Tetradox Sivilce İlacı Ne İşe Yarar-Tetradox Kullananlar Yan Etkileri

Tetradox Sivilce İlacı Ne İşe Yarar-Tetradox Kullananlar Yan Etkileri

tetradox sivilce tedavisi

tetradox sivilce tedavisi

Sivilce tedavisinde kullanılan antibiyotikler oldukça sınırlı sayıdadır. Bu sivilce ilaçları arasında en çok bilinen iki tanesi Tetradox ve Roaccutane dır. Tetradox ağız yoluyla alınan oral bir antibiyotik olup özellikle sivilcelere neden olan baktere karşı etkili olan bir anti mikrobik bir haptır. Özellikle cilt hekimleri tarafından reçete ile kullanılması gereken tetradox sivilceleri kurutmak için kısa zamanda etki gösterebilmektedir. Elbette her ilaçta olduğu gibi tetradox ta bir takım yan etkileri ve zararları olabilen bir ilaçtır. O nedenle doktor kontrolünde kullanılmasında sonsuz fayda vardır. Şimdi Tetradox ne işe yarar, tetradox kullananlar ne gibi tecrübeler paylaşıyor sorularına yanıtlar veren yazımızı sizlerle paylaşalım.

Tetradox sivilce izleri ve lekeleri için kullanılabilir mi?

Tetradox Kapsül, antimikrobik etki göstererek mevcut bakterileri öldürüp, akne oluşumunu engelleyeci etki gösterir. Differin Jel’in de aktivitesi benzer yöndedir. Bunlar izlerin giderilmesinden ziyade sivilcelerin giderilmesinde ve yeni sivilce oluşumunun önüne geçilmesinde kullanılır. İzler için önerilen kremler genelde soyucu etkidedir. İzlerin çeşidine göre bazen tek bir krem, bazen karışım olarak kremler ile tedavi gerçekleşir. Buradan ilaç önermemiz doğru olmayacağı için isim veremiyorum, doktorunuz uygun tedaviyi size önerecektir. Ayrıca güneşe çıkmadan önce cilt tipinize uygun güneş koruyucu kremlerden kullanmanız kızarıklığı biraz daha önleyebilir.

İlaç Etken Maddesi: Doksisiklin hiklat
İlaç Marka İsmi: Tetradox Kapsül
Bilgi: Her bir kapsülde; 100 mg Doksisiklin’e eşdeğer Doksisiklin hiklat bulunur.

Tetradox Kapsül Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Tetradox Kapsül etken maddesi olan doksisiklin bir antibiyotiktir ve vücuttaki bakterilerle savaşır. Doksisiklin tetrasiklin grubu antibiyotiklerden biridir.

Doksisiklin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

solunum sistemi enfeksiyonları;
üreme / boşaltım sistemi enfeksiyonları;
göz enfeksiyonları;
mide – bağırsaklar ile ilgili enfeksiyonlar;
ağır akne;
deri ve yumuşak doku enfeksiyonları.
Doksisiklin burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Tetradox Kapsül Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer hamileyseniz doktorunuzun izni olmadan bu ilacı kullanmayınız. Doksisiklin anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. İleriki zamanlarda dişlerde kalıcı renk bozukluğu oluşumu bebekte görülebilecek problemlerden biridir.

Tetradox Kapsül doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir. Doksisiklin kullanımı sırasında hamileliği engellemek için ikinci bir doğum kontrol yöntemi (prezervatif vb. ) kullanınız.

Tetradox Kapsül anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğin kemik ve diş gelişimini etkileyebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Eğer Doksisiklin’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da tetrasiklin grubu diğer ilaçlara* alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

( *tetrasiklin grubu ilaçlar [tetrasiklin hidroklorür (Tetra, Tetralet, Tetramin)] )

Tetradox Kapsül kullanmadan önce, böbrek hastalığınız veya karaciğer hastalığınız varsa doktorunuza söyleyiniz. Bu durumlardan herhangi birine sahipseniz Doksisiklin kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya özel gözetime ihtiyaç duyabilirsiniz.

