Bel Soğukluğuna Hangi Antibiyotik Iyi Gelir

Bel Soğukluğuna Hangi Antibiyotik Iyi Gelir

bel soğukluğuna hangi antibiyotik

bel soğukluğuna hangi antibiyotik

Bel soğukluğu tedavisinde antibiyotik uygulaması oldukça kritik bir öneme sahiptir. Çünkü bel soğukluğuna neden olan etken bakteri olduğundan dolayı antibiyotik uygulamasına en iyi şekilde cevap veren bir hastalıktan bahsediyoruz. Tabi burada önemli olan hangi tür antibiyotiklerin bel soğukluğunu iyi etmek için kullanılması gerektiğidir. Tabi burada hastalığa neden olan bakterinin cinsi, birincil veya ikincil enfeksiyonların oluşup oluşmadığı gibi bir takım etkenler de devreye giriyor. Ancak bel soğukluğu tedavisine aşağıda anlattığımız temel kural antibiyotik tedavisi her zaman için geçerlidir.

Bel soğukluğu tedavisinde önemli olan hangi tip belsoğukluğu olduğudur. Genellikle yüzde 30-70 oranında gonore enfeksiyonunun üzerine ikincil olarak nongonokoksik üretritler de yerleşebiliyor. Bu durum özellikle erkeklerde görülüyor. Bu nedenle kombine tedavi denilen, hem gonore hem de nongonogoksik üretrit tedavisini bir bütün olarak uygulamak faydalıdır.

Gonore enfeksiyonunda penisilin grubu antibiyotiklerin ağızdan 7-14 gün boyunca alınması ile tedavi sağlanır.Eğer, 7-14 gün süresince sarımsı-yeşilimsi akıntı erkekte kesilmiyor ve renk değiştirip şeffaf hale geliyorsa, o zaman nongonokoksik üretrit üstüne eklendi demektir. İlk tedavinin üzerine bunun tedavisi eklenebilir. Yani önce penisilin grubu tedavisi ile başlanır, ardından tetradoks grubu antibiyotikle devam edilebilir.
Baştan bu ekfeksiyonun eklenebileceği düşünülerek her iki gup ilaç kombine edilip, 14 gün veya 21 güne uzatılarak tedavisi yapılabilir.
Tedavide en önemli detay, kişilerin beraberce tedavi edilmesidir. Erkek veya kadın, seksüel partneriyle ilişkiyi devam edecekse, karşı cinsin de tedaviye katılması gerekir. Aksi takdirde tam tedavi gerçekleşmez.

Tavsiye edilen ilaclar-Tedavi ise;

* Cefixime (cephalosporin sinifi)
* Ceftriaxone (cephalosporin sinifi)
* Ciprofloxacin (quinolone sinifi)
* Ofloxacin ( “)
* Azithromycin (macrolide sinifi)
* Doxycycline (tetracycline sinifi)
* Siz ulkemizde bunlar var mi, esdeger ilaclar hangileri doktorunuzdan ogrenin, arastirin.
* Hamile kadinlara Doxycycline (tetracycline sinifi), Ofloxacin ( “) ve Ciprofloxacin (quinolone sinifi), quinolone verilmez. Ama cephalosporin ile tedavi edilebilirler.

Doktorumla gorustukten ve bel soguklugu teshisi konduktan sonra neler yapmaliyim?
* Recetede yazildigi gibi, hic aksatmadan ilaclarinizi surekli iciniz.
* Tum partnerler doktor kontrolundan gecmeli ve tedavi olmalidirlar
* Siz ve de hem de partneriniz de kesinlikle tedavi oldugunuz anlasilmadan,asla ilişki yapmayiniz
* Tedaviden sonra belirtiler tekrar gorulenler, semptomlar devam edenlere, tekrar kultur testi yapilmalidir.
* Tedaviden sonra gorulen enfeksiyon/bel soguklugu daha cok tedavinin basarisiz olmasi degil, hastanin tekrar enfeksiyona maruz kalmasi nedeniyledir (yani ayni hasta kisi veya baska hasta kisilerle yine ilişki yapmistir vs )

İlgili sorular:

2 Yorum

  1. Okan 04 Temmuz 2015
    • admin 25 Şubat 2017

Yazı hakkında yorum bırakın