Kiraz Sapının Faydaları ibrahim saraçoğlu-Kiraz Sapı Zayıflatırmı

Kiraz Sapının Faydaları ibrahim saraçoğlu-Kiraz Sapı Zayıflatırmı

kiraz sapı faydaları

kiraz sapı faydaları

kiraz sapı sadece zayıflama amacıyla değil, sindirim ve boşaltım sistemine olan faydaları nedeniyle, ödem atıcı ve idrar söktürücü olmasından dolayı bir çok yönüyle sağlığa olan faydalarından dolayı yaygın bir biçimde kullanılmaya başlayan bir bitki çayıdır. Kiraz sapı mısır püskülü ile birlikte kullanıldığında kiraz sapının faydaları daha etkili olmaktadır. Kiraz sapı ile ilgili olarak okurlarımızdan en fazla gelen yorumlar, kiraz sapı zayıflatırmı yorumları olarak dikkat çekiyor. Özellikle kadınlar kulübü veya melekler mekanı gibi kadın paylaşım sitelerine göz gezdirdiğinizde kiraz sapı zayıflatırmı diye soranların ve kiraz sapı çayının hazırlanışı hakkında bilgiler edinmek istyen, kiraz sapı çayı nasıl yapılır diye araştıranların gün geçtikçe arttığına şahit oluyoruz. Bu önemli bitkisel kür hakkında sizlere önemli bir takım bilgiler verecek ve kiraz sapı çayı yapımı hakkında tarif vereceğimiz bu yazıya öncelikle kirazın faydaları ile başlayacağız.

Kiraz, ülkemizde bol miktarda yetiştirilen bir meyve olduğu için ülke olarak aslında kendimizi son derece şanslı hissetmeliyiz.  Kiraz sapı bilhassa zayıflamak için diyetisyenlerce özellikle tavsiye edilmeye başlayan bir bitkisel kür haline geldi. Kiraz sapında bolca bulunan yağ yakıcı enzimlerin yanında kiraz meyvesinin içerdiği yüksek kalori nedeniyle yalnızca önerilen miktarda tüketimi tavsiye edilmektedir. Yazı içerisinde öncelikle kirazın faydaları hakkında bilgiler bulacaksınız. Sonrasında ise kiraz sapının genel özellikleri, kiraz sapının faydaları, yararları ve nasıl kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kirazın Faydaları Nelerdir?

– Kiraz güçlü antioksidan etkiye sahiptir.
– Böbreklerin temizlenmesine yardımcı olur.
– Zayıflamak isteyenlere önerilmesinin temel sebebi, vücutta daha az su tutulmasını sağlamasıdır.
– İçinde bol miktarda vitamin ve mineral içeren kiraz, vişneden daha yüksek kaloriye ve şeker oranına sahiptir.
A, C, D, E ve K vitaminlerini, potasyum tuzlarını içinde barındırır.
– İşte yukarıda sayılı olan temel özellikler kirazın faydalarından bazıları olarak görülebilir. Peki, kiraz yalnızca meyve olarak mı tüketiliyor? Kiraz ve kiraz sapı son dönemde sıkça tüketilen bir ürün haline gelmiştir. Özellikle
– Bitkisel zayıflama ve ödem söktürücü çay malzemesi olarak kullanılan kiraz sapının birçok önemli minerali içinde barındırdığı bilinmektedir.
– Kiraz hem sapı hem de meyvesiyle tüketilen ürünler grubunda yer alır.

Kirazın faydaları; Kirazın sahip olduğu kırmızı rengini veren maddeler, güçlü antioksidan etkiye sahiptir. Vücudun hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olur.

Görüldüğü gibi kiraz faydaları ile süper bir meyve kirazı buzdolabınızda saklarken sapları ile saklayınız. Ve tüketeceğiniz zaman yıkayınız. Kiraz alırken ise temiz ve parlak görünümlü olanlar tercih edilmeli kirazlar koyu renkli ise bu kirazlar daha tatlıdır. Taze bir kirazı 3-4 gün içinde bitirmeniz gerekir.


Kiraz Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?
Eğer sonra yemek için kirazı mevsiminde alıp derin dondurucuda saklamak isterseniz kirazın çekirdeklerini çıkarıp derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

Kiraz sapının faydaları nelerdir?
Kiraz kadar kiraz sapı da önemli etkilere sahiptir. Genel olarak kiraz sapının yararlarını sıralamak gerekirse,

İdrar söktürücü etkiye sahiptir.
Böbreklerin temizlenmesine yardımcı olur.
İdrar yollarında yaşanan enfeksiyonlarda kullanılmaktadır.
Sistite faydalıdır.
Ödem dağıtıcı etkiye sahiptir.
Vücutta fazla suyun atılmasına yardımcı olur.
Böbrek taşı ve kumunda, ağrılı böbrek rahatsızlıklarında etkilidir.
Yüksek tansiyona karşı yararlı bir etkiye sahiptir.
İşte yukarıda sayılı olan özellikleri dışında kiraz sapının diyetisyenler tarafından zayıflamak isteyenlere sıkça tavsiye edildiği bilinmektedir. Peki, kiraz sapı gerçekten zayıflamaya yardımcı olabilir mi?

Kiraz sapı çay olarak tüketilmektedir. Kiraz sapı çayının faydalarını sıralamak gerekirse,

Metabolizma hızının artmasına yardımcı olur.
Tokluk hissi yaratır.
Zayıflama çayı olarak kullanılmaktadır.

İbrahim Saraçoğlu Kiraz sapı çayı nasıl yapılır?

Malzemeler: Kiraz sapı çöpü,

500 ml kaynar su içerisine 30 gr kiraz sapı eklenerek 10 dakika kadar demlenmelidir. Hazırlanan bu çay günde 3 defa aç karnına tüketilmelidir.

KİRAZ SAPI İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLER!!!

Mevsiminde alacağınız kiraz saplarını gölge bir yerde kendiniz de kurutabilirsiniz yada hazır paketlenmiş olarak satılanlardan alabilirsiniz.

Kiraz sapı çayı hazırlarken veya hazır kiraz sapı alırken şu hususa dikkat ediniz. Eğer kiraz saplarının rengi koyu kahverengiye dönüştü ve inceldi ise bu kiraz sapları etkisini yitirmiş olur.

Kiraz saplarını kendiniz kurutacaksanız sağlığınız için nemli kalmamasına özen gösteriniz. Nem alırsa kokuşma, küf ve mantar oluşabilir. Bu nedenle çok iyi kurutularak bez torba içerisinde saklanmalı, ayrıca nem ve buhar alabilecek alanlardan uzak olması gerekir.

İlgili sorular:

2 Yorum

  1. mehmet 23 Ocak 2016
  2. HASAN DİNÇ. 15 Temmuz 2016

Yazı hakkında yorum bırakın