Dukan Diyeti Nasıl Yapılır ve Evreleri-Dukan Diyet Listesi

Dukan Diyeti Evreleri-Dukan Diyet Listesi

Fransız Doktor Pierre Dukan tarafından ortaya çıkarılan dukan diyeti düşük kalorili beslenmeyi öngören bilindik diyetlere inat son yıllarda en sık yapılan diyet uygulamalarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Jennifer Lopez, ünlü model Gisele Bundchen, Cambridge Düşesi Kate Middleton ve İspanyol oyuncu Penelope Cruz gibi ünlü isimler ise dukan diyeti başlangıç yaparak zayıflayanlar arasında yer alıyor. Ünlülerin kamuoyu önünde bu denli başarılı kilo vermeleri ise dukan diyetinin kilo vermek isteyen kadınlar arasında da yayılmasını sağlıyor.

dukan diyeti nasıl yapılır

dukan diyeti nasıl yapılır

Dünyaca ünlü isimlerin uygulaması ile daha da yayılan ve uygulanmaya başlanan bir diyet yöntemi olan dukan diyeti spor salonlarına bağımlı olmadan ve tatsız yemekler yemek zorunda kalmadan kilo vermeyi vaat ediyor. Sadece Fransa’da olmak üzere geçtiğimiz 10 yılda 5 milyona yakın kadını zayıflatan Dr. Pierre Dukan, dukan diyetini düşük kalorili diyetlerin tehlikelerini araştırırken bulduğunu söylüyor. Düşük kalorili diyetler ile kısa sürede kilo verilmesinin sağlanmasının yanında olumsuz bir etki olarak sağlığın da bozulduğunu savunan Dukan, aynı zamanda bu diyetlerin zorlayıcı olmasına da dikkat çekiyor.İlk ünlü müşterisi Cambridge Düşesi Kate Middleton’ın doğumdan sonra başarılı kilo verme serüvenin ardından ünlüler tarafından da uygulamaya başlanan dukan diyetinin bir diğer ünlü örneğini ise 40 yaşındaki Jennifer Lopez oluşturuyor. O da doğumdan sonra dukan diyeti ile kilo verip eski formuna kavuşanlar arasında yerini alıyor. Ayrıc Gossip Girl dizisinin bilindik isimlerinden biri olan Jessica Szohr da dukan diyeti ile kilo verenlerden. Jessica Szohr diyetlerden hiç hoşlanmadığını söylerken, dukan diyetinin diyet zorlukları içermediği ve uygulamasının oldukça basit olmasından bahsediyor.

Meşhur dukan diyeti uyması gerçekten de kolay bir diyet iken temelinde protein deposu olan 72 tane temel besin maddesinden ve 28 tane karbonhidrat deposu sebzeden oluşuyor. Dukan diyeti aynı zamanda sadece saldırı evresi, kilo verme evresi, korumaya hazırlık evresi ve sürdürme evresi olmak üzere 4 adımdan oluşuyor.

1 : Atak Evresi

Dukan diyeti atak evresi yenilebilecekler:  Dukan diyetinin ilk aşaması olan atak evresi 10 gün devam ediyor ve atak evresinde sadece 72 proteinli besin grubu yer alıyor. Süt ve süt ürünleri, yağsız protein, deniz ürünleri ve kümes hayvanlarından oluşan listede en önemli kısmı yumurta oluşturuyor. Çünkü yumurta akı dışında hiç bir gıdada saf protein bulunmuyor. Tüm listeden istediğiniz besini herhangi bir öğünde dilediğiniz miktarda tüketebiliyorsunuz. Yalnız tek detay tüm yiyeceklerin ızgarada, fırında pişirilmesi gerektiği ya da haşlanmış olarak tüketilmesi gerektiği. Saldırı evresi boyunca kesinlikle katı yağ ya da sıvı yağ tüketmemelisiniz. Baharat kullanımı ise serbest. Özellikle kuzu eti ve şarküteri ürünlerinin tüketilmemesine ise dikkat edilmeli. Bu şekilde ilk 5 günde 3 kilo verilmesi hedefleniyor. Ayrıca yediğiniz fazla protein nedeni ile kabızlık oluşması durumunda her gün süt ile yoğurdu karıştırdıktan sonra içerisine 1 buçuk çorba kaşığı kepekli yulaf ekleyerek yiyebilirsiniz. Ve her gün 1,5 litre su içmeyi de unutmamalısınız.

Dukan diyeti ceviz yenir mi?  Atak evresinde iştah kesici ve bitkinliği azaltan etkisi nedeniyle günde 2 adet ceviz içi tüketiniz.

