Günlük Sakızı Nasıl Kullanılır-Ak Günlük Sakızının Faydaları

Günlük Sakızı Nasıl Kullanılır-Ak Günlük Sakızının Faydaları

Bazı şifalı bitki türlerinin ülkemizde bolca bulunması bizler için gerçekten bir şanstır. Doğusundan batısına güneyinden kuzeyine güzel ülkemizin her yerinde değişik hastalıklara ve rahatsızlıklara bitkisel şifa sunan bir takım faydalı bitkiler mevcuttur. Günlük ağacı olarak adlandırılan çam türü de salgıladığı çam sakızı ve çam yağı ile bir çok rahatsızlığın bitkisel yollar ile tedavi edilemesine olanak sağlamaktadır.

Öksürük için genellikle öksürük şurubu veya öksürüğe iyi gelen ilaçlara başvururuz. Ancak aktarlardan elde edebileceğimiz bazı şifalı bitkiler de öksürüğe iyi gelmekte ve faranjitten kaynaklanan kuru veya balgamlı öksürük şikayetlerini gidermektedir. Özellikle havaların soğumaya veya ısınmaya başladığı geçiş mevsimlerinde daha sık görülen faranjit, beraberinde oluşturduğu öksürük şikayetleri ile karakterizedir. Öksürüğe karşı bitkisel çözüm yolu ve doğal tedavi yöntemi arayanlardan iseniz sizlere günlük ağacından elde edilen günlük sakızı ve günlük yağı’nı tavsiye edeceğiz.

günlük sakızı nedir nasıl kullanılır

günlük sakızı nedir nasıl kullanılır

Günlük Sakızı Nedir? Akciğer açmak için ve öksürük kesmek için sizlere tavsiye edeceğimiz şifalı bitki ise Günlük Sakızı adı verilen bir bitkisel sakız çeşididir. Özellikle kronik boğaz ağrısı ve bademcikte şişme şikayeti olup ta günlük sakızı kullananlar bu bitkinin tedavi edici doğal etkisinden bir hayli memnunlar. Bir tür çam ağacı türü olan günlük ağacı, aynen çam sakızı gibi bir çeşit reçine salgılamaktadır. Bu sakız kıvamındaki reçine aktarlarda günlük sakızı adıyla satılıyor. Bu sakız ağızda erime özelliğine sahip bir madde ve tadı da biraz acımsı olmaktadır. Ayrıca sakızı sıcak suya atarak buharı ile de inhalasyon yöntemiyle ciğer açıcı olarak kullanıldığı söylenmektedir. Günlük ağaçları akdeniz ikliminde subtropikal bölgelerde yetişiyor. Ülkemizde ise en sık Muğla ve Fethiye civarında doğal ortamında yetişiyor. Yabancılar Günlük ağacına Sigala (Amber) Ağacı adını da veriyorlar.

Günlük Sakızı Faydaları: Günlük sakızı ateş düşürücü (antienflamatuar), mikrop öldürücü (antiseptik), sakinleştirici, sindirimi kolaylaştırıcı, idrar söktürücü, diüretik, tonik. zihin açıcı faydaları nedeniyle çok eski zamanlardan beri kullanılan bir bitkisel yağ ve reçine türüdür. GÜnlük sakızı içerisinde bulunan uçucu yağ asitleri insanlara güven duygusu verir, kişilere disiplin ve sorumluluk hissi kazandırma gibi faydaları da vardır. Kronik yorgunluk şikayeti olanların günlük ağacı sakızı kullanmaları tavsiye edilmektedir.

Günlük Sakızı Neye İyi Gelir:

Özellikle solunum yolu enfeksiyonları için yararlıdır. Mideyi ve bağırsakları temizler ve ülsere basura bitkisel çözüm olur. Kronik yorgunluğa ve bahar yorgunluğuna iyi gelir.

Günlük Sakızı tonik olarak ta kullanılabilir. Cilt gençleştirici ve kırışıklıklara çözüm olması ile de kullanılır. Ciltte oluşan lekelere ve yaralara sürüldüğünde yaraları hızla iyileştirir, cilt lekelerini ise yok eder.

Günlük Sakızı Zararları |

Günlük Sakızı emziren annelerde ve hamilelerde kullanımı

Günlük Sakızının gebelerde ve emzikli annelerde kullanımı riskli olabilir.

Piyasada satılan sarımsı gri renkli, bal gibi koyu kıvamlı, güzel kokulu ve acımsı tatlı günlük sakızı yağı ya da diğer bilinen ismiyle sığla yağının sağlığa olan faydaları ve bu yağın kullanımı şöyle özetlenebilir:

Günlük Sakızının Kullanımı-Günlük Yağı Nasıl Kullanılır:

• Günlük Sakızı antiseptik etkisi nedeniyle yara tedavisinde ve yaraların mikrop kapmasını engellemek için kullanılmaktadır. Bunun için yara olan bölgeye sürülmesi gerekmektedir. Tabi sürülecek olan Günlük Sakızı yağı adını verdiğimiz sakızdan elde edilen bir tür bitkisel uçucu . Yaraların temizlenmesinde ve iyileştirilmesinde dıştan uygulanır.

• Ciltte ve saçlı deride de antiseptik ve temizleyici olarak dıştan uygulanır.

• Uyuz ve mantar gibi deri hastalıklarında günlük merhemi ya da yakısı şeklinde uygulanarak, asalak öldürücü ve iyileştirici etkilerinden yararlanılır.

