Elma Sirkeli Ballı Su Zayıflatırmı-Elma Sirkesi Bal Su Formülü ile Zayıflama

Elma Sirkeli Ballı Su Zayıflatırmı-Elma Sirkesi Bal Su Formülü ile Zayıflama

Elma sirkesi zayıflatırmı türünden çok sayıda okur yorumu ile karşı karşıya kalıyoruz. Elbette zayıflama etkisi, elma sirkesinin faydaları arasında ilk sırada yer alıyor. Ancak elma sirkesi faydaları sadece kilo verme ile sınırlı değil. Elma sirkesi kürü uygulandığında bir yandan bölgesel yağları eriterek yağ yakarken diğer yandan da bir çok kişinin cilt problemlerini, hazımsızlık, varis, sivilce, midede gaz birikmesi gibi problemlerini de kökten çözüyor. Şimdi gelin öncelikle şu mucizevi iksir olarak bilinen elma sirkesi nedir bunu öğrenelim daha sonra da elma sirkesinin zayıflamaya faydaları nelerdir, elma sirkesi diyeti nasıl yapılır, elma sirkesi ile zayıflamak için ne yapmak gerekir gibi soruları ele alalım.

Elma sirkesi tek başına kilo verdirici etkisi olmasına rağmen bizler elma sirkesini uygun bir zayıflama diyeti ile birlikte kullanılmasının daha yararlı olacağını düşünüyoruz. Zira elma sirkesi sadece zayıflatmakla kalmıyor aynı zamanda gençlik iksiri olarak bizlere sağlık ve sıhhat kazandırıyor.

Elma Sirkesi Nedir:

En basit tanımıyla elma sirkesi, elma meyvesinin mayalanması sonucu sirke haline gelmesine verilen isimdir. Peki bunun elmadan ne farkı var. Elbette elma da sağlık saçan bir meyve, Ancak elma sirkesi elmanın mayalanması esnasında elmada asla bulunmayan aminoasitler, bitkisel enzimler ve flavanoidler ve sağlığa faydalı bitkisel maddeler ile zenginleşiyor. Bu da elma sirkesini üstün bir şifa verici sıvı olmasını sağlıyor.

Elma sirkesi, doğal bir yasam iksiridir!

elma sirkesi faydaları

elma sirkesi faydaları

Elma sirkesindeki vitaminler ve mineraller: Elma sirkesinin içeriği son derece zengindir. elma sirkesinin içerisindekiler kısaca listelenecek olsa bile karşımıza çok uzun bir liste çıkıyor: Kalsiyum, fluor, potasyum, magnezyum, sodyum, fosfor, silisyum, A vitamini, Beta-carotin, B1, B2, ve B6 vitaminleri, C vitamini, sirke asitleri, meyve asitleri, pektin, doğal aroma maddeleri.

Yaşlılığımızda da sağlıklı olabilmek için hareketli bir yaşam ve sağlıklı bir beslenme biçimi oluşturmaya özen göstermeliyiz.. İşte burada elma sirkesi seçiminin değeri ile karşılaşıyoruz. İçerdiği çok değerli ve çeşitli maddeler nedeniyle, en sağlıklı sıvılardan biridir o. Elma sirkesi, bedenimizi içten ve dıştan tedavi edebileceğimiz olağanüstü bir doğal ilaçtır. Burada size, bedeninizi genel anlamda güçlendirmek, çeşitli hastalık belirtilerini hafifletmek ve gerekli cilt bakımını yapmak için elma sirkesini nasıl kullanabileceğinizi anlatmak istiyorum.

Kullanım biçimleri: Doğal elma sirkesinin en etkili kullanım biçimi, çiçek balı ile karıştırılarak oluşturulur. Ancak elma sirkesi maden suyu gibi değişik kullanım biçimleri de vardır. Biz şimdi elma sirkeli ballı su ile zayıflama kürü nasıl yapılıyor bunu ele alalım:

*1 bardak su

*1 tatlı kasığı dolusu elma sirkesi

*1 tatlı kasığı dolusu çiçek balı

Hepsi iyice karıştırılır ve sabahları aç karnına küçük yudumlarla içilir. Sürekli kullanım sayesinde, öncelikle bedenin bağışıklık sistemi güçlenecek ve sizi pek çok hastalıktan koruyabilecektir. Bu enerji kokteyli ayrıca size canlılık ve güç kazandıracak ve ileri yaşlara kadar sağlıklı ve mutlu kalmanıza önemli katkılar sağlayacaktır. Ama burada çiçek balını da yakından tanımamız gerekiyor:

Çiçek balının bileşimi: Seker: %32 üzüm şekeri (glikoz), %39 meyve şekeri, %7 malt şekeri. 100g balda mineraller: Sodyum 7 mg, potasyum 45 mg, kalsiyum 5 mg, fosfor 20 mg, magnezyum 3 mg, demir 1mg. 100g balda vitaminler: B1 0,03 mg, B2 0,05 mg, Niacin 0,1 mg, C 1mg.

