Meme Kanserinin Nedenleri-Göğüs Kanseri Neden Olur?

Meme Kanserinin Nedenleri-Göğüs Kanseri Neden Olur?

Meme Kanserinin Nedenleri hakkında net ve kesin bilgilere ve bulgulara günümüzdeki teknolojik ve tıbbi imkanlar ile ulaşılamamaktadır. Ancak meme kanseri riskini artıran bir takım etmenlerin olduğunu da biliyoruz. Bunlara risk faktörleri adı veriliyor ve meme kanserinin nedenleri olarak sayılıyor. Şimdi göğüs kanserine ne neden olur kısaca özetleyelim.

1) meme kanserinin nedenleri arasında en yaygın olan şey cinsiyettir. Kadınlarda görülen meme kanseri erkeklerde görülme riski neredeyse kadınların % 1 i kadardır.

2) Yaşlılık: Ergenlik dönemindeki genç kızlarda meme kanserinin görülme riski neredeyse sıfıra yakındır. Özellikle 40 yaş sonrasında ve menopoz döneminde kadınlarda meme kanseri görülme riski artar. 55 yaş ve üstü kadınlarda ise her 1000 kadının 3 ünde meme kanseri vakaları görülmektedir.

3) Genetik faktörler: Her ne kadar meme kanserinin görülme riski ile anne ve babadan gelen genler arasında tam manasıyla ispatlayıcı bir bilimsel çalışma yapılmamış olsa da ampirik bulgular annelerinde meme kanseri görülen kadınlarda meme kanserine yakalanma riskinin 2-3 kat fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak bu kesin bir kural değildir. Sadece annede görülen meme kanseri vakalarının çocuklarda ileri yaşlarda meme kanserine yakalanma riskini 2*3 kat artırdığını söyleyebiliriz.

4) Hormonal nedenler: Bir takım kadınlara özgü salgılanan hormonlar ve özelde “östrojen” hormonunun aşırı salgılanması ile meme kanseri arasında bir bağ olduğu düşünülmektedir. Bu noktada insanlar üzerinde yapılmış kapsamlı bir bilimsel çalışma bulunmasa da farelerde yapılan deneylerde yüksek oranda östrojen zerk edilen farelerde meme kanserinin gelişiminin oranının arttığı bildirilmiştir.

meme kanseri nedenleri

meme kanseri nedenleri

5) Doğum kontrol hapları meme kanserine neden olur mu: Doğum kontrol hapı kullanımının meme kanserine yakalanma riskini artırmadığı bilinmektedir.

6 ) Doğum yapmak göğüs kanserine engel olur mu: 18 yaşından önce doğum yapan ve bebeklerini emziren annelerde meme kanseri görülme riski diğerlerine nazaran önemli ölçüde azalmaktadır. ilk doğumunu 30 yaşından sonra yapan ve bebek emzirenlerde ise göğüs kanseri görülme riski artmaktadır.

7) Çok çocuk sahibi olmak meme kanserini önler mi? Birden fazla bebek sahibi olmanın meme kanseri riskini azaltmada bir etkisi yoktur. Sadece ilk çocuğu kaç yaşında doğurduğunun önemi vardır.

8 ) Bebek emzirmek göğüs kanserini önler mi: Emzirme döneminde annelerde meme hücrelerinde artış olmamakta ve meme dokuları tüm güçlerini süt üretimine vermektedir. Bu da göğüs kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır.

7) Virüsler meme kanseri yapar mı: Fareler üzerinde yapılan deneylerde bazı farelerin sütlerinde meme kanserine neden olduğu düşünülen bir takım virüslerin yavru fareye geçtiği gözlemlenmiştir. Bunun benzeri virüslerin insan sütünde de çıktığı biliniyor. Netice olarak meme kanseri riskini artırdığı düşünülen virüs etkenlerinin emzirme yoluyla bebeğe geçmesi, ileride bebeğin de meme kanseri olma riskini artırmaktadır. Ancak bu konu bilimsel olarak ispatlanmış bir durum değildir.

8) Etnik etkenler: Bazı ülkelerde ve toplumlarda meme kanseri diğer toplumlara nazaran daha yoğun görülmektedir. Bu noktada asya ve uzakdoğu toplumlarında meme kanserinin görülme sıklığı batı toplumlarına nazaran daha düşüktür.

İlgili sorular:

Yazı hakkında yorum bırakın