• Mide ve onikiparmakbağırsağı ülserlerinde yara iyileştirici niteliğinden yararlanılır. Bunun için günlük yağı sulandırılıp içine bal ya da şeker katılarak tatlandırılıp içilir.

• Ayrıca günlük yağı balgam söktürücü, nefes darlığını giderici ve bedeni rahatlatıcı etkiler taşır. Bunun için bir önceki maddedeki gibi tatlandırılıp sulandırılarak içilir.

Günlük sakızı bitkisel kürü nasıl yapılır

Ağzımızda eriterek şifalı özelliklerini kazanacağımız günlük sakızı, 2 hafta süren bir kür neticesinde boğaz yolu ve üst solunum yollarında öksürüğe ve bademcik şişmesine ve iltihabına, faranjite neden olan bakterileri vücuttan söküp atıyor.

Aktardan “Günlük sakızı” alıyorsunuz.Günlük ağacı çamgillerden bir ağaç olup sakızı da çam sakızı gibi.
Bu sakızları gün içinde aklınıza geldikçe ağzınızda eritiyorsunuz acı bir suyu çıkıyor o suyu yutuyorsunuz.Ve bir hafta 15 gün buna devam edin devam ettikçe nasıl oradaki iltihabın söküldüğünü göreceksiniz.İyi yanı ise artık tekrar etmemesi oraya yerleşmiş rahatsızlıktan kurtulmuş oluyorsunuz.
Günlük sakızının fiyatı da bir hayli uygun. Yaklaşık olarak kilosu 15 tl civarında satılıyor. Kapalı çarşıdaki aktarlardan sıkı bir pazarlıkla daha uygun fiyata almanız da mümkündür. Zaten bizlerin Günlük sakızı öksürük kesici kür için gerekli olan miktar yaklaşık olarak 100 gram civarında ve bu miktar da 1-2 lira gibi cüz’i bir tutar oluyor.

Günlük ağacı sabunu faydaları

Ak Günlük Sabunu Faydaları. Ak Günlük Sabunu, Bel ve Basen Bölgesindeki Aşırı Yağlanmayı Azaltarak Vücudunuzun Daha Diri Bir Görünüme Kavuşmasını Sağlar. Citt Kırışıklıkları ve Cilt Sarkmalarına İyi Gelir.

Ak Günlük Sabunu Faydaları

Deriye kolayca nüfus eder ve nemlendirir. Antioksidan ve gençleştirici özelliklere sahiptir. Cilde canlı ve taze bir görüntü verir. Düzenli kullanıldığında yaşlılık belirtilerini azaltır. Kılcal damarları onararak, cilt kırışıklıklarını düzeltmekte, cilt sarkmasını engellemektedir. Aynı zamanda toksinlerden arınan cilde taze ve diri bir görüntü vermektedir.

İlgili sorular:

Etiketler:

Kullanıcı Yorumları Sayısı: 15 “Günlük Sakızı Nasıl Kullanılır-Ak Günlük Sakızının Faydaları”

 1. çigdem dedi ki:

  akgünlük sakızını oğlumun devamlı hırıltı ve balgamı var tütsü seklinde kullanılıyormuş birgün göğsüne birgün arkasına bir zararı olurmu oğlum dokuz aylık doktorlardan cagre bulamadık antıbıyotık devamlı vermek istemıyorum

  1. admin dedi ki:

   Bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Çünkü herhangi bir yan etkisi yok. Ama doktora sormanız her zaman için daha mantıklıdır. Neticede işin ucunda insan canı var. Bir şey olmasın kimseye.

   1. Nalan harman dedi ki:

    Benim oğlum da bebekken ben tütsüsünü yapıp göğsüne koydum birkaç gece ve hiç bir şeyi kalmadı zararını görmedik astım bronşit tamamen iyileşti şu an 16 yaşında maşallah diyim 🙂

    1. nihal dedi ki:

     Tütsü nasıl yapılıyor bilgi verirseniz sevinirim

 2. çigdem dedi ki:

  cevap yazarsanız cok mutlu olurum sımdıden teşekkürler

 3. cevat dedi ki:

  tütsü nasıl yapılıyor bilgi verirseniz sevinirim

 4. Bahar dedi ki:

  Merhaba 14aylık bir kızım var günluk sakizini tavada eritiyorum çıkan dumanı büyük bir pamuk parçasına cektiriyorum bu pamuklari biri gogsune biri sırtına koyuyorum .doğru sekilde mi kullanıyorum acaba!…

 5. Yeliz dedi ki:

  Tutsu nasıl yapılıyor

  1. enis dedi ki:

   bir boş salça kutusunu kısık ateşte ca ky 2 tane günlü at onun dumaınıiçinecekanında balgam sökr.bebelere elbüyüklünde pamugu utuüste tut duman pamugaişlesin bebegin gögsüne sırtınakoyun havluylakapa beklesin 5dk araie.

   DİKKAT ÇOK SICAKOLMASIN BEBEGİ YAKMABUKADAR.

 6. nihal dedi ki:

  Tütsü nasıl yapılıyor bilgi verirseniz sevinirim

 7. serap dedi ki:

  ben kanser hastasıyım doktora ne zaman tahlil yaptırsam vücudumda aşırı iltihap olduğunu söylüyordu antibiyotikler işe yaramıyordu günlük sakızını havanda dövüp suyla içmeye başladım iltihap bitti geniz akıntım tamamen geçti 15 gün kullandım şimdi çok sağlıklıyım

Okur Yorumu Yapabilirsiniz