Nasır nasıl tedavi edilir geçer ve iyileşir-Doğal bitkisel nasır tedavisi

Nasır nasıl tedavi edilir geçer ve iyileşir-Doğal bitkisel nasır tedavisi

Nasır nasıl tedavi edilir

Nasır nasıl tedavi edilir

Nasır adı verilen deri kalınlaşması, vücudun daha çok ayaklar ve parmaklar, diz kapağı ve dirsek gibi bölgelerinde görülen bir şikayettir. Her ne kadar nasır denilince üç aşağı beş yukarı herkesin aklına aynı şikayet gelse de nasırın nedenleri farklı olabilmekte, ve bu nedenlere bağlı olarak iltihaplı veya iltihapsız nasır tedavisi de değişebilmektedir.

İltihaplı nasır adı verilen nasır çeşidinde nasırın altında iltihaplanmış ve muhtemelen kanlı irin bulunan bir şişlik bulunmaktadır. Nasırı tedavi edebilmek için bu iltihabı tedavi etmek gerekecektir. n tedavisi aslında çok kolaydır. Öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta, nasiri iltihaplı olan benzerlerinden ayırmaktır: içinde iltihap bulunanlar kazındığı zaman genellikle irin veya kan akıtacaktır, oysa nasir kazındığında altından ölü cilt hücreler çıkmaya devam eder. Size sorun çıkaran şeyin gerçekten nasir olduğuna emin olduktan sonra birçok tedavi sekli uygulanabilir.

Bunların arasında en risksiz ve sağlıklı yöntem nasirin bulunduğu bölgedeki ölü cilt hücrelerini cilde zarar vermeden ponza tası ve benzerleriyle zaman içinde yok etmektir. Reçetesiz olarak satılabilen ve salisilik asit içeren nasir bantları kuvvetli ve tahriş edici oldukları için dikkatli kullanmak gerekir. Bunlar nasirin belirtilerini yok eder çünkü içeriklerinde asitler bulunur ve ana amaç asitler yardımıyla nasiri eritmektir.

Yanlış uygulandıklarında bu ilaçlı bantlar nasirin etrafındaki sağlıklı cilt dokusunu öldürebilir ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Sağlıklı bireylerde bile cilt için risk taşıdığı gibi özellikle dolaşım bozukluğu ve/veya seker hastalığı olan bireylerde daha tehlikeli olabilir. Alerjik olmayan bir bünyede doğru ve bilinçli kullanıldıklarında nasirin üzerindeki baskıyı da azaltabildiklerinden tedavi sürecini hızlandırırlar. Bu tip çözümler nasiri tedavi edebilir ancak nasiri oluşturan sebepler yok edilmezse problem tekrarlanacaktır. Nasırlarınızı keserek yok etmeye çalışmanın da istenmeyen sonuçları olabilir. Derinizde kesikler oluşturabilirsiniz. Unutmayın ki ayak sürekli olarak bakterilerin kolayca üreyebilecekleri ilik ve rutubetli bir ortamdır.

Asil tedavi bilinçli bireylerin aşağıdaki hususlara dikkat etmesiyle olur:

*Doğru seçilmiş uygun ayakkabılar giyerek: ayakkabı alırken seçilen ayakkabının burun kısminin ayakla uyumlu olması çok önemlidir. Ayakların içinde “rahat” olduğu, yumuşak deriden yapılmış ayakkabılar idealdir.

*Ayak temizliğine dikkat ederek: bakteri ve mikrop üremesine uygun ortamlarda bulunan ayakların daima temiz tutulması, çorap ve ayakkabıların da sağlık bilgisi gereklerine uygun olması gerekir.

*Nemlendirmeye önem vererek: cildin sağlıklı ve kuvvetli olmasını sağlamak için ayakları düzenli olarak nemlendirmek ve yumuşak kalmalarını sağlamak gerekir.

*Uzmanlara bas vurarak: bazı durumlarda “bir bilence danışmak faydalıdır. Böylece profesyonel bir yaklaşımla nasirinizin nedenleri araştırılacak, bir tedavi planı oluşturulacak ve sağlıklı ayaklara sahip olmanız sağlanacaktır.

Evde nasır nasıl tedavi edilir?

Nasırların neden olduğu ağrı ve rahatsızlıktan kurtulmak ve nasırları yok etmeye çalışmak için uygulanabilecek adımlar şunlardır:

*Badem yağı, E vitamini ya da lanolin içeren bir kremi nasirin üzerine yedirin. Böylece nasirin yumuşamasını ve eğer şanslıysanız küçülmesini sağlayabilirsiniz.

*Ayakkabı giydiğiniz zaman ağrılı bölgenin korunması için üzerine normal yara bandı veya plaster takın. Bant veya plasteri 1 günden daha uzun bir süre nasirin üzerinde tutmayın ve çıkartırken nasirin etrafındaki cilde zarar vermemek için dikkat edin.

* Nasırlı bölgeyi yumuşatmak için ilik suda bir süre tutun. Daha sonra fazla sert olmayan bir ponza tası veya benzeri yumuşak bir aletle nasirli bölgeyi hafifçe temizlemeye çalısın. Böylece nasirin oluşturduğu sertliği –ölü hücreleri- temizlemiş, bölgeyi rahatlatmış olacaksınız.

*Giydiğiniz ayakkabıları ayak ve özellikle parmak bölgenize baskı yapmayacak sekil ve yumuşaklıkta seçin. Ayakkabılarınıza gerekli bakim ve tamiri yaptırın veya eskiyerek seklini kaybetmiş olanları giymeyin. Yürürken ayağınızın maruz kaldığı sürekli sokun emilmesi için ayakkabıların iyi durumda olması şarttır.

Özellikle ayakkabı topuklarının yıpranması, vücut yükünün %25’ini çekmekte olan ayak tabanınızla kemiğinize aşırı ve yanlış yük binmesine neden olur. Ayakkabınızın topuğu özellikle belli bir yöne doğru aşınıyorsa mutlaka bir ortopediste bas vurun.

* Gece yatarken nasir bölgesine bir parça sarımsak veya soğan koyarak sarıp uyuyun. Asitleri nasirin yumuşamasına yardımcı olacaktır.

Suna Dumankaya Nasır Nasıl Tedavi Edilir Bitkisel Çözüm:

Topuklarım çok sert ve çatlaklar var. Ne yapmalıyım?

Bir leğene sıcak su koyun, içine bir çorba kaşığı gliserin ve bir çorba kaşığı deniz tuzu karıştırın.

Ayaklarınızı bu suda 20 dakika bekletin.
Ardından sertleşen deriyi ponza yardımıyla temizleyin.
Sonra ezilip toz haline getirilmiş 10 Aspirin’le vazelini karıştırıp ayaklarınıza sürün.
Nemli gazlı bez ve üzerine de strech film sararak en az iki saat bekletin. Açınca biraz da ayaklarınıza masaj yapın. Bu kürü haftada iki kez uygulamanız iyi olur.

Suna Dumankaya

S: Ayak tabanımda nasır var, üzerine basamıyorum. Ne yapmam lazım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Üç diş sarmısağı dövün ve buna bir çay kaşığı da zeytinyağı ekleyin.

Nasır iyileşene kadar bunu her akşam nasırlara sürüp sarın. Nasırlarınız giderek küçülecektir.
Ayrıca nasıra ütülenmiş lahana yaprağı sarmak da iyi gelir.

İlgili sorular:

1 Yorum

  1. Meltem 26 Temmuz 2016

Yazı hakkında yorum bırakın