Hamilelik Çatlakları Nasıl Geçer-Hamilelik Çatlakları İçin Bitkisel Yağlar Faydaları

Hamilelik Çatlakları Nasıl Geçer-Hamilelik Çatlakları İçin Bitkisel Yağlar Faydaları

Gebelik Çatlakları Nasıl Geçer

Gebelik Çatlakları Nasıl Geçer

Dünyanın en güzel duygusu, kuşkusuz anneliktir. Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren, kendinizi anneliğe hazır hissedersiniz. Bebeğinizin size bir hatırası olarak, vücudunuzda, özellikle hamileliğin son haftalarında çatlaklar görülebilir. Ancak çatlaklar, bir kader değil. Doğru uygulamalar ve bakım ile, hamilelik dönemini tek bir çatlak oluşmadan geçirebilirsiniz. Peki, hamilelikte çatlakları önlemenin yolları nelerdir?

Vücudu sürekli nemli tutmak, hamilelik döneminde çatlak oluşumunu engellemede önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle, duş sonrası vücudu kurulamadan bebe yağı kullanarak, hamilelik döneminizde oluşan çatlakları önlemiş olacaksınız. Onun yanı sıra, kayısı yağı ve kırmızı kantaron yağı gibi bitkisel yağlar(aktarlarda bulabilirsiniz) yardımı ile de çatlak oluşumunu engellemiş olacaksınız. Çatlak oluşumunu engellemek, oluşmuş çatlakları gidermekten çok daha kolaydır. Bu nedenle, hamile olduğunuzu öğrendiğiniz ilk günden itibaren, vücudunuzu mutlaka her duş sonrası, ya da sabah akşam dairesel masaj hareketleri ile nemlendirin. Böylece, oluşabilecek çatlakları engellemiş olacaksınız. Kısacası Hamilelik çatlaklarını önlemek mümkün olabilmektedir.

Hamilelik çatlaklarına karşı krem

Yara ve diğer lekelerden farklı olarak, cilt yüzeyinden çok derinin alt katmanlarında meydana gelen cilt çatlaklarının giderilmesi oldukça zordur. Bu nedenle, hamilelik döneminde oluşabilecek çatlakları önlemek için, çeşitli bitkisel yağların yanı sıra, Lierac çatlak kremi gibi kozmetik çatlak kremlerini de tercih edebilirsiniz. Unutmayın, çatlakların önlenmesi, tedavi edilmesinden çok daha kolaydır. Cildin aşırı derecede basınçla karşı karşıya kaldığında yıpranması sonucu ortaya çıkan çatlakları, hamilelik sürecinin yanı sıra, kilo alıp verme ve genetik sebeplere bağlı olarak ya da cilt yapısı ile alakalı olarak da ortaya çıkmaktadır.

Genellikle göğüs, bel ve karın bölgesinde ortaya çıkan cilt çatlakları, görünmek için cildin en hassas bölgelerini tercih ederler. Hamileliğin son haftalarında giderek büyüyen karın bölgesinde, sıklıkla meydana gelen çatlakları önlemek için, dairesel hareketlerle cildinizi sürekli olarak nemlendirebilir ve çatlak oluşumunu engelleyebilirsiniz. Vücudun en nazik bölgelerinden birisi olan karın bölgesinde görülen çatlakların oluşumunda, gebelik önemli bir rol oynar. Karın yüzeyi genişledikçe yıpranır ve zamanla esnekliğini kaybeder. Elastikiyetini kaybeden cilt, zamanla yıpranır ve çatlak oluşumu mümkün hale gelir. Badem yağı ile masaj yaparak, karın bölgesinde oluşabilecek çatlakları önleyebilirsiniz.

Vücudun en nazik bölgelerinden biri de göğüslerdir. Kilo alıp verme, hamilelik ve emzirme gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan göğüs çatlakları, dokunun oldukça yumuşak ve hassas olmasından faydalanarak bu bölgede de ortaya çıkmaktadır. Yapmanız gereken, bu bölgeyi sürekli nemli tutmak ve bol su içmektir. Gelişme çağındaki bayanlarda bile görülmesi mümkün olan göğüs çatlaklarını önlemek için kayısı yağını ve kırmızı kantaron yağını tercih edebilirsiniz.

Hamilelik çatlaklarını önlemek için, nemlendirici ürünler ve bitkisel yağlardan yararlanmanız yeterli olacaktır. Ancak genetik etkiler ve cilt yapısı işin içine girdiğinde, hamilelikte çatlak oluşumunun önüne geçmeniz pek de mümkün olmayacaktır. Ancak, çatlak oluşumunu en aza indirgemek için, çeşitli yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Kozmetik markaların çatlak kremlerinden yararlanabileceğiniz gibi, hamilelik sonrasında, bitkisel peeling, AHA peeling ve iontoferez gibi yöntemlerden de yararlanabilirsiniz.

Hamilelik çatlaklarını önlemek için bitkisel yağlar

Hamilelik çatlaklarına iyi gelen bitkisel yağlar arasında avokado yağı, badem yağı, özellikle hamileliğin ilk üç ayında badem yağı, hamilelik çatlakları için vazelin, hamilelik çatlakları için bebek yağı gibi alternatifler, hem çatlakların önlenmesi hem de hamilelik sonrası dönemde cildin nem dengesinin sağlanarak çatlakların yok edilmesi için son derece faydalıdır.

İlgili sorular:

1 Yorum

  1. Öznur 04 Haziran 2016

Yazı hakkında yorum bırakın