Bebeklerde Karın Ağrısı Nasıl Anlaşılır-Bebeklerde Karın Ağrısı için Ne Yapılmalı

Bebeklerde Karın Ağrısı Nasıl Anlaşılır-Bebeklerde Karın Ağrısı için Ne Yapılmalı

KARNI NEDEN AĞRIYOR?

bebeklerde karın ağrısı

bebeklerde karın ağrısı

Bebeklerde karın ağrısı gerçekten değişik nedenlerden dolayı ortaya çıkaiblmektedir. Ancak bir genelleme yapmak gerekirse doğumdan sonraki ilk birkaç ay içerisinde görülen kolik ağrıları adı verilen sinirsel nedenlerle ve sindirim sisteminin tam olarak işlevlerini yerine getirememesinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Tabi ilk 6 aylık dönemdeki bebeklerde karın ağrılarının nedenleri daha değişik te olabilmektedir. Kabızlık, mide ve bağırsak şikayetleri, gaz sancısı, üşütme ve psikolojik etmenler bebeklerde karın ağrılarına neden olabilir. Burada önemli olan bebeklerde karın ağrısının belirtilerini iyi analiz etmektir. Bu sayede kolaylıkla bebeklerde karın ağrısı nasıl anlaşılır onu da çözebilmiş olarak ve karın ağrısına karşı ne yapmalıyım sorusunu da yanıtlamış olacaksınız.

Bebek karnındaki ağrı pek çok nedene bağlı olabilir. Kimi zaman sorun sadece kolik ya da kabızlıktır. Kimi zamansa karın ağrısı çok daha ciddi bir sağlık sorununun işareti olabilir. Bu nedenle anne babaların ağrının özelliğine ve ona eşlik eden belirtilere dikkat etmeleri büyük önem taşır. İşte bu noktada, mutlaka bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenler nelerdir bunlara göz atalım.

Karın ağrıları bebeklerde en sık rastlanılan ve tanı konulması en zor olan yakınmalar grubuna girer. Bazı araştırmalarda bebek karın ağrılarının 95’ine belirli bir tanı konulamadığı gösterilmiştir. Bu tanı konulamayan gruplar genellikle gaz sancıları ve psikolojik kökenli karın ağrılarıdır. Küçük bebekler karın ağrısının yerini, şiddetini, süresini belirtebilirken; bebekler karın ağrısını ağlama, huzursuzluk, ayakları karına çekme, emmede isteksizlik gibi belirtilerle gösterebilir.

Bebeklerde Karın Ağrısının En Önemli Sebebi: Gaz sancıları

Gaz sancıları küçük bebeklerde en çok akşamları meydana gelir. Bebekler sütle beslendiklerinden ve henüz yürüme eylemini gerçekleştiremediklerinden karınlarında oluşan gazı kolayca atamazlar ve gidip gelici ağrı şeklinde ciddi gaz sancıları çekebilirler. Bacakları karına çekmek, ağlama, huzursuzluk gaz sancısının başlıca belirtilerindendir. Sırtını sıvazlama, karnına sıcak bir bez koyma, bacaklarında bisiklet çevirme benzeri hareketler gazın çıkarılmasına yardımcı olur.

Daha büyük çocuklar da şaşırtıcı olacak bir sıklıkta gaz sancısı ağrısı ile doktora götürülürler. Bazen bu ağrı o kadar şiddetli olur ki aile apandisit bile sanabilir. Muayenede apandisit olmadığı anlaşılır.

Bebeğin ateş ve kusmasının olmaması ve ağrının çok fazla yer göstermemesi de sorunun gaz olabileceğini gösteren belirtilerdir. Bu durumda lavman yardımı ile gaz ve kaka çıkışının sağlanması çoğu zaman sorunu giderir.Gaz giderici ilaçlar ve sıcak bir banyo da işe yarayabilir.

