Çene tüyleri nasıl geçer-Çene tüylerine bitkisel çözüm

Çene tüyleri nasıl geçer-Çene tüylerine bitkisel çözüm

çenede tüylenme

çenede tüylenme

Üreme çağındaki kadınların ortalama %7’sini ilgilendiren bir sağlık sorunu olan aşırı tüylenme, kadınlarda yüz, çene, sırt, karın ve vücudun diğer bölgelerinde ortaya çıkabiliyor. Hafif tüylenme genellikle genetik bir durum iken, erkek tipi tüylenme hormonal bozuklukların habercisi olabiliyor. Erkeklik hormonundaki artış ile de doğru orantılı olan aşırı tüylenme, özellikle yüz bölgesinde ortaya çıktığında, diğer tüm bölgelerden daha rahatsız edici olabiliyor. Yanak ve çene bölgesinde görülen tüylenmeler, hem sağlık hem de estetik açıdan bayanlar için rahatsız edici oluyor.

Günümüzde beslenme koşulları, yediğimiz yiyecekler ve hayat tarzımızla doğrudan ilişkili olan aşırı tüylenmenin en çok göze battığı bölgelerden biri de çene ve boyun bölgesidir. Ağda, cımbız, pudralı eldiven ve daha da kötüsü jilet gibi yöntemlere başvurularak kısa süreli olarak kurtulmanızı sağlayan çene bölgesindeki tüyler, bu tip yöntemlerle aldığınız takdirde çoğalarak ve sertleşerek geri gelmelerine neden oluyor. Peki, çene bölgesindeki tüylerden kurtulmanın yolları nelerdir? Öncelikle, bu tip sorunlarla karşılaştığınızda, çeşitli epilasyon yöntemlerine başvurmadan önce, mutlaka uzman bir hekime görünmeniz gerekmektedir. Hormon dengelerinizdeki bir artış, çene bölgesindeki tüylenmenin başlıca nedenleri arasında yer almaktadır.

Çenede aşırı tüylenme görülen kadınlara sorması gereken soruların başında; adet görme sıklığı ve adet şikayetleri gelmektedir. Ayrıca, kişinin, kıllanmaya sebep olabilecek herhangi bir ilaç kullanıp kullanmamış olması da oldukça önemli. Şeker hastalığı ve tansiyon gibi rahatsızlıklar da bu tip kıllanmaların nedeni olabilir. Tüylenme şikayetlerinde, öncelikle bu artışın normal derecede olup olmadığı gözlemlenmeli ve ona göre bir tedavi yöntemi seçilmelidir. Bu süreçte, uzman bir doktordan yardım almak, istenmeyen tüylerinizden kalıcı olarak kurtulmanızda önemli bir adımdır.

Özellikle aşırı miktarda ortaya çıkan kıllanmalar, sadece estetik bir problem olmaktan çok, bir sağlık sorununun da habercisi olabilir. Şişmanlık, genetik, bazı ilaçların kullanımı ve kişinin bulunduğu yöreye bağlı olarak da yüz ve çene bölgesinde aşırı tüylenme görülebilir. Yüz ve çene bölgesindeki tüylerin tedavisinde, yeni bir yöntem olan foto epilasyon cihazını tercih edebilirsiniz. Kıl köküne sağlanan ısı sayesinde, istenmeyen tüylerden kurtulmanıza yardımcı olan bu yöntem, görünen ışık dalgaları ile uygulanan oldukça etkili bir yöntemdir. Bu yöntemin yanı sıra, lazer ve iğneli epilasyon yöntemleri ile de yüz ve çene bölgesindeki istenmeyen tüylerden kurtulabilirsiniz.

Doktor kontrolünde yapacağınız tedavi yöntemleri sayesinde de, istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulabilirsiniz. Kıllanmanın nedeni, bu tip tedavilerde belirlenmesi gereken önemli bir adımdır. Böylece, tüylenmenin nedeninin hormonal dengesizliklere bağlı olup olmadığını ve hangi yöntemin daha doğru olacağını da öğrenmiş olacaksınız. Uygulanan lazer yöntemlerinde ise, tüylenmenin derecesi ve kişinin cilt yapısına bağlı olarak farklı cihazlar kullanılmaktadır.Siz de, uzman bir estetisyene başvurarak, sizin için en doğru lazer cihazını tercih ederek, çene bölgesindeki istenmeyen tüylerden tamamen kurtulabilirsiniz. Ayrıca çene tüylerinden kurtulma için aşağıdaki doğal tedavi kürlerini uygulybilirsiniz.

Çenedeki ve Yüzdeki Yüylere Bitkisel Çözüm

LİMON TUZ KARIŞIMI : Tüyler, ağda veya epilatör ile temizlendikten hemen sonra, gözenekler açıkken limon tuz karışımını temizlenen bölgeye sürülüyor. Bu işlemin tüy köklerini yaktığı, tüyleri azalttığı ve hatta zamanla tüyleri yok ettiği iddia ediliyor.

TUZ : Tüylü bölge ağda veya epilatör ile temizlendikten sonra tuzun içine çok az su koyup karıştırın. Hemen temizleme işleminin arkasından tuz su karışımını sürün. Tuz kıl köklerini yaktığından tüyler azalacak ve zamanla yok olacak, şeklinde bir öneri.

İlgili sorular:

Yazı hakkında yorum bırakın