Doğal Sivilce ve Siyah Nokta Maskeleri

Evde Yapılan Bitkisel Sivilce Maskeleri ve Kremler

Yaş ve cilt tipi fark etmeksizin yüzde ortaya çıkan sivilceler oldukça rahatsız edici bir görüntü oluşturur. Ancak sivilce daha çok yağlı cilti kişilerde görülür. Çünkü cildin yağ salgılaması fazlalaştıkça sivilce oluşumu riski de artar. Sivilcelere çözüm arıyorsanız kullanacağınız sivilce ilaçlarının yanında cildin yağ dengesini de sağlamak gerekmektedir. Sivilceler için kozmetik ürünler dışında evde yapılan bitkisel sivilce maskeleri ve kremleri ile sivilcelere neden olan citte gözenekleri tıkayan yağlanmayı kontrol altına alabilirsiniz.

sivilcelere limonkürü iyi gelir_mi

sivilcelere limonkürü iyi gelir_mi

Sivilce oluşumu derideki yağ salgılamasının fazlalaşması ile ortaya çıkar. Yağ salgılaması fazlalaşmış ciltte yağ kanalları tıkanır ve tıkanan bölgede dışarıdan alınmayan mikroplar üremeye başlar. Mikropların üremesinin ardından bu bölgede deride bulunan yağlar parçalanır ve iltihaplı sivilce haline gelir. Sivilce oluşumunun genetik olup olmadığı hala araştırılan bir konu iken ailede sivilceli bir cilt tipine sahip biri var ise çocuklarda da aynı şekilde olduğu gözlemlenmektedir. Her ne kadar beslenme ile ilgili olduğu düşünülmese de günümüzde fast food tüketen toplumlarda sivilcenin genel bir sorun olduğu görülürken bitkisel beslenen toplumlarda ise böyle bir sorunun olmadığı aşikardır. Sivilce oluşumunu, sivilcelere neden olan bir takım besinler ve gıdaların da etkisi vardır ve günümüzde bir takım zararlı besinlerin sivilce oluşumunu kolaylaştırdığını biliyoruz.

Ciltte sivilce oluşumu var ise bu aynı zamanda ciltte gereğinden fazla bir yağlanma olduğunun göstergesidir. Cildiniz yağlı diye sürekli yıkamak gibi bir çözüm bulduysanız kesinlikle bunu uygulamamalısınız. Yüzünüzü günde 2 defa yıkamanız yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra kullandığınız bir krem yada losyon var ise kullanmakta olduğunuz ürünün nemlendirici özelliği olmasına ve yağsız olmasına dikkat etmelisiniz.

Sivilceli ciltler için piyasada pek çok kozmetik ürünü mevcut. Fakat birçoğu kimyasal maddelerden oluştuğu için cildinize uzun vadede zarar verebilir. Bu nedenle sivilcelerinizden kurtulmak için doğal yöntemleri tercih etmelisiniz. Evde yapacağınız bitkisel sivilce maskeleri ve kremleri ile istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

Bitkisel Sivilce Maskeleri Nasıl Yapılır?

Sivilce tedavisi için en dikkat etmeniz konu hijyendir. Cildinizi temiz tutmalısınız. Sivilcelerinizden kurtulmak için bitkisel maskeleri uygulayarak sağlıklı bir şekilde bu sorundan kurtulabilirsiniz. Evde kendi kendinize yapabileceğiniz sivilce kremleri ile istediğiniz pürüzsüz yüze kavuşabilirsiniz. Birkaç sivilce maskesi içerisinden cildinize uygun olanını bulduğunuzda sivilce sorununuzun yok olduğunu siz de göreceksiniz.

 

  • Gözenek açıcı bitkisel maske tarifi: İlk olarak gözeneklerinizi açmalısınız. Bunun için bir tencere suyu kaynattıktan sonra tencereye doğru eğilip başınızın arkasından tencereye uzanan bir havlu koyun ve tencereden çıkan buharın yüzünüze gelmesini sağlayın. Bu şekilde 10 dakika kadar beklerseniz cildiniz gözeneklerine kadar temizlenecek ve ferahlayacaktır.

 

  • Sivilcelere limon kürü: Sivilce için en sık kullanılan kür limon kürüdür. 1 tatlı kaşığı limon suyuna 1 tatlı kaşığı tarçın ekleyerek krem haline getirdikten sonra sivilcelerinizin üzerine sürün. Kuruduktan sonra yüzünüzü durulayın.

 

  • Portakal da sivilceler için mucizevî bitkisel bir tedavi yöntemidir. Portakalı soyduktan sonra rendeleyin ve bir havan yardımı ile ezin. Krem kıvamına gelene kadar ezdiğiniz portakalları sivilcelerin üzerine sürüp kuruduktan sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

 

  • Siyah noktalar ve sivilceler için bir başka çözüm yöntemi ise sarımsaktır. 1 diş sarımsağı ikiye böldükten sonra sulu iç kısmını sivilce üzerine koyabilirsiniz.

 

  • Gül suyu ve limon suyunu eşit oranlarda bir kapta karıştırdıktan sonra pamuk yardımı ile sivilcelerinizin üzerine sürün. Yaklaşık 30 dakika kadar beklettikten sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

 

  • Salatalık da sivilceler için oldukça etkili bir çözümdür. 1 tane salatalığı rendeleyerek suyunu sıkın. Elde ettiğiniz salata suyunu sivilceli bölgelere sürün ve kuruduktan sonra yıkayın.

 

  • Sivilce tedavisi için gözeneklerin temizlenmesi çok önemli. Gözenekler açık kalırsa siyah noktalar oluşmaz ve bu da sivilcelerin görülme sıklığını azaltır. Gözeneklerin temizlenmesi için 1 domatesi püre haline getirip sivilceli alanlara sürerek yarım saat kadar bekletin ve ardından yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

İlgili sorular:

2 Yorum

  1. beyzanur 29 Haziran 2016
  2. beyzanur 29 Haziran 2016

Yazı hakkında yorum bırakın