzim üreten genleri harekete geçirdiğini söylüyorlar. Sütle ya da sodayla seyreltebileceğiniz yaklaşık bir yemek kaşığı sirkeyi her gün için.

İlgili sorular:

Yazı hakkında yorum bırakın