Apandisit olabilir mi?
Bebekte  karın ağrısı olduğunda ailelerin aklına en çok gelen şey apandistir. Çoğu aile ani başlayan,şiddetli karın ağrısını “Çocuğum acaba apandisit mi oldu?” diyerek getirir. Apandisit tanısı çoğu zaman muayene ile konur. Ancak yine de emin olmak için kan sayımı, idrar tahlili, karın filmi, karın ultrasonografisi istenebilir.

Apandisit nedeniyle karın ağrısı çeken bebek çoğu zaman sabah çok keyifli kalkmamış, iştahsız olduğunu bildirmiştir. Apandisit çoğu zaman karnın orta bölgelerinde belirginleşen bir ağrı olarak başlar. Hafif ateş, mide bulantısı, bazen bir-iki kusma olmuştur. Ağrı giderek şiddetlenmektedir ve orta bölgelerden sağ alt kadrana doğru inmektedir. Koltuk altı derecesi ile makat derecesi arasında normalde 1 dereceyi geçmemesi gereken ısı daha artmıştır.

Bu göstergeler mevcutsa, karna sıcak uygulanmamalı, doktor tarafından teşhis konulmadan ağrı kesici verilmemelidir. Karna sıcak uygulanması iltihaplanmış olan barsak apandisi bölgesinin patlamasına yol açabilir. Ağrı kesici verilmesi ise ağrının şiddetini azaltarak doktorun muayene bulgularını değiştirebilir ve yanlış teşhis konulmasına yol açabilir.

Ağrıya ishal de eşlik ediyorsa…
Ani başlayan karın ağrılarında sık rastlanılan sebeplerden biri ishallerdir. İshallerde karın ağrısının yeri bebek tarafından belirlenemez. Sorduğunuz zaman genellikle tüm karnı gösterir. Mide bulantısı, ateş olabilir. Ağrıyı takiben sulu, pis kokulu ishal gelebilir.Bu durum, doktor muayenesini gerektiren ve ishal yapan etkene göre tedavi gerektiren bir durumdur.

İdrar yolu enfeksiyonları
Ani başlayan veya kronik giden karın ağrılarında sık rastlanılan sebeplerden biri idrar yolu enfeksiyonları ve idrar yolu taşlarıdır. İdrar yolu enfeksiyonlarına bağlı karın ağrıları daha çok karnın alt taraflarında, kasıklara doğru ve belde hissedilebilir. Ağrıya ateş, mide bulantısı, kusma da eşlik edebilir. Ayrıca idrar yaparken yanma, acıma, sık idrara çıkma gibi belirtiler de bulunabilir. Teşhis idrar tahlilinin de yardımı ile konulur. Tedavi doktor tarafından düzenlenir.

İdrar yollarında taş
İdrar yollarında taş varlığında ağrı daha şiddetlidir. İdrar rengi çay rengi gibi görülebilir. Çoğu zaman şiddetli ama zaman zaman molalar veren bir ağrıdır. Tanı doktor muayenesi, idrar tahlili, karın filmi ve ulrasonografi ile konulur. Bazen ilaçlı film gerekebilir. Tedavi taşın yerine, büyüklüğüne göre değişir.

Ani başlayan karın ağrıları tehlike işareti
Ani başlayan karın ağrılarında korkulan sebeplerden biri bağırsakların birbiri içine geçmesiintusepsiyondir. Bu durum daha çok bebeklerde görülür. Ağrı çok ani başlar. Annenin çocuğun ağrısının hangi saniyede başladığını çok net olarak söyleyebildiği hemen hemen tek durumdur. Bu doktor için tanı koydurucudur. Bebek bağırır, tırmalar, annesinin kucağına tırmanmaya çalışır. Kıvrılır ve hiçbir şey ağrısını gideremez. Bir an kısa bir süre için bebek rahatlar ancak akabinde ağrı tekrar başlar. Hemen hastaneye başvurulması gereken acil bir durumdur. Kusmalar ve çilek jölesi görünümlü dışkı arkadan gelir.

