Koltuk altı kararması neden olur-Koltuk altı kararmasının nedenleri nelerdir

Koltuk altı kararması neden olur-Koltuk altı kararmasının nedenleri nelerdir

koltuk altı kararması

koltuk altı kararması

Yaz mevsimi hanımların kısa kollu tişört ve elbiselerle gezdiği tatil ayları olarak bilinir. Ancak kısa kollu giyinmemize engel olan koltuk altı kararmaları da bu dönemde dikkat çekici bir hal almaktadır. Koltuk altı kararmasının başlıca nedenleri ve sebepleri, ciltte çoğunlukla kalıtsal olan aşırı pigmentasyon problemidir. Özellikle kadınlık hormonlarının etkisiyle bacak arasında, genital bölgede de koltuk altında kararmalar görülmektedir. Diğer yandan sürekli deodorant kullanımı, epilasyon cihazı ve epilatörle sürekli istenmeyen tüy temizliği yapmak, aşırı miktarda ve sıklıkta yapılan sıcak ağda gibi sebepler de koltuk altı kararmasına neden olabilmektedir.

Özellikle esmer tene sahip hanımlarda koltuk altındaki esmerlik ve koltuk altı kararması daha dikkat çekici bir hal almaktadır. Sizlerde de koltuk altında kararma olup olmadığını kolayca ayna karşısında test edebilirsiniz. Peki koltukaltı kararmasına bitkisel çözümler yok mu. Elbette evde uygulanabilecek doğal tedavi yolları mevcut. Şimdi bu bitkisel doğal çözüm yolu nedir onu kısaca size anlatalım:

Koltuk Altı Kararması için Kür

Yoğurt, bal ve limon suyu içeriğindeki anti bakteriyel maddeler sayesinde koltuk altında bulunan ve kokuya neden olan bakterileri yok ederken, kararan cilt yüzeyini beyazlatmayı sağlıyor.

Malzemeler

2 yemek kaşığı yoğurt
1 tatlı kaşığı süzme bal
1 tatlı kaşığı limon suyu

Hazırlanışı ve Uygulanması

Yoğurt, bal ve limon suyunu karıştırın.
Karışımı koltuk altlarınıza sürün.
15 dakika bekleyip durulayın.

Dipnot

Koltuk altı kararmasını iyileştiren kürü haftada 2 kez yapabilirsiniz.
Bakım sonrası koltuk altına bebe pudrası sürmek; iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

İlgili sorular:

Yazı hakkında yorum bırakın