Tansiyon Yükselmesi Belirtileri-Yüksek Tansiyonun Belirtisi Nelerdir?

Tansiyon Yükselmesi Belirtileri-Yüksek Tansiyonun Belirtisi Nelerdir?

tansiyon yükselmesi belirtileri

tansiyon yükselmesi belirtileri

Tansiyonun yükselmesi bir çok kişide hiç bir belirti vermeksizin oluşabilmektedir. Oldukça sessiz ve sedasız bir biçimde oluşan yüksek tansiyon ölümcül bir takım riskler de içermektedir. Bu nedenle yüksek tansiyona sessiz katil de denilir. Yüksek tansiyonun ciddi ve ölümcül sonuçları olabilen bir sağlık sorunu olmasının temelinde zaten hiç bir belirti vermeden yıllar boyunca ilerlemesi yatmaktadır. Yüksek tansiyon, kalp krizi ve beyin kanamasına neden olabilmektedir. Yüksek tansiyonun sebep olduğu bir diğer ciddi rahatsızlık ise felç yada halk arasında inme olarak adlandırılan sağlık problemidir. Bu nedenle yüksek tansiyon riski taşıyan hastaların düzenli olarak tansiyon ölçümü yapması gerekmektedir. Günümüzde tansiyon ölçen cihazlar hem ucuzlamış hem de kullanımı bir hayli basitleşmiştir. Peryodik olarak evde tansiyon ölçümünü hemen herkes kolaylıkla yapabilir.

Yine de bazı kişilerde tansiyon yükselmesi belirtileri oluşabilmektedir. Yüksek tansiyonun başlıca belirtileri, baş ağrısı, soğuk terleme, halsizlik, bulantı, nefes darlığı, bulanık görme gibi belirtilerdir. Bu belirtilerden en az ikisi sizde görülüyorsa bir an önce tansiyon ölçümü yapmakta fayda vardır. Zamanında teşhis edilen tansiyon yükselmesi basit bir ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabilmektedir. Ancak toplumumuzda doktora gitmek adeta bir fobi haline geldiği için insanlar durum ciddi bir hal alasıya kadar doktora gitmemekte ısrar etmektedirler. Tansiyon belirtileri ileri aşamaya geçtiğinde ise böbrek yetmezliği, görme bozuklukları, gözün retina damarlarında hasar, kalp kirizi, felç veya beyin kanamasına neden olmaktadır. Bu konuda kamuoyu bilinirliğini artırmak ve insanları tansiyon ölçmeye teşvik etmek toplum sağlığı açısından da büyük önem arz etmektedir.

Tansiyon yükselmesi geçici olabildiği gibi kronik yani süreğen bir hal de alabilmektedir. Bu durumdaki hastalara hipertansiyon hastaları adı verilmektedir. Toplumda doktora muayeneye gelen her yüz kişiden birisinde kronik yüksek tansiyon şikayetleri bulgularına rastlanmaktadır. Bu kişilerin beyin kanaması ve kalp krizi riski ile karşı karşıya olmaları nedeniyle acil tıbbi önlem alınması gerekmektedir.


Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir? ile Todozaa

yüksek tansiyon nasıl düşürülür,yüksek tansiyon belirtileri tehlikeli derecede,düşük tansiyon belirtileri,tansiyon tedavi yöntemleri,yüksek tansiyon tedavisi,yüksek tansiyon belirtileri uzman tv,hipertansiyon belirtileri yüksek tansiyon,
yüksek tansiyona ne iyi gelir

İlgili sorular:

Yazı hakkında yorum bırakın