Sabahları aç karnına içtiğiniz bir bardak elma sirkesi-bal kokteylinin içindeki müthiş zenginliği öğrenmiş bulunuyorsunuz artık.

-bedenimiz güçlenir ve bedensel uğraşlara ve strese karşı koyabilecek dayanıklılığı kazanır. Sirkenin içerdiği yüksek orandaki potasyum sayesinde, kalp kasları dahil olmak üzere tüm kas yapısı da güçlenecektir. Kramplara karşı, kokteylinizi maden suyu ile hazırlayabilir ve her öğünde 1 bardak içebilirsiniz.

-Sık sık grip, soğuk algınlığı veya üst solunum yolları iltihabına yakalanan kişiler, bağışıklık sistemleri sirke-bal kokteyli sayesinde güçleneceği için, bu tür sıkıntılardan büyük çapta kurtulmuş olacaklardır. Ama bu tedaviyi aşağıdaki plana göre uygulamakla kalıcı sonuçlara ulaşabilmek mümkün olacaktır.

-Soğuk algınlığı ve grip zamanlarından önce, 4 haftalık bir sirke-bal kokteyli kürüne başlayın ve günde 3 bardak için.

-Sirke-bal kokteyli nezleye karşı da bedeni güçlendirecektir. Nezleye karşı ayrıca, 1 ölçü elma sirkesi 2 ölçü suya karıştırılır, kaynama derecesine kadar ısıtılır ve inhalasyon tedavisi uygulanır.

-Boğaz ağrısı ve ses kısıklığında, 1 ölçü elma sirkesi ile 3 ölçü ılık su karıştırılır ve saat başı derin gargaralar yapıldıktan sonra tükürülür. Bu gargaraların adaçayı ile dönüşümlü yapılması etkiyi daha da arttıracaktır.

-Öksürüğe karşı, 4 yemek kaşığı dolusu akışkan balla 3 tatlı kaşığı elma sirkesini iyice karıştırın. Öksürük gıcığına karşı yarım tatlı kaşığı alın ve yavaş yavaş yutun. Ayrıca, bolca kekik çayını balla tatlandırın ve yudumlayarak için.

-Yüksek kolesterole karşı, günde pek çok kere elma sirkesi-bal kokteyli içilir. Salatalarda öncelikle elma sirkesi kullanılır.

-Varise karşı, elma sirkesiyle ıslatılan bir bez baldıra sarılır ve 20 dakika etkilemeye bırakılır.

Gaz şişkinliğine n iyi gelir: Her öğünden yarım saat önce 1 bardak elma sirkesi-bal kokteyli içerek, sağlıklı bir bağırsak florasının temelini atın. Bu kokteyle rezene veya frenk kimyonu çayı da ekleyebilirsiniz.

Kabızlığa karşı kesin çözüm: Günde pek çok kere, 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyerek için. Ayrıca, 4 litre ilik suya 1 su bardağı dolusu elma sirkesi ve 2 tatlı kaşığı tuz ekleyerek ayak banyoları alın. Banyo süresi 10 dakikadır.

Yaraların çabuk iyileşmesi için ne yapmalı: Günde 3 bardak elma sirkesi-bal kokteyli için. İltihaplanmayı önlemek için, elma sirkesiyle ıslattığınız bir pamukla günde pek çok kere yarayı nemlendirin.

Elma sirkesinin yüze faydası

elma sirkesinin cilde yüze saça yararları

elma sirkesinin cilde yüze saça yararları

Ergenlik sivilcelerine bitkiel çözüm: elma sirkesi, her yemekten yarım saat önce, içine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi eklenmiş 1 bardak su için. Yüzünüze buğu banyoları uygulayın: 1 litre kaynar derecede sıcak suya 4 yemek kaşığı elma sirkesi ve 2 yemek kaşığı dolusu mayıs papatyası ekleyin, 1-2 kere karıştırın ve başınızı büyük bir havluyla örterek 5- 10 dakika gözlerinizi yumarak bekleyin. Yüzünüzü suya çok yaklaştırmayın!

