Siyah benlere bitkisel çözüm-Benler için hangi bitkiler doğal tedavi sağlar?

Siyah benlere bitkisel çözüm-Benler için hangi bitkiler doğal tedavi sağlar?

Benler, ciltte oluşan siyah ve kahverengi noktacıklara verilen isimdir. Benler bazı kişilerde kahverengi, koyu, siyah veya kırmızı renklerde görülebilir. Her ne kadar kapladığı alan benlerin az olsa da çok sayıda ben olan kişilerin ciltlerinin hatırı sayılır bir bölümünün benler ile kaplı olduğunu söyleyebiliriz. Genetik bir takım nedenlerle ve cilt yapısı nedeniyle benler bazı kişilerde daha sık bir biçimde çıkarken bazılarında ise hiç çıkmayabilir veya oldukça seyrek bir biçimde görülebilir.

Siyah benlerin bir kısmı doğumla birlikte mevcut iken bir kısım siyah benler ise ilerleyen yıllarda ortaya çıkmaktadır. Benler vücutta değişik renklerde olabilmektedir. Bazr benler kırmızı, kahverengi veya esmer benler şeklinde görülürken bir takım benler ise siyah renge sahiptirler.  Siyah benler genelde zararsızlardır. Çoğu kişide cildin değişik yerlerinde siyah benler görülebilir. Ancak nadir bazı durumlarda siyah benler melanoma dönüşerek deride tümöre dönüşebilir. Kanserojen siyah benlerin görünümlerinde de bir takım değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Renkleri daha koyulaşmakta ve genişleme eğilimi gösterebilmektedir.

Siyah benler genellikle elbiseler, kemer ve  iç çamaşırları tarafından sürekli bir biçimde tahriş edilebildiği için melanom’a dönüşme riskleri oldukça yüksektir. Bu gibi benlerin aynı zamanda güneş ışınları ile fazla yüzyüze gelmemesi gerekir. Böyle bir beniniz varsa doktora giderek test yaptırabilirsiniz. Böylece sizdeki siyah benin riskli bir ben olup olmadığı ortaya çıkar.  Siyah benler bazen de fayda da sağlayabilir.   Cindy Crawford, Türkan Şoray ve Madonna gibi ünlülerin yüzlerindeki benleri neredeyse kendileri kadar meşhurdur. Bazı kişilere güzellik ve yüz karakteri veren benler bazıları için ise alınması gereken fazlalıklar olarak görülebilir.

 

 SiyahBenlere iyi gelen bitkiler

Karahindiba

Karahindiba özellikle siğil benlerinin bitkisel tedavisinde kullanılan ve oldukça etkili bir bitkisel tedavi imkanı sunan bir doğal iksirdir. Karahindiba kökü siğil beninin bulunduğu bölgeye sürülür ve kökten bitkinin özsuyu gelesiye kadar beklenir. Karahindiba kökü siyah benleri küçültme ve yok etmede kullanılan bir bitkisel iksidir. Benin olduğu bölgede karahindiba kökünün özsuyu damlatılır ve bu günde 2-3 kez tekrarlanır.

Keten tohumu veya keten bitkisi (Linus usitatissimum)

Keten tohumu eski dönemlerdeki bitkisel tıp uzmanları tarafından bile benleri kurutucu etkisiyle bilinen ve uygulanan bir yöntemdir. Karahindiba kökünde olduğu gibi keen tohumu da ezilerek uygulanmalıdır.

Sarımsak (Allium sativum)

Sarımsak ta ben tedaviside dünya çapında kullanılan bir bitkisel iksirdir. Ayrıyeten sarımsak, parlanarak birkaç günlük kürler şeklinde siyah ve kahverengi benlerin üzerine konulur.

Soğan (Allium cepa)

Özellikle soğan siğiller ve siğil benzeri benleri yok etmede kullanılan bir şifalı yiyecek ve bitkidir. Ancak her yöntemde denilebileceği gibi soğan kürünün de siyah benlere bitkisel çözüm olabileceği hususunda kimse garanti vermemektedir.

İlgili sorular:

5 Yorum

  1. şeymanur 08 Aralık 2013
  2. Iggy 14 Temmuz 2014
    • ssssss 03 Şubat 2016
      • Sum 11 Temmuz 2016
  3. Çağla 20 Temmuz 2016

Yazı hakkında yorum bırakın