Hangi Yiyecekler Gaz Yapar-Gaz Yapan Yiyecekler Besinler

Hangi Yiyecekler Gaz Yapar-Gaz Yapan Yiyecekler Besinler

gaz yapan yiyecekler nelerdir

gaz yapan yiyecekler nelerdir

Midede ve bağırsaklarda oluşan gaz sorunu sadece bebeklerde ve çocuklarda görülen bir sindirim şikayeti değil, aynı zamanda yetişkinlerde de sık rastlanan bir sorundur. Karında gaz oluşumu hem rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir hem de gaz çıkarma gibi sosyal ortamlarda karizmamızı sıfıra indiren bir pot kırmamıza da istemesek dahi neden olabilir. Gaz birikmesi sorunu bazen sindirim sisteminden kaynaklı bir takım şikayetlerden kaynaklanıyor olsa da çoğunlukla beslenme alışkanlıklarımız ile yakından ilişkilidir. Gaz şikayetlerine neden olan bu yiyecekler ve besinler hangileridir bunu bilmek çok önemlidir. Özellikle hassas bir sindirim sistemine sahip olan kişilerde midede ve bağırsaklarda gaz oluşumu riski fazla olduğu için bu kişilerin hangi yiyecekler gaz yapar, bunu bilmesi önem arz etmektedir. Öncelikle bünyesel etkilerden kaynaklanan gaz şikayetlerinin nedenleri hakkında bilgi verelim daha sonra da gaz yapan yiyecekler ve meyveler, sebzeler, içecekler hangileridir bu konuda sizlere mümkün olduğunca kapsayıcı malumat vermeye çalışalım.

Gaz sorununun nedenleri:

Yemeği acele ve hızlı yeme
Yemek sırasında çok konuşmaktan dolayı fazla hava yutma
Öğün atlama ve diğer öğünde fazla yemek yeme
Liften fakir beslenme
Gıda alerjisi
Sigara ve alkol kullanımı
Hareketsiz yaşam
Adet dönemleri ve gebelik
Mide çıkışını daraltan sorunlar, midenin sarkması, mide fıtığı, midenin fazla genişlemiş olması, sindirim salgılarının yetersizliği, mide bağırsak enfeksiyonları, bağırsakların gıdalara hassas olması, ülser, reflü gibi hastalıklar
Bazı ishal ilaçları
Stres
Sıkı giysiler

Emziren Annelerde Gaz Yapan Yiyecekler

* Bakla, fasulye (özellikle kuru fasulye), soya fasulyesi, bezelye gibi baklagiller
* Erik, kayısı, elma, muz, kuru üzüm, şeftali, armut
* Kabak, turplar, soğanlar, brokoli, lahana türleri, karnabahar, salatalık, kuşkonmaz, enginar, patates, şalgam
* Kızartılmış gıdalar, yağlı yiyecekler, kremalı, soslu gıdalar
* Şekersiz sakız
* Tam tahıllı ekmek
* Yumurta
* Soda, süt, dondurma, bira

Bebeklerde Gaz Yapan Besinler Nelerdir?

Gaz sorunu hemen hemen her bebekte yaşanan bir sorundur.Annenin beslenmesiyle de yakından ilişkili olan bu sorun için anne ve bebekleri uzak durması gereken yiyecekler

Annenin beslenmesi ile bebeğin gazı arasında ilişki var mı?
Anne sütünün yeterli gelebilmesi için annenin ilk 6 ayda hatta ilk 1 yılda beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Emziren annenin yeterli kalori, yeterli sıvı alması, kendini yormaması ve sık sık emzirmesi gerekir. Bunlar anne sütünü arttıran faktörlerdir.

Kolik ağlamasında da annenin beslenme biçimi ve aldığı besinler rol oynar. Besin tüketimi konusunda annenin izlenimleri de çok önemlidir. Mesela annenin tükettiği bir besin sonrasında bebeğinin etkilendiğini görürse o besini artık tüketmemesi gerekir.

