Saç Açıcı Doğal Yöntemler-Evde Bitkisel Saç Açma Yöntemleri

Saç Açıcı Doğal Yöntemler-Evde Bitkisel Saç Açma Yöntemleri

Doğal yollarla saç rengini açmak ve Saçlarınızın rengini değiştirmek istiyorsanız ama bunu kimyasal boyaları kullanmadan gerçekleştirmek istiyorsanız evde saç boyası yapabilirsiniz. Bitkisel saç açıcı boyalar ile saçınızın rengini açabilir; evde saç açmak için doğal boya yapımı yöntemlerini kullanabilirsiniz.

doğal yollarla saç rengini açmak

doğal yollarla saç rengini açmak

Her kadın saçlarına özen gösterir. Rengini değiştirmek için ise kuaförlere yada kozmetik markalarının sunduğu boyalara başvurarak çözüm arar. Fakat ister kuaförde isterseniz ne marka olursa olsun aldığınız boya ile saçlarınızı evde boyayın; yine de bu yöntem kimyasal maddelerin yoğun olduğu bir yöntemdir. Kimyasal maddeler ise saça zarar verir ve saçı yıpratır. Saçlarda hacim kaybı, dökülme, kırılma ve kopma şeklinde sorunlar yaratabilir. Bazı insanların ise saç boyalarının içindeki maddelere karşı hassasiyet vardır. Saç boyası ile işlem yaptırdıklarında kafa derisinde kızarma, aşırı kaşıntı, pul pul dökülme hatta yara haline dönüşme gibi oldukça rahatsız edici alerjik reaksiyonla görülmektedir. Alerjik reaksiyon göstermeseniz bile saçlarınızı kimyasal boyalar ile açmak yerine daha doğal bir yöntemle bitkilerin gücünden yararlanarak açabilirsiniz.

Evde kendi kendinize yapacağınız karışımlar ile istediğiniz rengi elde edebilirsiniz. Doğal yöntemler ile hem saç boyası hem de açıcı yapmak mümkün.

Bitkisel Saç Açıcı Boya Nasıl Yapılır?

Saç boyası yapımı aslında oldukça basit. Karışımların olmazsa olmaz maddesi ise adaçayı. İster kahverengi isterseniz sarı boya uygulayın, adaçayı karışımın içerisinde mutlaka olmalı. Çünkü adaçayı bitkisi saç pigmentlerini açıcı bir etkiye sahip; bu nedenle de her ne boyarsanız boyayın adaçayını karışıma eklediğiniz takdirde istediğiniz renk saçta daha iyi tutuyor.

Saç Açıcı Doğal ve Bitkisel Boya Tarifleri

• 1 Cezve suyun içine yarım fincan kadar Alman Papatyası koyulup 30 dakika kısık ateş ile kaynatılır. Ardından üzeri kapatılarak soğuması beklenir. Bu karışımı haftada 2 defa saçınızı yıkarken kullanmalısınız.

• Demlenmiş olan 2 fincan papatya çayına yarim fincan safa çiçeği çayını ekleyin. Arından yarım fincan da limon ekleyerek saçınıza sürün. Bu şekilde 25 dakika kadar bekledikten sonra saçınızı yıkayabilirsiniz.

• Zerdeçal kökü de doğal saç açıcısı görevi gören bitkilerdendir. Rendelediğiniz zerdeçal kökünü 1 cezve suyun içinde 1 2 dakika kadar kaynatın. Demlenmesi için kaynattığınız karışımı soğuyana kadar kapalı tutun. Ardından soğuyan karışımı eldiven takarak saçlarına uygulayabilirsiniz. Burada unutmamanız gereken kısım ne kadar zerdeçal koyarsanız o kadar açık tonda bir sarı renk elde edersiniz. Uygulamadan sonra karışım saçınızda kuruyana dek bekleyin ve ardından saçınızı yıkayın.

• 3 fincan limon suyuna 1 fincan sodayı ekleyin. İstediğiniz açıklığa göre içerisine; altın yansımaları için 1 fincan papatya çayı; soluk bir sarı tonu için ise 2 çorba kaşığı üzüm suyu ekleyin. Bu karışımı temiz ve nemli saça uygulamalısınız. Uygulama öncesi karışımın içine 2 çorba kaşığı karbonat eklerseniz daha etkili bir sonuç alabilirsiniz.

İsterseniz sadece bitkisel saç açıcı değil bitkisel boyaları da evde kendiniz yapabilirsiniz. Örneğin kızıl kahverengi saç boyası için bir gece önceden demlediğiniz ada çayı süzerek içerisine kına, karanfil ekleyerek bir karşım elde edebilirsiniz. Macun kıvamına gelene dek karıştırıp nemli saça uyguladığınız karışımı 45 ila 60 dakika arasında saçınızda bekletin. Daha koyu bir renk istemeniz durumunda süreyi 1 buçuk saate kadar uzatabilirsiniz.

Evde kendi kendinize birkaç malzeme ile siyah saç boyası yapabilirsiniz. Bunun için 2 çorba kaşığı kadar siyah çay ve yine iki çorba kaşığı kadar adaçayını kaynayan suda yarım saat demleyin. Soğutup süzdüğünüz karışımı saçlarınıza sürün. Bu yöntem ile beyaz saçların kapandığını göreceksiniz.

Var olan sarı saçlarınızı mat görüntüsünden kurtarmak ve daha parlak bir görünüm kazandırmak için ise 100 gram kuru papatyayı çay demler gibi demleyin. 45 dakika demledikten sonra süzün. Saçlarınıza masaj yaparak uyguladıktan sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

İlgili sorular:

4 Yorum

  1. ayşe 23 Aralık 2014
    • erva 28 Mayıs 2016
  2. Zilan tuygun 24 Temmuz 2015
  3. irem 16 Aralık 2016

Yazı hakkında yorum bırakın