Vajinal Temizlik Jeli-Vajinal Temizlik Ürünleri

Vajinal Temizlik Jeli-Vajinal Temizlik Ürünleri

vajinal temizlik jeli

vajinal temizlik jeli

Kadınların genital bölge Temizliği önem arz eden bir konudur. Özellikle regl döneminde görülen adet kanamaları ve bu kanamayı emen günlük ped kullanımı, vajinada kötü kokuya neden olan bakteri üremesine uygun ortam sağlamaktadır. Diğer yandan vajinada görülen kistler, Candida albicans etkeninin sebep olduğu vajinal mantarlar ve bakteriyel enfeksiyonlar da vajinal bölgede kötü kokulara, peynirimsi beyaz bir vajinal akıntıya neden olur. Vajinal bölgede hoş bir koku olmasını hangi kadın istemez ki… Ancak geleneksel genital bölge temizliği (vajinal tüyleri temizleme vb) tek başına vajinanın hjiyenik ve güzel bir kokuya sahip olması için tek başına yeterli olamamaktadır.

Vajinal temizleme jelleri son dönemlerde bilinçli kadınlar tarafından daha fazla tercih edilen ve talebi artan ürünler olarak dikkat çekiyor. Özellikle partnerleri ile iyi bir iletişim kurmak isteyen hanımlar, vajinal temizleme jelleri ile kendilerine olan güvenlerini tazeledikleri gibi öz günvenlerini de arttırarak sağlıklı bir cinsel yaşam sürdürebilme olanağına kavuşuyorlar. Bir çok kadın doğum uzmanı tarafından da kullanımı özendirilen vajinal temizleme jeli, neredeyse tek başına, vajinal temizlik nasıl olmalı sorusuna da cevap veriyor. Hem zührevi hastalıklardan korunmak amacıyla vagina bölgesinin mikroplardan arındırılmasını yani dezenfekte olmasını sağlayan bu jeller, hem de vajinal mantarlar ve bakteriyel hastalıkların daha çabuk iyileşmesine de olanak sağlıyor.

Özellikle hamilelik döneminde antibiyotik veya mantar ilacı kullanımına dikkat edilmesi gerektiğinden dolayı gebeliğin 6. ve 9. ayları arasında görülen vajinal mantarlar ile bakteri kökenli hastalıklarda vajinal jel kullanımı tavsiye edilmektedir.

Vajinal temizleme jeli markaları hangileridir.

Piyasada çok sayıda cinsel bölge temizliği için üretilen jel markası var. Ancak sebamed ve numis med markaları kadınlar kulübü gibi forumlarda daha fazla kullanıcı tarafından tavsiye ediliyor.

Vajinal temizleme jeli kullanırken nelere dikkat etmeli

Vajinadan salgılanan salgıların bakterilere karşı öldürücü ve vücudu koruyucu etkisi nedeniyle mümkün olduğunca vajinanın dışına sürülerek bu jellerin kullanılması önerilmektedir.

Vajinal temizleme jellerinin zararları ve yan etkileri var mı?

Genital bölge hijyeni açısından temizleme jelinin hiçbir yan etkisi ve zararı bulunmamaktadır. Ancak her şeyde olduğu gibi bunda da aşırı kullanımdan kaçınmayı öneriyoruz.

İlgili sorular:

Yazı hakkında yorum bırakın