İktiyozis Vulgaris Nedir-İktiyozis Vulgaris Tedavisi Balık Derisi Hastalığı

İktiyozis Vulgaris Nedir-İktiyozis Vulgaris Tedavisi Balık Derisi İktiyodis Vulgaris Hastalığı

İktiyozis vulgaris

İktiyozis vulgaris

Ichthyosis vulgaris tek bir genin neden olduğu en yaygın genetik bozukluklardan biridir. Hastalık, bir gende görülen genetik mutasyon neticesinde ortaya çıkmaktadır. Hastalıkta ciltte balık derisi şeklinde pullanmalar görüldüğü için Balık Derisi Hastalığıolarak ta bilinmektedir. Günümüzde İktiyozis Vulgaris Çaresi bulunamamış bir hastalıktır. iktiyozis vulgaris bitkisel tedavi konusunda yeteri kadar çalışma yapılmamıştır. Şimdi sizlere iktiyozis vulgaris hastalığının tedavisi, belirtileri ve nedenleri nelerdir konusunda bir takım bilgiler vereceğiz.

Rahatsızlığın belirtileri bazı durumlarda doğumun hemen ardından gözlemlenebilir. Buna karşın genellikle ilk belirtiler çocukluk döneminde ortaya çıkar.

İktiyozis vulgaris hastalığının belirtileri hastalığın derecesine göre farklılık gösterebilir. Bununla birlikte genellikle belirtiler kuru ve pullu deri ve deride poligon şeklindeki ufak şekiller olarak karakterize edilir. Pullu deri genellikle dirsek ve alt bacak bölgesinde gözlemlenir.

İktiyozis Vulgaris Nedenleri

Rahatsızlığın nedeni cildin üst katmanında aşırı ve kronik protein birikmesidir. Bu birikme vücudun yenilenme sürecinin yavaş işlemesi sonucu oluşur. Genetik olarak aile bireylerine geçen rahatsızlık gençlik döneminde kaybolmakla beraber daha sonra tekrar geri döner.

İktiyozis Vulgaris Tedavisi

İktiyozis Vulgaris hastalığının bilinen bir tedavi yöntemi yoktur. Uygulana tedavi yöntemleri hastalığın belirtilerini en aza indirmeye yöneliktir. İktiyozis vulgaris tedavisi alfa hidroksi asitleri içeren kremleri ve A vitamini içeren ilaçları içerir.

İlgili sorular:

Yazı hakkında yorum bırakın