Tetradox Kapsül 8 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz. Doksisiklin çocuğun dişlerinde kalıcı şekilde sararma veya grileşmeye sebep olabilir ve çocuğun gelişimini etkileyebilir.

Kullanılmamış ve tarihi geçmiş olan Doksisiklin kapsülleri atınız. Son kullanma tarihi geçmiş ilacı kullanmayınız. Son kullanma tarihi geçmiş Doksisiklin kullanımı böbreklerde hasara yol açabilecek tehlikeli bir sendroma sebep olabilir.

Tetradox Kapsül Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Doksisiklin’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da tetrasiklin grubu diğer ilaçlara* alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

( *tetrasiklin grubu ilaçlar [tetrasiklin hidroklorür (Tetra, Tetralet, Tetramin)] )

Tetradox Kapsül kullanmadan önce, böbrek hastalığınız veya karaciğer hastalığınız varsa doktorunuza söyleyiniz. Bu durumlardan herhangi birine sahipseniz Doksisiklin kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya özel gözetime ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gonore (bel soğukluğu) için Tetradox Kapsül kullanıyorsanız doktorunuz frengi veya cinsel yolla bulaşan başka bir hastalığınız olmadığından emin olabilmek için testler (tahliller) yapabilir.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Tetradox Kapsül Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi D. Doksisiklin anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. İleriki zamanlarda dişlerde kalıcı renk bozukluğu oluşumu bebekte görülebilecek problemlerden biridir. Eğer hamileyseniz doktorunuzun rızası olmadan Doksisiklin kullanmayınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız doktorunuza söyleyiniz. Doksisiklin doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir. Doksisiklin kullanımı sırasında hamileliği engellemek için hormonal olmayan (kondom, diyafram, spermisid gibi) ikinci bir doğum kontrol yöntemi kullanınız.

Doksisiklin anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğin kemik ve diş gelişimini etkileyebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Tetradox Kapsül Kullanabilir miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Tetradox Kapsül Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doksisiklin’i yemeklerle birlikte veya aç karnına alabilirsiniz. Ancak midede tahriş varlığında ilacın tok karnına alınması önerilir.

Tetradox Kapsülün her dozunu bol miktarda sıvı (su, meyva suyu) ile birlikte alınız. Böylece ilacın yemek borusunda tahriş yapma ve ülsere yol açma riski azalır.

Bu ilacı doktorunuz tarafından reçete edilen sürenin tamamı boyunca kullanmalısınız. Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın kullanımını durdurmayınız. Enfeksiyon vücudunuzdan tamamiyle temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşme olabilir. Ancak, enfeksiyonun tamamiyle temizlenmesi için ilacı size belirtilen sürenin tamamı boyunca kullanmalısınız.

Tetradox Kapsül genel soğuk algınlığı veya grip gibi virüs enfeksiyonlarını tedavi etmeyecektir.

Tetradox Kapsül ilacı sizinle aynı belirtilere sahip olsa dahi başka kişilere vermeyiniz.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirmeniz gerekirse cerrahınıza Doksisiklin kullandığınız süreyi tam olarak bildiriniz. İlacı kullanmayı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.

Kullanılmamış ve tarihi geçmiş Doksisiklin kapsülleri atınız. Son kullanma tarihi geçmiş ilacı kullanmayınız. Son kullanma tarihi geçmiş Doksisiklin kullanımı böbreklerde hasara yol açabilecek tehlikeli bir sendroma sebep olabilir.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Tetradox Kapsül Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Mide bulantısı, kusma ve ishal.

Doksisiklin Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Antibiyotik ilaçlar ishale sebep olabilir ve bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Eğer sulu veya kanlı ishaliniz varsa doktorunuzu arayınız. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.

Güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlarına (güneş lambaları veya solaryum gibi) maruz kalmaktan kaçınınız. Doksisiklin cildinizi güneş ışınlarına karşı hassas hale getirebilir ve güneşe maruz kaldığınızda güneş yanıkları oluşabilir. Eğer güneşli bir havada dışarıda olmanız gerekiyorsa en az 15 faktör güneş koruyucu krem kullanınız ve koruyucu giysiler giyiniz.

