Cildimdeki lekeden nasıl kurtulurum-Cilt lekeleri nasıl geçer

Cildimdeki lekeden nasıl kurtulurum-Cilt lekeleri nasıl geçer

çay ağacı yağı cilt lekeleri

çay ağacı yağı cilt lekeleri

Cildin olduğundan daha çirkin ve bakımsız, yaşlı görünmesine neden olan cilt lekelerimden nasıl kurtulurum bunun için ne yapmak gerekiyor diye kara kara düşünenlerdenseniz sizlere cilt lekeleri nasıl geçer bunun doğal yöntemler ve bitkisel çözüm tedavisi hakkında bazı ipuçları vereceğiz. Bu doğal tedavi yolları ile cilt lekelerine kesin çözüm bulabileceksiniz. Şimdi cilt lekelerinden kurtulmak için ne gibi evde yapılan doğal çözüm yolları varmış bunları sizlere aktaralım.

Cilt lekeleri arasında en yaygın görülen, yaz aylarında güneşim zararlı ışınlarına maruz kalan hassas ciltli kişilerde görülen güneş lekeleridir. Güneşten yayılan ultraviyole ışınları cilt ile temas ettiğinde toksik bir etki oluşturur. Bu durumda cildin alt tabakasında bulunan melanin üreten hücreler, daha fazla melanin pigmenti imal etmeye başlar. Bu durumda da cildimizde yer yer lezyonlar şeklinde cilt lekeleri adı verilen sorunlar ile karşı karşıya kalabiliriz. Cildimdeki lekelerden nasıl kurtulurum diyorsanız bunun tıbbi ve alternatif tedavi seçenekleri olduğunu sizlere hatırlatarak devam edelim. Lazerle leke giderme yöntemleri olduğu gibi leke giderici kremler, cilt lekelerine iyi gelen solüsyonlar ve elbette evde kendi başımıza hazırlayarak uygulayabileceğimiz bitkisel çözümler bulunmaktadır. Şimdi sizlere cilt lekelerine doğal çözüm olarak adlandırabileceğimiz, aromatik yağlar ile cilde faydalı bitkilerden yapılan belirli başlı leke giderici maske tariflerini paylaşacağız.

Özellikle yazın güneş lekelerine iyi gelen ama genelde diğer cilt lekesi türlerini de tedavi edici faydaları olan maskeleri şimdi Suna Dumankaya tarifleriyle size aktaracağız. Aşağıdaki cilt maskeleri doğal dermabrazyon ve peeling etkisi yaparak cildi soyar ve cildin lekelerinin geçmesi için yardımcı olur.

Cilt lekelerine karbonat maskesi:

Gerekli Malzemeler:

-1 yemek kaşığı süzme yoğurt

-1 tatlı kaşığı mısır unu

– 1 çay kaşığı karbonat

Yapılışı:

Yukarıdaki malzemeleri karıştırıp bilhassa çil lekeleri olan bölgelere sürüyoruz ve hassas ciltli kişilerde 5 dk, normal ciltli hanımlarda 25 dk kadar bekletiyoruz. Daha sonra ılık su ile yüzü durulayıp maskeyi kaldırıyoruz.

Cilt lekelerine limon maskesi:

Gerekli Malzemeler:

-2 kaşık yoğurt
-1 kaşık taze sıkılmış limonun suyu
– 1 kaşık bal

Yapılışı:
Limon, bal ve yoğurt karışımıyla hazırlanan bakım maskesi; haftada 1 kez uygulandığında cilt lekelerinin azalmasına yardımcı olur. 1 yemek kaşığı süzme bal, 2 yemek kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırın. Karışımı; cilt lekesi olan bölgeye sürün. 15 dakika bekleyip ılık suyla durulayın.

Cilt lekelerine çilek maskesi:

Gerekli Malzemeler:

– 5 adet çilek

2 yemek kaşığı süt

Yapılışı:

İçeriğindeki C vitamini ile cildi besleyen çilek; cilt lekelerinin yok edilmesi için de etkilidir. Mevsiminde, haftada 1 kez uygulayabileceğiniz çilek maskesi; cilt lekelerinin azalması için yardımcıdır. 5 adet çileği çatalla ezerek püre haline getirin ve 2 yemek kaşığı ılık sütle karıştırın. Cilt lekesi olan bölgeye masaj yaparak sürün. 20 dakika bekleyip ılık suyla durulayın.

Cilt lekelerine çay ağacı yağı:

Gerekli Malzemeler:

– 5 damla çay ağacı yağı

-1 damla lavanta yağı

Yapılışı:

Çay ağacı yağı; aktarlar ve doğal ürün satışı yapan dükkânlardan ekonomik fiyatlara satın alabileceğiniz, cilt bakımında etkili bitkisel yağlardan biridir. 5 damla çay ağacı yağı ve 1 damla lavanta yağını karıştırın. Karışımı pamuk yardımıyla cildinize uygulayın ve 20 dakika bekletin. Sürenin sonunda ılık suyla durulayıp kurulayın.

Cilt lekelerine pudra maskesi, bal ve limon suyu karışımı:

Gerekli Malzemeler:
-1 yemek kaşığı bebe pudrası
-1 yemek kaşığı süzme çiçek balı
-1 çay kaşığı limon suyu

Yapılışı:

Ağda sonrasında tahriş olan ve oluşan lekeler kararmalar için kararma açısı maske: Pudra, bal ve limon suyuyla hazırlanan maske; yardımınıza koşacaktır. 1 yemek kaşığı bebe pudrasını; 1 yemek kaşığı süzme bal ve 1 çay kaşığı limon suyu ile karıştırın. Macun kıvamına gelen karışımı; kararma ve leke olan bölgeye masaj yaparak sürün. 20 dakika bekleyip ılık suyla durulayın.

Cilt lekelerine yoğurt maskesi:

Gerekli Malzemeler:
-3 kaşık yoğurt
-2 kaşık taze sıkılmış limonun suyu
– 1 kaşık elma sirkesi
-1 çay kaşığı nar ekşisi

Yapılışı :
Özellikle hamilelik lekelerine iyi gelen yoğurt maskesinin yapımı çok kolaydır. Yukarıda miktarları verilmiş olan 3 yemek kaşığı yoğurdu 2 yemek kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 çay kaşığı nar ekşisi ile karıştırıyoruz. Yoğurdu bu iksirlerle karıştırıp çırparak boza kıvamına gelince cilde sürüyoruz ve 45 dakika kadar yüzümüzde kurumasını bekliyoruz. Daha sonra avuç içi ayası ile hafifçe ovalayarak maskenin dökülmesini sağlıyoruz. 3 günde 1 yapacağınız yoğurt maskesi ile hamilelikte oluşan kahverengi cilt lekeleri zamanla kaybolup gidecektir.

İlgili sorular:

7 Yorum

  1. Ayça 01 Şubat 2014
    • admin 04 Şubat 2014
  2. Onur 06 Mayıs 2014
    • amed 28 Kasım 2014
  3. Gozdenur 17 Şubat 2015
  4. Nilay 17 Ocak 2016
  5. feride 12 Ağustos 2016

Yazı hakkında yorum bırakın