Barsak tıkanmaları aralıklı gelen karın ağrıları ile karakterizedir. Karın ağrıları şiddetlidir, ateş yoktur ve zaman ilerledikçe kusmalar başlar. Bu hemen hastaneye başvurulması gereken acil bir durumdur.

Bebeklerde Kabızlık Karın Ağrısı Yapar mı?

Kabızlık müzmin karın ağrıları sebepleri arasında önemli bir yer tutar. Zaman zaman şiddetlenip ailenin doktora gelmesine sebep olabilirse de genellikle süreğen karın ağrısı nedenidir. Bebeklerde tuvalete alıştırma döneminde kabızlık gelişmesine sık rastlanır. Çocuğun kendi kakasından veya tuvaletten korkup kaka yapmak istememesi kakanın bağırsaklarda birikip katılaşmasına sebep olur. Şiddetli ağrı sırasında yapılan lavman genellikle ağrının son bulmasına yol açar. Kronik kabızlığın önlenmesi en başta diyetin düzenlenmesiyle olur.

Bebeklerde parazit belirtileri arasında karın ağrısı da vardır:
Kronik karın ağrılarında sık rastlanılan sebeplerden biri barsak parazitleridir. Bunlar bebeklerde karın ağrısına, mide bulantısına, makat kaşıntısına, kansızlığa sebep olabilir. Genellikle karın ağrısına sebep olurlarsa da bazen barsak solucanları yumaklar yapıp barsak tıkanmasına da yol açabilirler. Bu durumda hasta çok daha şiddetli bir karın ağrısıyla gelecektir.

Mide sorunları ve karın ağrısı
Erişkinler daha sık yakınmaya sebep olan gastrit ve ülser bebeklerde daha nadir görülür. Mide ile ilgili ağrılar genellikle göbek çevresinde, göbeğin üstünde gösterilir veya bebek tarafından yeri hiç tayin edilemez. Genellikle çok şiddetli değil müzmin bir ağrıdır. Geceleri daha sıktır. Genellikle yemeklerle ağrının belli bir ilişkisi yoktur. Ağrı besinlerle azalmış gibi görülür ancak besin alımından belli bir süre sonra artmış olarak geri döner. Kusma ağrıyı rahatlatır.
Küçük bebeklerde, ülserler kendini kusmalarla belli edebilir. Bebeklerde mide ülseri nedenleri arasında yanıklar, kafa travmaları, bazı ilaçlar ve stres yer alır. Tanı koymak için grafiler ve endoskopi gerekir.

Bebeklerde Karın Ağrısının Diğer Nedenleri
Bazı bebeklerde sütte bulunan bir şeker olan laktoza karşı toleranssızlık söz konusudur. Bu durum karın ağrısı, gaz sancısı, ishal ve kramplara yol açabilir. Laktoz intöleransı adı verilen bu durum şiddetli karın ağrıları ve bazen de kabızlığa neden olabilir.

Bebeklere hazmı güç gıdalar verilmesi ve çocuğun gıdayı iyi çiğnememesi yine karın ağrısı nedenleri arasındadır.

Bulaşıcı sarılıklarda da karın sağ üst bölümünde rahatsızlık hissi ve ağrı olur. Buna çoğu zaman mide bulantısı ve idrar renginin koyulaşması da eşlik eder.

Bunlardan başka bebeklerde karın ağrısına yol açabilecek pek çok neden vardır. Ancak sayılanlar en sık rastlanılanlardır.

Bebeklerde psikolojik karın ağrıları
Bebek karın ağrıları arasında psikolojik nedenler de önemli bir yer tutar. Ancak bir çocuğun karın ağrısının psikolojik olduğu kanısına varmadan önce organik ya da fonksiyonel bir neden olmadığından emin olunmalıdır. Bunun için de doktor ile aile ayrıntılı bir görüşme yapmalı, doktor bebek ile de iyi bir diyalog kurmalıdır. Bebeğin fizik muayenesi hassasiyetle yapılmalıdır.