Doksisiklin kullanımından önceki veya sonraki 2 saat içinde demir takviyeleri, multivitamin, kalsiyum takviyeleri, antiasit* veya müshil ilaçları kullanmayınız. Bu tür ürünler Doksisiklin’in etkisini azaltabilir.

( *antiasitler [alüminyum hidroksit (Dank, Kompensan); hidrotalsit (Talcid); magnezyum-kalsiyum preparatları (Rennie, Rennie Duo); diğer kombine antasit preparatları (Bismomagnesie, Protab)] )

Tetradox Kapsül ün Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz Doksisiklin kullanımını durdurunuz ve hemen acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz Doksisiklin kullanımını durdurunuz, hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

ciddi kabartılar, ciltte soyulma, kırmızı cilt döküntüsü (isilik, kabartı vb. );
kolay kanama ve çürük oluşumu, alışılmadık güçsüzlük, halsizlik.
Daha hafif yan etkilerin görülmesi daha muhtemeldir, hafif yan etkiler:

dilde şişme, yutma, yutkunma sorunları;
hafif mide bulantısı, kusma, ishal;
iştah kaybı;
rektal veya genital bölgede yara veya şişlik.
Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Doksisiklin ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Doksisiklin kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz:

penisilin grubu ilaçlar [benzilpenisilin (Kristapen, Kristasil, Penicillin-G Potasyum); fenoksimetilpenisilin (Cliacil, Penoksil, Pen-Os); prokain benzilpenisilin (Devapen, İecilline, Pencain-K); benzatin penisilin (Benzapen, Depopenisilin); benzil penisilin ve prokain penisilin kombinasyonu (Deposilin, Penadur); flukloksasilin (Flix, Floksin); amoksisilin (Alfoxil, Amoksina, Amoxicil, Helipak, Largopen); ampisilin (Alfasilin, Ampisina, Makrosilin, Penbisin); ampisilin ve fenazopiridin hidroklorür kombinasyonu (Azosilin); ko-amoksilav (Amoklavin, Amoksilav BID, Augmentin, Bioment BID, Croxilex BID, Klamoks BID, Klavunat); ampisilin ve sulbaktam kombinasyonu (Alfasid, Ampisid, Combicid, Duobak, Duobaktam, Duocid, Sulcid); bakampisilin (Bakamsilin, Penbak); piperasilin (Pipraks); piperasilin ve tazobaktam kombinasyonu (Tazocin); Tikarsilin (Timentin) vb. ];
kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar [varfarin sodyum (Coumadin)];
antiasitler [alüminyum hidroksit (Dank, Kompensan); hidrotalsit (Talcid); magnezyum-kalsiyum preparatları (Rennie, Rennie Duo); vb. ];
demir ve / veya kalsiyum takviyeleri;
multivitaminler;
barbitüratlar [fenitoin (Epdantoin, Hidantin); fenobarbital (Luminal, Phenobarbitalum)];
karbamazepin (Karazepin, Karbalex, Karbasif, Karberol, Kazepin, Tegretol, Temporol, Teril);
fenitoin sodyum (Epanutin, Epitoin, Phenhydan, Phenytoin, Epdantoin, Hydantin);
doğum kontrol hapları [klormadinon asetat & etinil estradiol (Belara); etinil estradiol & dezojestrel (Desolett, Myralon); etinil estradiol & jestoden (Ginera); etinil estradiol & levonorjestrel (Microgynon, Miranova, Preven); etinil estradiol & drospirenon (Yasmin); levonorjestrel (Norlevo) vb. ].
Bu liste Doksisiklin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Doksisiklin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Doksisiklin’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Bu ilacı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak bir ortamda muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?[

Tetradox Kapsül ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Tetradox Kapsül ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Tetradox Kapsül ‘ü asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Tetradox Kapsül ‘ü sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

İlgili sorular:

3 Yorum

  1. selahattin cüre 18 Kasım 2015
    • brk 14 Nisan 2016
  2. Mustafa Yılmaz 21 Eylül 2016

Yazı hakkında yorum bırakın