-Güneş yanığına karşı, inceltilmemiş elma sirkesi, kızarmış olan bölgelere dikkatle sürülür veya 3 yemek kaşığı elma sirkesi eklenmiş soğuk bir banyo alınır. Banyo süresi 10 dakikadır. Elma sirkesinin pH değeri(asit derecesi), derimizin pH değeri ile hemen hemen eşit düzeydedir. Dolayısıyla, derimizin asidik koruma örtüsünün güçlendirilmesinde elma sirkesinin kullanımı önemle önerilmelidir.

Uyarı: Elmanın ve elma sirkesinin bilinen hiçbir yan etkisi yoktur

Diyet ve elma sirkesi:

Osmanlı Zamanında akşam yemekten sonra misafirlere sunulan içecek varmış hem hazmı kolaylaştırıp hem de fazla yağları eritiyor.

FORMÜL:

4 YEMEK KAŞIĞI SİRKE
4 YEMEK KAŞIĞI BAL
4 SU BARDAĞI SU

BUNU 1 LİTRELİK CAM ŞİŞEYE KOYUN VE İYİCE ÇALKALAYIN HER YEMEKTEN SONRA YARIM SU BARDAĞI İÇİN 1 AY SONUNDA FARKI GÖRECEKSİNİZ.

Elma sirkesinin saça faydaları: Kepekli Saçlar İçin Elma Sirkesi
Saç bakımı ve saçınızdaki kepekler için saçlarınızı yıkadıktan sonra son durulama suyuna yani 1 litre suya 1 çay bardağı elma sirkesi koyun ve saçlarınızı bu su ile durulayın. Bu işlemi bir süre her saçınızı yıkadığınızda uygulayın. Saçlarınız kepekten arınacak ve parlaklaşacaktır.

Sivilcelere Elma Sirkesi
1 çay bardağı elma sirkesine yarım çay bardağı su ekleyin ve bir parça pamuğu bu karışıma batırıp sivilce üzerine bir süre kompres yapın. Faydısı olduğunu göreceksiniz.

Cilt Lekelerine Elma Sirkesi
Bir kaba yarı yarıya sulandırılmış elma sirkesi koyup kaynatın. Daha sonra bu su ile yüzünüze buhar banyosu yapın. Ayrıca yarı yarıya sulandırılmış elma sirkesi ile yüzünüzü 3-4 günde bir silebilirsiniz. Cilt lekeleri için oldukça faydalı.

Fazla Kilolara Elma Sirkesi
Bir bardak suyun içine 1-2 tatlı kaşığı elma sirkesi koyun. İçine 1 tatlı kaşığı bal ekleyip sabahları düzenli olarak aç karnına için. Fazla kilolarınıza faydası olduğunu göreceksiniz.

Varislere Elma Sirkesi
Yumuşak bir havluyu elma sirkesinin içine batırıp sıkın ve havluyu bacaklarınızın varısli olan bölgesine sarın. Bacaklarınızı yüksek bir yere kaldırarak yaklaşık 45 dakika kadar dinlendirin. Bu işlemi mümkünse sabah akşam tekrarlayın.

Elma sirkesinin dişlere faydası

Doğal bir diş beyazlatıcı olan elma sirkesi, diş beyazlatmak için (doğal bleaching) amacıyla da kullanılabilir. Diş fırçanızı her fırçalamadan sonra elma sirkesine batırarak 1 dk kadar dişlerinizi fırçalarsanız dişleriniz kısa sürede beyazlaşacaktır.

Elma sirkesinin zararları ve yan etkileri var mı?

Elma sirkesini özellikle midesi sağlam olmayan, gastrit, ülser, mide yanması şikayetleri olan kişilere saf haliyle kullanımını tavsiye etmiyoruz. Elma sirkesi de asitli bir özellik arz ettiği için gastrit şikayetlerini şiddetlendirebilir. Bunun için 100 gram suya 10 gram elma sirkesi koyarak daha doğrusu elma sirkesini seyrelterek kullanmak uygun olacaktır.

İlgili sorular:

1 Yorum

  1. diyetz 24 Kasım 2015

Yazı hakkında yorum bırakın