Dirsek Kararması Nasıl Geçer Neden Olur-Dirsek Kararmasına Bitkisel Çözüm

Dirsek Kararması Nasıl Geçer Neden Olur-Dirsek Kararmasına Bitkisel Çözüm

Dirsek kararmaları özellikle hanımların şikayetçi olduğu bir aşırı pigmentasyon sorunudur. Özellikle yaz aylarında kısa kollu, askılı veya diğer aylarda kol dirseğini gösteren kıyafetler giydiğimizde dirsekteki esmer lekeler ve kararmalar dikkat çekebilir. Dirsek kararmasının tedavi yollarını açıklamadan evvel, öncelikle dirsek kararmasının neden kaynaklandığını bilmemiz gerekiyor.

Dirsek Kararmasının Nedenleri?

Kışın soğuk havanın etkisiyle çatlayan dirsekler hava değişimleri sonucunda kararmaya başlar ve kötü bir görüntü oluştur. Dirsek kararmasının nedenleri ise sadece hava değişim ile sınırlı değildir.

dirsek kararması nasıl geçer

dirsek kararması nasıl geçer

Dirsek de neme ihtiyaç duyan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle aslında el kremleri kullanırken dirseklere de uygulanması gerekir. Özellikle buğday ve esmer tenli kadınların en sık karşılaştığı sorun olan dirsek kararması farklı nedenlerden dolayı olabiliyor. Eğer dirsekleriniz nemsiz kalıyorsa, fazla güneşe maruz kalıyorsa ya da gün boyunca direseklerinizi masaya dayıyorsanız bunun sonucunda dirsekleriniz kararabilir. Her hangi bir hastalık belirtisi söz konusu değildir fakat güzellik ve görünüm açısından dirsek kararması oldukça çirkin bir görüntü oluşturur. Dirsek kararmasını engellemek için dirseklerinizi sürekli nemli tutmanız gerekir. Bunun için çeşitli kozmetik kremler mevcut. fakat cildinize doğal yollar ile bakım yapmak isterseniz, dirsek kararması için bitkisel çözüm kürleri de var.

Dirsek Kararması Nasıl Geçer?

 Dirsek kararmasının nedeni aslında bu bölgede yağ bezi bulunmamasından kaynaklanır. Bu nedenle eğer buradaki nemi krem ve doğal kürler ile sağlamaz iseniz dirseklerde yağ sağlayacak yağ bezi bulunmadığı için çatlaklar ve kararmalar oluşacaktır. Fakat bu kararmalardan kurtulmak için doğal bitkilsel kürlerden yararlanabilirsiniz.

Dirsek kararması için pek çok bitkisel kür uygulanabilir. Ancak bu doğal kürleri uygulamadan önce banyo esnasında kararmış bölgelere kese uygulamalısınız. Bu şekilde dirseklerde kararmaya neden olan ölü tabakayı atmış cildinizi yenilemiş olursunuz. Kese ve banyo sonrasında kürleri cildinize uyguladığınızda çok daha ekili sonuç alabilirsiniz. Dirsek kararması için bakım kürlerini evde rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Dirsek Kararmasına Bitkisel Çözüm Kürleri

  • En bilindik yöntem, dirsek kararmasına karşı limon kürüdür. Her hafta 2 defa dirseklerinizi limonla ovarak 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu dirsek kararmasını açıcı kürü güçlendirmek için limonu tuza batırarak ovma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
  • Dirsek kararmasına kesin çözüm arayanlara önereceğimiz bir diğer bitkisel tedavi seçeneği de elma sirkesi kürüdür. Üzüm sirkesi kürü de dirsek kararmasından kurtulmanızı sağlayacak bir bitkisel çözümdür. 1 yemek kaşığı sirke ile 2 yemek kaşığı yoğurdu karıştırıp dirseklerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
  •  Dirsek kararmasına iyi gelen bir diğer yöntem ise patates kürüdür. Bu kür için ihtiyacınız olan malzemeler ise 1 tane patates ve 1 yemek kaşığı bal. Öncelikle patatesi haşlayın ve soğuduktan sonra pure haline gelene kadar ezin. Püre haline getirdiğiniz patatesin içerisine balı ekleyerek krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı dirseklerinize sürüp 20 dakika bekleyin ve ardından ılık su ile yıkayın.
  • Dirsek kararması Suna Dumankaya kürü ile de oldukça verimli sonuçlar alabilirsiniz. Bu kür için yarım fincan limon suyuna eşit oranlarda olmak üzere limon yağı, portakal yağı ve hindistan cevizi yağını ekleyin. Ardından karışıma 1 tatlı kaşığı bebek pudrası ve 1 adet E vitamini ezerek ekleyin. Krem kıvamına gelene dek karıştırın ve elde ettiğiniz karışımı kararan dirsek bölgesine uygulayın. Bu kür ile dirsek kararmasının hızla yok olmaya başladığını fark edeceksiniz.
  • En çok kullanılan ve memnun kalınan bitkisel kremlerden olan tereyağ karışımını da dirsek kararmasına kesin çözüm bulabilmek için deneyebilirsiniz. Krem için gazlı bez, boya fırçası, yarım bardak kadar tereyağ ve iki bardak limona ihtiyacınız var. İlk olarak limonları soyup suyunu sıkın ve tereyağ ile bir kapta karıştırın. Daha sonra elde ettiğiniz karışımı boya fırçası ile dirseklerinize uygulayın. Böylece cildinize daha derinlemesine nüfuz edecektir. Ardından soymuş olduğunuz limon kabuklarını dirseğe yerleştirerek gazlı bez ile sarın. bu şekilde 20 dakika beklemelisiniz. Gazlı bezi açtığınızda ılık su ile dirseklerinizi durulayın. Kararmış bölgelerin daha ilk uygulamadan itibaren açıldığını görebilirsiniz.

İlgili sorular:

Yazı hakkında yorum bırakın