Okula uyum sağlayamayan ya da okuldaki bir durumdan memnun olmayan çocuklarda okul sabahlarındaki karın ağrıları çok tipiktir.Genellikle tatil günlerinde ağrı olmaz.

Bebeklerde ve daha büyük yaştaki çocuklarda psikolojik karın ağrılarına yol açabilecek nedenler başında okulla ilgili sorunlar, evdeki bir düzen değişikliği annenin çalışmaya başlaması, evden birinin uzaklaşması, ev değiştirilmesi vb. sevilen bir aile bireyinin kaybı, eve kardeş gelmesi, anne-babanın ayrılması, arkadaşlık problemleri gibi pek çok sorun psikolojik karın ağrılarına yol açabilir.

Aslında psikolojik karın ağrıları çocuğun aileye verdiği bir sinyaldir. “Huzursuzum, endişeliyim korkuyorum, bana yardım edin”demektir. Bu nedenle anne-baba ve doktorun çocuğa anlayışlı davranması, gerekiyorsa psikolog yardımı alınması ve sorunun çözülmesi gerekir.

————————————-

Bebeklerde ve Çocuklarda masaj ve egzersizin faydası. bebeklerde karın ağrısına ne yapmalıyız.bebeklerde gaz nasıl cıkarılır,bebeklerde gaz cıkartmanın ne kadar faydalıdır,

Bebek masajı, anne ve bebeğin birbirleri ile tanışıp ilişkiyi başlatma ve geliştirmesi için önemli bir role sahiptir. Dolayısı ile bebek masajını yalnız fiziksel yararları olan fiziksel bir terapi olarak düşünmemek gerekir. Masaj sırasında iletişimin 5 boyutu ile birlikte (görme, dokunma, koklama, duyma ve tat alma), 6. boyut olarak hareketler de devrededir. Bu sırada ten teması ile sağlanan sözsüz iletişimin ilişkinin niteliğindeki önemi büyüktür.

Örneğin; annenin bebeği ile göz teması kurarak bebeğinin ayak parmaklarına dokunması; bunu yaparken yumuşak bir sesle ne yaptığını bebeğine anlatması, vücudunun dokunduğu bölgelerin adı ile birlikte, bebeğini rahatlatacak “gevşe”, “rahatla” gibi sözler söylemesi bebeği yalnız fiziksel olarak değil; ruhsal olarak da rahatlatır.

Masaj sayesinde hem anne bebek arasında yakın bir ilişki başlamış olur hem de masajla birlikte vücudun bölümlerini önce ayrı ayrı fark eden bebek, daha sonra vücudunu bir bütün olarak gevşemiş bir şekilde algılar. Masaj ilk yapıldığında bu deneyime alışkın olmayan bebek ağlayarak tepki gösterebilir. Böyle bir durumda masajı bırakmak gerekir. Ancak zamanla masaj bebek için keyifli bir hale gelecektir. Ayrıca bebek ile anne arasında yaşanan stresli zamanların neden olduğu gerilimler, geçirilen bu “nitelikli” süre sayesinde bir anlamda telafi edilmiş olur.

Masaj boyunca bebeği hazırlamak için küçük bir ön hazırlık gerekir. Yeni doğmuş bebeklerde dikkat süresi yaklaşık olarak 15 dakika civarındır. Bu süreyi düşünerek her hareket bir ya da iki kere tekrarla yapılabilir. Bebek zaman içinde masaja alıştıkça ve büyüdükçe bebeğinizin toleransına göre masaj süresini artırabilirsiniz. Masaj yaparken amacınızın bebeğinizle birlikte iletişim kurmak, rahatlamak ve eğlenmek olduğunu daima hatırlayın. Bebeğiniz masaj yaparken ağlıyorsa ve huzursuzsa masajı daha keyifli olduğu bir zamana bırakın. Bebeğiniz, karnı doyduktan 1 saat sonra masaj için daha keyifli ve dinamik olacaktır.