Kafeinli içeceklerden uzak durun
Emziren anne, çok fazla kafein içeren çay, kahve, kola gibi içeceklerden kaçınmalı, özellikle fındık, fıstık gibi kuruyemişlerden uzak durmalıdır.

Çikolata da bebeklerde kusma eğilimini arttırır ve alerji yaparak gaz problemi oluşturur.

İnek sütü gaz yapabilir
Emziren anne inek sütü tüketmemeli. Annenin inek sütü tüketmesi bebekte gaz problemine yol açar. Bu yüzden emzirme dönemi içindeyken anneler inek sütünden uzak durmalı.

Katkı maddesi içeren yiyeceklerden kaçınmalı
Bebeği kötü yönde etkileyebilecek besinler arasında sucuk, salam, sosis, patates cipsi gibi katkı maddesi içeren besinler yeralır.
Bebeğin emzirme döneminde annenin mümkün olduğunda katkı maddesi içeren besinlerden kaçınması ve bunları tüketmemesinde fayda vardır.

En çok gaz yaptığı bilinen yiyecekler
Çay, kahve, kola gibi kafeinli yiyecekler
Fındık, fıstık gibi kuruyemişler
İnek sütü
Çikolata

Sucuk, salam, sosis, patates cipsi gibi katkı maddesi içeren besinlerdir.

Gaz nasıl önlenir?
Aslında, her sağlıklı midenin içinde üst kısmında hava olsa da, gaz, yenilen gıdaların sindirilemeyen kısımlarının kalın bağırsaktaki mikroplar tarafından parçalanması sırasında ortaya çıkar.

O nedenle tüm bu saydığımız etkenler bir yana yediklerimiz ve içtiklerimiz de fazlasıyla etkiler gaz oluşumunu. Gaz sorunundan kurtulmak için, öncelikle gaz sorunu yaratan besinlerden kaçınmak gerekir.

Gaz ve şişkinlik yapan yiyecekleri nasıl pişirmeli?
Bağırsaklarınızda gaz yaptığını bildiğiniz sebzeleri ve baklagilleri mümkün olduğunca küçük porsiyonlar halinde tüketin. Gaz yapma olasılığı en yüksek gıdalar olan baklagilleri pişirirken akşamdan suda bekletin ve bekleme suyunu döküp temiz su ile pişirin. Çünkü baklagilleri içinde beklettiğiniz su, gaz yapıcı bazı karbonhidratları emer. Baklagilleri suda bekletmek için çok zamanınız yoksa, suyun içine karbonat atın.
Konserve edilmiş baklagillerin suyunu boşaltın, temiz su ile yıkayın. Sütün içindeki laktoza hassassanız veya buğdayda bulunan glutene alerjikseniz, aşırı gazınız olabilir. Düşük laktozlu süt ürünleri ve yoğurt tüketin.

Laktoz tüketemiyorsanız ve yoğurt gaz yapıyorsa, laktozsuz yoğurt veya probiyotik yoğurdu tercih edin.
Her süt içişinizde gaz, şişkinlik gibi sorunlar yaşıyorsanız, bardağınıza yarım çay kaşığı kakao eklemeyi deneyin. Baklagiller ve lifli sebzeleri haşlayarak ve kısık ateşte uzun sürede pişirin.
Yemekleri çok fazla baharat ve ekşi sos kullanmayarak hazırlayın.

Yemeklerin içine koyduğunuz yağ miktarını az tutun. Bu, daha kolay sindirilmesini sağlar ve gaz oluşumunu önler.Patates, şalgam gibi köklü sebzeleri iyi pişirerek yiyin. Aksi taktirde hazımsızlık yapabilir.
Lahanayı çiğ olarak salata şeklinde tüketmektense iyi pişirilmiş şekilde yiyin ve yanında kimyon ya da rezene gibi gaz giderici baharatlarla birlikte alın. Brokoli, kabak, karnabahar gibi sebzeleri yediğinizde gaz sorunu yaşıyorsanız çorba şeklinde tüketebilirsiniz.

İlgili sorular:

1 Yorum

  1. jane 22 Temmuz 2016

Yazı hakkında yorum bırakın