Karın ağrısına ne iyi gelir-Karın ağrısı nasıl geçer?

Karın ağrısına ne iyi gelir-Karın ağrısı nasıl geçer?

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Karın ağrısı çoğumuz için sık görülen bir rahatsızlık olarak tanımlanabilir. Ancak karın ağrısı her ne kadar çoğu kişinin muzdarip olduğu bir problem olsa da bu sorunun tedavisi için öncelikle karın ağrısına ne neden olur bunu bilmek gerekmektedir. Karın ağrısının nedenleri arasında en sık görülen sebepler; ayaklardan soğuk almak ve ayakları üşütmek, mideyi ve bağırsakları üşütme veya bozuk gıdalar ile bozmak, aşırı miktarda sindirilmesi zor ve hamurlu yiyecekler tüketmek, midede gaz, bağırsak tembelliği ülser, gastrit gibi hastalıklara yakalanmak gibi olası nedenler sayılabilir. Reflü’de karın ağrısı midede yanma ile kendisini gösterir. Mide ağrısı şikayetiniz birkaç günde geçmediyse bu durumda kronik bir sorun var demektir. Bu durumda en kısa zamanda bir gastroentoroloji uzmanına gitmeniz iyi olabilir. Ancak basit üşütmelerden kaynaklı bir mide ve karın ağrısı durumu varsa bu durumda aşağıdaki bitkisel çözüm yolları ile mide ağrısını geçirmek ve hafifletmek mümkündür.

Hafif Seyreden Karın Ağrısı İçin Tedavi Yöntemleri:

* Nane karın ağrısına iyi gelir. Bir tutam kuru veya yaş nane ile birlikte bir adet bütün limon, parçalara ayrılıp kaynatılarak suyu içilirse mide ağrısı şikayetlerini önemli ölçüde kesecektir. Bu yönteme karın ağrısına iyi gelen Ahmet Maranki yöntemi adı da verilmektedir.

* Karın ağrısını geçirmek için portakal kabuğu ile Rezene, aynı miktarda karıştırılıp kaynatılarak suyu içilir.

* Karın ağrısı nasıl tedavi edilir diyenlere doktorlar Çörek otu ve bal karışımını öneriyorlar. 100 gr. çörek otu 1 kg. bala karıştırılıp aç karnına 1 yemek kaşığı ağrı olduğu zaman yenir.

* Karın ağrısını geçirmenin bitkisel yolları arasında bitki çayları da önemli yer tutar. Papatya, biberiye, lavanta, mentollü nane, fesleğen, mürver çiçeği, yarpuz çiçeği, ayrı ayrı veya bir kısmı karıştırılıp çay gibi içilir.

* Karın ağrısını ne keser sorusuna alternatif bir diğer cevap ise bitkisel yağlardır. Biberiye yağı, kekik yağı, küçük çocuklarda karın ağrısını geçirmek için çocukların göbeğine veya ayak altına sürülür. Büyüklerde karın ağrısı tedavisi için 1 fincan suya 10 damla damlatılıp içilir.

* Şiddetli karın ağrısına ne iyi gelir diye soranlara badem içi ve tatlı badem yağını tavsiye ediyorlar. Bir miktar tatlı badem içi havanda dövülmek su­retiyle ezilip süt ile karıştırılarak içilir. Tatlı badem içi ezmesi ile badem yağı özellikle bebeklerin ka­rın ağrısı için faydalı olur.

* Adet karın ağrısına ne iyi gelir diye çare arayan hanımlara nane ile limon kabuğu kürünü tavsiye edeceğiz. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı nane ve kü­çük bir parça limon kabuğu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

* Geçmeyen karın ağrısı ve ishal için bitkisel kür: Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı acı pelin katılıp soğuduktan sonra ağnlı durumlarda yu­dum yudum aç karnına kullanılır.

* Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı tarçın katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzüle­rek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

* Bir su bardağı soğuk suyun içine bir çay kaşığı benekli yılanyastığı katılıp sekiz saat beklendikten sonra, süzülerek, her Öğünden önce ve sonra birer yudum olmak üzere günde altı yu­dum ve her seferinde bardak, sıcak suyun içinde ısıtılarak içilir.

* Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı anason katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

* Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı san şebboy katılıp soğuduktan sonra ağrılı durumlarda günde üç çay kaşığı aralıklarla birer çay kaşığı olarak kullanılır. Daha büyük dozlarlarda kullanılması bitkinin zehirli olmasın­dan ötürü sakıncalıdır.

* Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı şahtere katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

* Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı raziyane katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendik­ten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

* Bir litre suyun içine bir adet orta irilikte çam kozalağı ka­tılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

* Bir litre üzüm sirkesinin içine, havanda iyice dövülmüş olan 3/4 anason katılıp kaynatılmasının ardından, süzülerek elde edilen anason posası alınıp üzerine yanm kahve fincanı yakılmış ve dövül­müş bir çorba kaşığı şap ilave ettikten sonra, iyice karıştırılarak te­miz bir tülbentin arasına konulup karın bölgesinin üzerine bağlanır.

* Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşı­ğı çörek otu ile bir tatlı kaşığı süzme bal karıştırılıp macun hali­ne getirildikten sonra yenilir.

* Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı papatya katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzüle­rek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

* Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşı­ğı tarhun tohumu ile bir tatlı kaşığı süzme bal karıştırılıp macun haline getirildikten sonra yenilir.

* Bir adet iri baş soğan mikser yardımıyla sıkıldıktan sonra elde edilen suyu bir kahve fincanı suyun içine bir çay kaşığı ka­tılarak içilir.

* Karnın üzerine iki kat havlu koyulup üzerinde kızgın ütü gezdirilir.

* İshal ve karın ağrısına ne iyi gelir: Bal ve tarçın mide ağrısına ve mide ülserine karşı oldukça yararlıdır. Nane, sakinleştirici etkisi ile mide ağrılarına iyi gelir. Papatya çayı da mide ağrısını kesmeye yardımcı olur.

Sağlıklı günler dileklerimizle….

İlgili sorular:

3 Yorum

  1. zeliha 11 Mayıs 2016
  2. Karni agriyan kiz 10 Haziran 2016
  3. admin 25 Şubat 2017

Yazı hakkında yorum bırakın