Bölgesel Zayıflama Yöntemleri ve Bölgesel Incelme Yolları

Bölgesel Zayıflama Yöntemleri ve Bölgesel Incelme Yolları

bölgesel zayıflama yolları

bölgesel zayıflama yolları

Bölgesel zayıflama bir çok kişiye anlamsız gelebilir ama ayna karşısına geçtiğimizde fazla kiloların vücudun belirli bölgelerinde yoğunlaştığını gördüğümüzde bölgesel incelme yöntemleri denilen bu tekniklerin aslında ne denli işe yarar olduklarını anlarız. Bölgesel zayıflama aslında yanlış bir kavramdır. Doğrusu bölgesel incelme dir. Vücudun belirli bölgelerinde yoğunlaşmış olan yağ kitlelerinin özel bir takım tekniklerle yok edilmesi ve vücut dışına atılması olayına bölgesel zayıflama adı verilmektedir. Bölgesel zayıflama daha çok diyet, egzersiz gibi geleneksel zayıflama yöntemleri ile eritilemeyen bölgesel yağları eritmek için kullanılmaktadır. Bölgesel zayıflama yöntemleri arasında ilk kullanılan teknik, masaj yöntemi ve aromaterapik yağlarla zayıflama olmuştur. Sonrasında teknolojinin gelişmesiyle birlikte aşağıda sizlerle paylaşacağımız bölgesel zayıflama yöntemleri türedi. Bu yöntemler üç aşağı beş yukarı benzer mantık ile yağları yakıyor ve vücuttan atılmasını sağlıyor. Şimdi gelin bu bölgesel zayıflama yöntemleri nelerdir nasıl uygulanır birlikte ele alalım.

BÖLGESEL ZAYIFLAMA YÖNTEMLERİ

Liposuction ( liposakşın bölgesel zayıflama yöntemi) en yoğun kullanılan ve en bilinen bölgesel zayıflama yöntemi olarak adlandırılmaktadır. Liposakşın yöntemi ile bölgesel yağlar özel vakumlar ile vücuttan emilerek dışarı atılmaktadır. Bunun öncesinde özel bir takım iğneler ile bölgesel yağlar emilebilir kıvama getirilerek yumuşatılmakta ve ardından da özel metal kanüller vasıtasıyla bölgesel incelme arzulanan bölgelerdeki yağların emilme işlemi başlamaktadır. Burada liposuction yapan doktorun birikimi, beceri ve mahareti son derece önemlidir. Bir tür cerrahi operasyon olan liposakşın yöntemi öncesinde anestezi uzmanı tarafından genellikle lokal anestezi, ama geniş çaplı bir yağ alımı yapılacaksa bu durumda da genel anestezi yapılabilir. Hastanın liposuction uygulaması sonrasında orantılı ve düzgün bir vücut yapısına kavuşabilmesi için doktorun becerisinin önemi çok büyüktür. Liposakşın yöntemi uygulaması sona erdikten sonra birkaç hafta süreyle liposakşın yapılan bölgede şişlik ve morarma görülebilir.

Liposakşın en çok nerelere uygulanır?

Liposakşın bölgesel zayıflama yöntemi en çok Kalça, karın, diz bölgesi, basen, bacak bölgesi, ayak bölgesi, gıdık baldırgibi bölgesel yağların eritilmesinin en zor olduğu vücut bölgeleri için düşünülebilecek bir bölgesel incelme yöntemidir.

Liposakşın Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir

Liposuction operasyonunda bölgesel yağ alınan kısımlarda şişlik ve kızarıklıklar görülebilir. Ancak yukarıda da söylediğimiz gibi bunlar geçicidir. Nadiren de olsa liposakşın yapılan bölgede iltihap ve enfeksiyon gelişebilmektedir. Bu nedenle ameliyat sonrası dönemde hijyen kurallarına riayet etmek gerekmektedir.

Liposakşın Faydaları

Lipoakşın bölgesel zayıflama tekniğinin diğer geleneksel kilo verme yöntemlerine nazaran en avantajlı yönü, diyette olduğu gibi verilen kiloların geri alma riskinin sıfır olmasıdır. Çünkü egzersiz ve diyet gibi yöntemlerde vücudumuzdaki yağ hücresi sayısında herhangi bir azalış olmamakta, sadece mevcut hücrelerin hacimleri ve ağırlıkları azalmaktadır. Oysa liposuction yönteminde hücreler kitlesel olarak vücuttan uzaklaştırıldığı için vücudun yağlanması çok daha uzun bir zaman neticesinde mümkün olabilmektedir.

KARBOKSİTERAPİ bölgesel zayıflama yönteminin temel felsefesi de bölgesel metabolizma hızının kuvvetlendirilerek bu bölgede hızlı bir yağ yakımının başlamasının teşvik edilmesidir. Bölgesel incelme arzu edilen bölgeye enjekte edilen saf karbondioksit gazı ile gerçekleştirilen bu zayıflama uygulaması esnasında yağlı bölgedeki kan damarları genişletilerek bölgeye yoğun kan akışı sağlanıyor ve yağlar vücudun kendi metabolizmasıyla yakılıyor. Cerrahi gerektirmeyen bu yöntem genellikle selülit tedavisi için tercih edilmektedir.

ULTRASHAPE bölgesel zayıflama tekniği ise bölgesel kiloların ultrason dalgaları adı verilen yüksek frekanslı ses dalgaları ile eritme ve yok etme tekniğine dayanmaktadır. Ultrashape bölgesel zayıflama yöntemi genellikle her seansı 45 dk ile 1 buçuk saat arası süren 4-5 seansta tamamlanabilmektedir. Oldukça etkili bir bölgesel zayıflama yolu olan ultrasonla zayıflama yöntemi en hızlı yaygınlaşan yağ eritme teknikleri arasındadır.

Lipoliz bölgesel zayıflama yöntemi denilen kilo verme yolu da liposuction gibi yağ aldırmaya dayanır. Ancak bu işlem ilaçlarla yapılır yani cerrahi gerektirmez. Bu nedenle de iyileşme dönemi olmadığı için hızlı şekilde günlük yaşama devam edilebilir.

Mezoterapi bölgesel zayıflama yöntemi, cildin hemen altına özel bir takım etkileri olan ilaçların zerk edilerek cilt yüzeyine yakın kesimlerde yağ yakımı başlatılmasıdır. Bu bölgesel zayıflama yöntemi özellikle cildin yüzeyine yakın dokularda kadnların yaygın şikayeti olan selülit tedavisinde son derece etkilidir. Ancak iç organların yağlanması gibi obeziteden kaynaklı yağlanmalarda hem mezoterapi, hem de diğer bölgesel zayıflama yollarının etkisi yok denecek kadar azdır.

Mezoterapi zayıflama yöntemi nasıl uygulanır

Mezoterapi bölgesel zayıflama yöntemi, cildin içerisine 6 mm kadar inilerek 3-5 cm aralıklarla uygulanan mezoterapi ilaçları şeklinde uygulanmaktadır.

İlgili sorular:

Yazı hakkında yorum bırakın