Kadınlarda Cinsel Soğukluk ve Cinsel isteksizlik Nedenleri

Kadınlarda Cinsel Soğukluk ve Cinsel isteksizlik Nedenleri

kadınlarda cinsel isteksizlik

kadınlarda cinsel isteksizlik

Cinsel yaşam hepimizin içerisinde bulunduğu ve bundan haz almak istediğimiz bir şeydir. Ancak kadınların bir kısmında cinsel soğukluk, cinsel isteksizlik veya cinsel arzu azalması adı verilen bir durum da görülebilmektedir. Kadında görülen cinsel soğukluğun ve isteksizliğin nedenleri bazen geçici bazen de kalıcı olabilmektedir. Uzmanların yaptıkları araştırmalarda kadında cinsel isteksizliğe ve soğukluğa neden olan belli başlı etkenler belirlenmiştir. Bu etmenlerden bazıları sizlerin de oldukça tanıdık olduğunuz günlük hayatta karşılaşılan bir takım sorunlar veya alışkanlıklardır.

– Gebeliği önleyici yöntemler ve daha özelde gebeliği önleyen ilaçlar adı da verilen doğum kontrol ilaçları kullanımı bir kısım bayanlarda cinsel soğukluk ve cinsel isteksizlik gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Hamileliği önlemek için kullanılan doğum kontrol haplarının yanında spiral, prezervatif gibi gebeliği önleme yöntemleri de ilişkiden elde edilen hazzı azaltıyor ve kadınlarda cinsel soğukluk nedenleri arasında yer alıyor.

– Antidepresan ilaçların yan etkileri arasında hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel isteği azaltması da vardır. Ancak depresyon ilaçları ve hapları herkeste aynı etkiyi oluşturmaz. Bazılarında cinsel soğukluk ortaya çıkarırken bazı kişilerde ise cinsel hayatı olumsuz yönde hiç bir biçimde etkilememektedir.

– Emziren annelerde salgılanan prolaktin hormonu da emziren annelerde cinsel soğukluğa neden olabilir ve seks isteklerini ciddi anlamda azaltır.

– Uykusuzluk sorunu hem kadınlar hem de erkeklerde cinsel isteği azaltır. Gece uykusunu tam olarak alamayan kadınlarda da cinsel isteksizlik ortaya çıkabilmektedir.

– Stresli yaşam tarzı da cinsel hayatta soğumaya yol açmaktadır. Özellikle iş ve eğitim hayatından kaynaklanan İş yoğunluğu, eğitimle ilgili stres durumları, ailevi sorunlar, ağır hastalıklar, yakınalrdan birisinin ölüm olayları kişilerin cinsel isteğini azaltabilir.

– Stresiniz yükseldiği zaman çoğu kadın seksi bir çözüm olarak görmez.

– Tensel uyum adı verilen durum da ciftler arası cinsel uyuma veya uyumsuzluğa da neden olabilir. Tensel anlamda uyumlu olmayan çiftlerde cinsel isteksizlikler de görülebilmektedir.

– Erkeklerde özellikle testosteron hormonu düşüklüğü cinsel istek azalmasına neden olabilir.

– SHBG seviyesinin yüksek olması. Bir kadının Sex Hormone Binding Globulin (SHGB) yüksek olması da belki sekse olan ilgisinin az olmasına neden olabilir.

– Aşırı biçimde utanma ve mahremiyet duygusu bazı hanımların cinsel hayatta sıkıntılar yaşamalarına ve cinsellikten zevk alamamalarına neden olabiliyor.

– Kendini beğenmeme ve öz güven eksikliği: Bazı kadınlarda aşırı kilo, boy kısalığı veya uzunluğu veya daha başka nedenlerden dolayı kendisinin vücudunu beğenmeme durumu ortaya çıkabiliyor. Bu durumda olan kadınlar kendilerine olan öz güvenlerini de yitirdikleri için cinsel soğukluk hastalığına yakalanabiliyorlar.

– Cinsellikten korkmak ta kadınlarda vajinismus gibi problemlere ve neticesinde cinsellikten haz alamamaya neden olabilmektedir.

İlgili sorular:

Yazı hakkında yorum bırakın