Koltuk Altı Terlemesine Bitkisel Çözüm: Ne İyi Gelir?

Koltuk Altı Terlemesine Bitkisel Çözüm: Ne İyi Gelir?

Tıp dilinde aksiller hiperhidroz olarak adlandırılan koltuk altı terlemesi hem erkek hem de kadınlarda görülen ve gerçek anlamda sosyal hayatta sıkıntı ve utanç vesilesi olabilen bir durumdur. Ergenlikle başlayan ve olgunluk sürecinde daha da artan koltuk artı terlemesi sorunu, koltuk altında bulunan apokrin ter bezleri adı verilen ve yağlı bir tür ter üreten bezlerin aşırı çalışması ile alakalı bir durumdur. Bu bezlerde üretilen ter yağlı olduğu için koltukaltı böglesinde bakteri üremesine de neden olur. Zaten koltukaltı terlemesi sorunu terin kendisinden çok yaydığı pis kokudan dolayı insanların başına bela olan bir konudur.

Stres, hormonal değişimler ve hastalıklar, obezite, beslenme alışkanlıkları ve metabolizmayla ilgili birtakım rahatsızlıklar koltuk altı terlemesinin nedenleri arasındadır. Günümüzde bir çok kişinin kendisine olan güven ve öz saygısının yitirmesine neden olan koltuk altı terlemesi için ameliyat veya ameliyetsız tedavi yolları olduğu gibi terlemeye iyi gelen bir takım bitkiler ile bitkisel tedavi seçeneği de vardır. Aşağıda sizlere vereceğim doğal çözümleri kullanarak koltuk altı terlemesi sorununa sonsuza kadar elveda diyebilirsiniz.

banyo tuzu terlemeye çözüm

banyo tuzu terlemeye çözüm

Koltuk Altı Terlemesine Banyo Tuzu: Terlemeye iyi gelen bir doğal çözüm olarak banyo tuzu faydaları arasında cilt gözeneklerini açarak terleme nedeniyle oluşacak bakteri üremesinin önüne geçmek te vardır. Banyo tuzunu kozmetik satan marketlerden veya eczanelerden bulabileceğiniz gibi evde banyo tuzu yapımı yöntemiyle kendiniz de üretebilirsiniz. Bunun için gerekli malzeme, yarım bardak dolusu boraks, 1 bardak deniz suyu ve içerisine koyacağınız esansiyel bitkisel yağlar (örneğin gül yağı, geranium yağı, ıtır yağı, limon yağı portakal yağı, nane yağı vb.) Böylece hem cildi besleyen hem de koltuk altı terlemesine iyi gelen bir banyo keyfi yaşamış oluruz.

 

 

 

 

buhar banyosu aşırı terleme

buhar banyosu aşırı terleme

Buhar Banyosu: Her gün sabah ve gece uykusundan evvel iki kez 15-20 dakikanızı ayırarak yapacağınız buhar banyosu, koltuk altı aşırı terlemesine iyi geliyor. Buhar banyosunun detoks etkisinin yanında vücudun stres hormon seviyesini azaltıcı etkisi de var. Stresin aşırı terlemeye ve ter kokusuna neden olduğunu da hatırlatalım. Buhar banyosu yaparken dikkat edilecekler arasında buharın ısısının cildi kurutup susuz bırakmasına neden olmayacak bir seviyede olması önemlidir.

 

 

 

Alüminyum Hidroksit

Alüminyum Hidroksit: Terleyen ter bezlerinin olduğu bölgelere alüminyum hidroksit sürmek aşırı terlemeye iyi geliyor. Özellikle koltukaltı bölgesine sürülen alüminyum hidroksit, aşırı terlemeye doğal tedavi oluyor. Bunun sebebi ise alüminyum hidroksit içerisinde bulunan iyonların ter hücrelerinin içerisine girerek suyu tutmaları. Bu durumda da ter bezleri terlemek için sıvı bulamıyor. Alüminyum hidroksit aynı zamanda bakterilerin üremesine de engel oluyor. Alüminyum hidroksit ile aşırı terleme tedavisi kürünü günde birkaç kez yapmalısınız. Uzun süreli kullanımın hiç bir yan etkisi veya zararı bulunmuyor. Tam aksine zamanla aşırı terleme şikayetinin gittikçe azaldığına şahit olacaksınız.

 

aşırı terlemeye domates suyu

Domates Suyu: Bazılarınız belki biliyordur ama hatırlatmakta fayda var. Domates suyu antioksidan bakımından oldukça zengin olup aşırı terlemeye de iyi gelmektedir. Domates suyunu kendiniz yapacaksanız taze ve orta boy domates tercih edin. Bir hafta süreyle devam edeceğiniz domates suyu tedavisi ile aşırı terleme ile birlikte kötü ter kokusu şikayetlerinin de azaldığına şahit olacaksınız.

 

 

 

aşırı terlemeye limon suyu

Limon Kürü: Antibakteriyel özelliği ve PH düzeyi nedeniyle limonun da aşırı terlemeye iyi geldiği bilinir. Bir limonu iki parçaya ayırıp koltuk altı bölgesine sürünüz. Bunu yaparken koltukaltı bölgesinin kuru ve tüysüz olmasına özen gösterin. Limon kürünü gece yatmadan evvel yapın. Sabaha kadar yıkamadan böyle dursun. Sabah ılık su ile koltuk altını durulayın. Böylelikle gün içerisinde hem terleme hem de kötü ter kokusu şikayetleri azalacaktır.

 

 

 

 

 

aşırı erlemeye elma sirkesi

Elma Sirkesi ile Terlemeye Kesin Çözüm: Elma sirkesinin özel bir PH düzeyi vardır. Bu asidik düzey koltukaltındaki ter bezlerini rahatsız eder ve terleme faaliyetlerini sekteye uğratır. Ayrıca antibakteriyel olması nedeniyle koltuk altında kötü ter kokusuna neden olan bakterilerin üremesine engel olur. Bunu yaparken bir yemek kaşığı doğal elma sirkesini bir bardak suya koyun ve limon küründe olduğu gibi temiz koltuk altı bölgesini bu karışımı yedirecek şekilde masaj ile ovalayın. Hemen durulamayın. Sabah kalktığınızda durulama işlemini yaparsınz.

İlgili sorular:

Yazı hakkında yorum bırakın