Bebeklere Karın Masajı Nasıl Yapılır

15 dakika süreyle rahatsız edilmeyeceğiniz bir ortamda olduğunuzdan emin olun. Rahat bir ortam yaratmak ve ikinizi de gevşetmek için hafif bir müzik çalın. Odanın ılık olmasına ve masaj süresince de böyle kalmasına özen gösterin. Bebeğinizi yatıracağınız yumuşak bir yüzey hazırlayın. Bebek masajını en güvenli yerde yapabilirsiniz. Masaj süresince gerekebileceğinden, temiz bir alt bezi ve yumuşak bir havluyu masaj yaptığınız yerde hazır bulundurmalısınız.

Yumuşak formüllü bir bebek yağı kullanılırsa, masaj sırasında sürtünme nedeniyle bebeğin derisi zedelenmez. Herhangi bir lezyon oluşursa masaja ara verin. Bebeğinizin vücudunda ellerinizin rahat hareket etmesini sağlayacak miktarda ellerinize bebe yağı sürünüz. Masaja hafif dokunuşlarla başlayınız, kendinizi güvende hissettikçe ve bebeğiniz masaja alıştıkça, uyguladığınız basıncı yavaşça artırınız. Bebeğiniz bazen yorgun olabilir ve her türlü dış uyarı ona fazla gelebilir. Bu durumda dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bırakın biraz dinlensin. Uyandıktan sonra masaj yapmayı tekrar deneyin.

Bebeğinizin daha da rahatlamasını sağlamak için, onun dikkatini bedeninin bir noktasına toplamasını sağlayın ve ona nasıl davranacağını öğretin. Örneğin bir kolunu tutun. Kolu hafifçe sallarken ona “rahatla” deyin ve gülümseyin. Bu, bebeğin dikkatini kendi vücudu üzerinde yoğunlaştırmasını ve rahatlamasını sağlar. Bu ruh halindeyken de dokunuşlarınızdaki olumlu mesajları daha kolay anlar.

Bebeğinize en iyi masajı o tamamen çıplakken yaparsınız, özellikle banyo yaptırdıktan sonra; bebeğin cildini, özellikle de bezli bölgeyi temizleyin. Bebek kendini savunmasız hissedebileceği için alt bezini hemen çıkartmayın. Bebeği soyduktan sonra, çişini ya da kakasını yapma ihtimaline karşı, altına bir bez yayın. Eğer bebek altını kirletirse, alt temizliğini yaptıktan sonra masaja devam edin.

Bebek Masaj nasıl yapılır?

Bebek Yüz Masajı: Bebeğinizin yüzü meme emme, diş çıkarma, ağlama ve çevresinde durmadan büyüyen dünya ile karşı karşıya kalmaktan dolayı sürekli ve büyük bir stres altında kalır. Parmaklarınızı bebeğin alnının ortasına koyun ve şakaklara, oradan da yanaklara doğru masaj yapın. Daha sonra başparmaklarınızla bebeğinizin göz kapaklarını şakaklara doğru hafifçe ovun. Yine başparmaklarınızla bebeğin burnunu yanaklara doğru hafifçe bastırarak ovun. Daha sonra çeneden kulak arkalarına doğru hafifçe masaj yapın.

Bebek Kol Masajı: Bebeğinizin kolunu kaldırın, omuzdan bileğe doğru önce bir elinizle, sonra da ötekiyle sıvazlayarak masaj yapın. Bu yöntemin adı “Hint Masajı Tekniği”dir. Hint Tekniğini uyguladığınızda ovma işlemini bilekte bitirmeyip ellere kadar da uygulayabilirsiniz. Aynı hareketi bu kez de bilekten omuza doğru tekrarlayın. Ters yönde yapılan bu masaja da “İsveç Tekniği” denir. Bebekler el masajına bayılır. Bebeğin elini açın, her parmağını sırayla ovun. Elinin üstünü ve avucunun içini parmaklara doğru aşağı yukarı ovun.

