Kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki fark nedir

Kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki fark nedir

kalp spazmı

kalp spazmı

Basında çokça falanca ünlü kalp spazmı geçirdi veya kalp krizi geçirdi şeklinde haberler yer alıyor. Burada kalp spazmı ile kalp krizi terimleri aslında birbirinden oldukça farklı kavramlardır. Bu nedenle kalp spazmı ile kalp krizi kelimeleri birbiriyle karıştırılmamalı ve dikkatli bir biçimde kullanılmalıdır.

Kalp krizi, kalbi besleyen damarlarda oluşan tıkanma neticesinde kalp dokusunun beslenememesi neticesinde oksijensiz kalması şeklinde tanımlanabilir. Kalp krizinin belirtileri arasında göğüs ağrısı, soğuk terleme, göğüsten başlayan ve boyuna ve sol kola doğru uzanan ağrı, mide bulantısı, nefes alamama gibi belirtiler vermektedir.

Kalp spazmı ise kalp krizindeki gibi kalp hücrelerinin kitlesel ölümü ile sonuçlanmayan bir göğüs ağrısıdır. Genellikle kalbe giden koroner damarların %50 den daha fazla tıkanması durumunda ortaya çıkmaktadır. Ancak bu tıkanma oranı kalbe giden kan akışını tamamen durdurmaya yetmez. Ancak kan dolaşımında da ciddi bir zaafiyet oluşmuş ve göğüste ağrı ortaya çıkmıştır.

Kalp spazmı da en az kalp krizi kadar ciddiye alınmalı ve hiç vakit geçirilmeden doktora gidilmelidir. Zira kalp spazmı aslında kalp krizinin öncüsüdür. Anjiyografi adı verilen teşhis yöntemi ile kalp ve damar hastalıklarının altın standardı olan bu yöntemden faydalanmak, kalp krizine bağlı ölümleri önemli ölçüde azaltmıştır.

 

İlgili sorular:

Yazı hakkında yorum bırakın