2 :  Seyir Evresi

Seyir evresinde ilk evredeki listenize 28 sebze eklenerek yemek menünüz zenginleşiyor ve bu evre de 10 gün sürüyor. Lahana, enginar, kabak, patlıcan, kereviz, brokoli, ıspanak, mantar, marul, domates ve turp gibi istediğiniz sebzeyi tüketebilirsiniz. Çünkü bu aşamada ağır protein alımına devam ediliyor. Sebzeler ve daha önceki liste arasında istediğiniz kombinasyonlarda menüler hazırlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken kısım ise haftanın iki günü ağır protein tüketimine devam ederken geri kalan 5 gün sadece sebze ya da sebze – protein kombinasyonlarına devam etmek. Seyir evresinde özellikle karbonhidratlı besinler olan pirinç, mercimek, mısır, patates ve fasulye yasak. Dilerseniz haftada sadece 2 gün havuç yiyebilirsiniz. Seyir evresinde de yemeklerinizi pişirirken yağsız pişirmeye devam etmelisiniz.

3 :  Güçlendirme Evresi

Yatıştırıcı evre veya dukan diyeti duraklama dönemi olarak da bilinen güçlendirme evresinde, her gün hem sebze hem de etli kombinasyon menüleri yemeğe devam ederken kendiniz için karbonhidratlı yiyecekler ile kutlama yapmanıza izin veriliyor.

Dukan diyeti güçlendirme evresinde neler yenir: Her gün listeniz dışında iki dilim ekmek ile peynir yiyebilirsiniz. İsterseniz bunun yerine günde 1 porsiyon meyve de tercih edebilirsiniz. Haftada iki öğün makarna yemenize de izin var. Ödüllendirme öğünlerinde yine haftada 2 gün her şeyden yemek serbest ve tüm bunlara tatlılar da dahil. Alkol alımını da haftada 2 günlük kutlama öğünlerinde yapabilirsiniz. Bu aşama 1 buçuk hafta kadar devam ediyor ve verdiğiniz kiloları korumayı amaçlıyor.

4 :  Koruma Evresi

Koruma evresi, dukan diyeti sonrası günlük yaşamı sürdürebilmek anlamı da taşır. Verilen kiloların kalıcı olarak gitmesi ve formun korunmaya devam etmesi için her gün et ve sebze yemeye devam ederken haftada 1 gün belirliyorsunuz. Belirlediğiniz gün her hafta atak evresini uygulayarak beslenme düzeninizi bu şekilde sürdürüyorsunuz.

Dukan diyetinin yapılışı aslında oldukça basit ve uygulaması zevkli ve aç kalmadan gerçekleştirilebilen bir diyet. Hayatınız boyunca sürdürme evresini alışkanlık haline getirdiğinizde hem zayıf kalmaya devam ediyorsunuz hem de sağlıklı beslenmenin yararını görüyorsunuz. Eğer dukan diyetini uygularsanız son evrede atak günü için diyet menüsünde neler olması gerektiğini düşünüyorsanız, bu menüye uyabilirsiniz:

Sukan Diyeti Menüsü: Atak Günü Menüsü

  • Kahvaltıda yağsız beyaz peynir ile yağsız omlet yiyebilirsiniz. Yanında ılık su içmeniz hazmı kolaylaştırıp metabolizmanızı da hızlandıracaktır.
  • Öğle yemeğinde ise köri ile tatlandırılmış tavuk ızgara sizi bekliyor.
  • Ara öğünde eğer acıkırsanız yulaflı ekmek ya da krep yiyebilirsiniz.
  • Akşam yemeğinde somon yiyerek saldırı gününü tamamlayabilirsiniz. Yalnız somon ızgarada yapılmış olmalı. Akşam yemeğinden sonra ise kahve ve çay şekersiz olmak üzere serbest.
  • Dukan diyeti egzersizleri ve özellikle de göbek, basen ve bel çevresini çalıştıran egzersiz hareketlerini günde 20 dakikadan az olmamak kaydıyla yapmak gerekmektedir.

Dukan diyeti mi karatay diyeti mi: Son zamanlarda sıkça bu iki diyet programının birbiriyle kıyaslandığında şahit oluyoruz. Oysa dukan diyeti hızlı zayıflama amaçlı, karatay diyeti ise daha çok sağlıklı yaşam ve kilolardan uzun vadede kurtulmak için kullanışlıdır.

Dukan diyeti ile zayıflayan varmı: Dukan diyeti kalıcı, kesin ve doğal sağlıklı bir zayıflama sağlar. Dukan diyetiyle zayıflayanlar aramızda da çok sayıdalar. Yazımızın altındaki yorum bölümüne dukan diyeti ile zayıfama deneyimlerinizi paylaşırsanız hem siz hem de başkaları motive olmuş olur.

 

İlgili sorular:

Yazı hakkında yorum bırakın