Okaliptus Yağı Faydaları ve Okaliptus Yağının Saçlara Kullanımı Yan Etkileri Zararları

Okaliptus Yağı Faydaları ve Okaliptus Yağının Saçlara Kullanımı Yan Etkileri Zararları

okaliptus yağı

okaliptus yağı

Tropik iklimde yetişen tropikal bir meyve olan okaliptus, kendi meyvesinden ziyade bu meyveden elde edilen okaliptus yağı ile meşhur olmuştur. Okaliptus yağının sağlığa olan çok yönlü faydaları nedeniyle alternatif tıp alanında oldukça geniş çaplı ve çok yönlü bir uygulama alanı mevcuttur. Bu yazımızda değineceğimiz temel konu lan okaliptüs yağının faydaları yanında okaliptüs Yağının Kullanımı da ele alınacak ve Okaliptüs Yağı alternatif kullanım alanları sizlere aktarılacaktır. Daha sonra okaliptüs yağının zararları ve yan etkileri konusunda da sizlere bir takım uyarılarımız olacak. Şimdi sizlere okaliptus yağı nelere yani hangi hastalıklara iyi geliyor bunları anlatalım.

Okaliptüs oldukça faydalı bir bitkidir. Özellikle solunum yolu hastalıklarında kullanılır.Okaliptüs yağı da tıpkı okaliptüs gibi iyi bir antiseptiktir. Okaliptüs Yağının Faydaları aşağıda verilmiştir.

Okaliptüs Yağının Faydaları
* Yapraklarından çay yapılırsa Solunum yolları rahatsızlarında, astım, bronşit, nezle ve soğuk algınlığında kullanılır.
* Boğaz ve burun iltihaplarını giderir.
* İdrar yollarını temizler.
* Kabızlık için faydalıdır.
* Öksürüğü keser.
* sinüzit, Sinüzit için buğu şeklinde antiseptik olarak faydalıdır.
* Şeker hastalığı için fayda sağlar.
* Romatizma ve selülit tedavisinde kullanılır.
* Sindirim sistemleri sorunlarına faydalıdır.
* Diş eti ve ağız içi rahatsızlarında etkilidir.
* Saç dökülmesine ve kepeğe faydalıdır.
* Mikrop öldürücü ve kas gevşeticidir.
* Okaliptüs yağı yaralara sürülürse mikrop kapmasını önler. Hâricen deri üzerine sürülmek sûretiyle antiseptik olarak da kullanılır.

Okaliptüs Yağının Kullanımı,Okaliptüs Yağı kullanımı, Okaliptüs Yağı Nasıl Kullanılır
Bir çay bardağı veya bir parça şeker üzerine günde 4 damla damlatılarak alınır. Ayrıca cilde masaj yapılarak kullanılır.
Çay Olarak ; 30 gr bitkiye 250 ml su, 30 dakika demleyin. Harici yaralar için yıkama suyu veya dahilen soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, bronş dolgunluğu, ateş, üşümeler için günde 6 defaya kadar alın.
Tenttür Olarak : Taze bitki % 95′lik alkol ile 1:2, kuru bitki % 65 alkol ile 1:5; çaydaki aynı durumlar için suya 10 ila 30 damla.
Gargara Olarak : 180 ml suya 30 damla tentür, günde 3 defa gargara yapın ve yutun.
Burun spreyi Olarak : 30 ml suya 30 damla tentür (veya 5 damla esans yağı) gerektikçe burna sıkın.
Buhar Olarak : 75 ila 100 gr bitkiyi 4 lt suda kaynatın, ateşten indirin, ve buharını soluyun.
Duman Olarak : Ter kulübesi veya sauna, veya sigara şeklinde üst solunum yolları sorunlarında.
Şırınga Olarak : Günde bir defa 500 ml suya 8 ml tentür.

Esans yağı Olarak : İnce boyunlu bir kaptaki sıcak suya 10 damla ve çıkan buhar solunur. Hastalık Okaliptüs yağının zararları,Okaliptüs yağının Yan Etkileri var mıdır.

Okaliptüs yağının Yan Etkileri konusunda sizleri uyarmak durumundayız zira Okaliptüs yağı eğer dahili olarak 4 veya 5 damladan fazla alınacak olursa zehir etkisi göstermeye başlar. O nedenle de dozunda kullanılması gerekmektedir. Yağ doğrudan deri üzerine konacak olursa tahrişe neden olabilir. Çok fazla çay alımı bağırsak kramplarına neden olabilir.

Okaliptüs Yağının Faydaları,Okaliptüs Yağının Kullanımı,Okaliptüs Yağı kullanımı, Okaliptüs Yağı,Okaliptüz yağının zararları

Okaliptüs oldukça faydalı bir bitkidir. Özellikle solunum yolu hastalıklarında kullanılır.Öksürüğü keser, boğaz ve burun iltihaplarını giderir. İdrar yollarını temizler. Hâricen deri üzerine sürülmek sûretiyle antiseptik olarak da kullanılır. Ökaliptus yaprakları doğrudan doğruya kaynatılarak kullanıldığı gibi, yağının tıpta da pekçok faydaları vardır. Okaliptüs yağı da tıpkı okaliptüs gibi iyi bir antiseptiktir. Faydaları şunlardır

Okakliptüs Yağının Faydaları: Solunum yolları rahatsızlarında, astım, bronşit, nezle ve soğuk algınlığında kullanılır. Kabızlık, öksürük, sinüzit, şeker hastalığı, romatizma, selülit, sindirim sistemleri sorunları, diş eti ve ağız içi rahatsızlarında etkilidir. Saç dökülmesine ve kepeğe faydalıdır. Mikrop öldürücü ve kas gevşeticidir. Sinüzit için buğu şeklinde antiseptik olarak faydalıdır.

Kullanılışı ve Dozu: Bir çay bardağı veya bir parça şeker üzerine günde 4 damla damlatılarak alınır. Ayrıca cilde masaj yapılarak kullanılır.

İlgili sorular:

Yazı hakkında yorum bırakın