Tüm bunları tamamladıktan sonra avuç içlerinizle kollarını yukarıdan aşağı doğru yuvarlayarak hafifçe ovuşturun. Son olarak, bebeğinizin kolunu avuçlarınızın içine alarak, içe doğru dairesel şekilde sıvazlayın.

Karın Masajı: Karına uygulanan masaj sadece bebeğin rahatlamasını sağlamakla kalmaz, bebeğin sindirimine, gaz çıkarmasına ve kabızlığın iyileşmesine de yardımcı olur. Kolik bebeklerde karın ağrısının giderilmesine yardımcı olabilir. Karın masajına “su çarkı” denilen eğlenceli bir teknikle başlayabilirsiniz. Ellerinizi kendinize doğru kum çeker gibi bebeğin karnından bacaklarına doğru hareket ettirin. Bebeğin bacaklarını havaya kaldırın, dizlerden bükerek hafifçe karına doğru bastırın. Bu bebeğin karın kaslarının gevşemesini sağlayacaktır. Bebeğinizin bacaklarını bileklerinden kavrayarak sol elinizle tutun. Bir önceki hareketleri sadece sağ elinizi kullanarak yapın. Bu mideyi rahatlatacak ve masajın daha derinlere etkili olmasını sağlayacaktır. Karın masajını, parmaklarınızın ucunu bebeğin göbeğinde soldan sağa doğru yürüterek tamamlayın. Bu hareket bebeğin gazının çıkartılmasına yardımcı olur.

Bebek Bacak Masajı: Bacak masajı kollara uygulanan masaja çok benzer. Bacağı her iki elinizle yukarı kaldırarak tutun ve ellerinizi birbirine ters yönlerde çevirerek bacağını ovun, kalçadan bileğe doğru ellerinizin bu hareketini sürdürün. Aynı hareketi bilekten kalçaya doğru tekrarlayın. Kollara uyguladığınız burma yöntemini ellerinizi aşağı yukarı hareket ettirerek bebeğin bacağına da uygulayabilirsiniz. Bebekler de büyükler gibi ayaklarına masaj yapılmasından hoşlanır. Başparmağınızla topuktan başlayarak, parmaklara doğru ayak tabanını ovun. Ayak parmaklarının her birini teker teker ovun.

Bebek Sırt Masajı: Birçok anne-baba bebek masajını bebeğin sırtını ovarak bitirmekten hoşlanır. Bebeği bir yastığın ya da battaniyenin üzerine yüzüstü yatırın. Bunu yaparken ellerinizin yağlı olduğunu ve bebeğinizin kayabileceğini unutmadan, dikkatlice hareket edin. Ellerinizi bebeğin sırtında yanlamasına ileri geri hareket ettirerek masaja başlayın. Bunu yaparken ellerinizi yavaşça sırtta aşağı ve sonra yukarı doğru kaydırın. Her iki elinizi boyuna yakın bir şekilde sırtın ortasında tutun. Omurgaya dik açı oluşturacak şekilde, ellerinizle sürtme hareketi yaparak, boyundan kalçaya doğru hafif hafif kaydırarak tüm sırtını sıvazlayın. Daha sonra sırtında parmaklarınızın uçlarıyla küçük daireler çizin. Masajı tamamlamak için bebeğin sırtını boyundan aşağı doğru yavaşça okşayın. Böylece bebek o günkü masajın bittiğini anlayacaktır. Masajın bir rahatlama ve rahatlatma tekniği olduğunu hep hatırlayın. Bilinçli bir şekilde rahatlamayı öğrenmesi büyümenin yaratacağı zorluklarla başa çıkmasında bebeğinize yardımcı olacak çok önemli bir avantaj ve bu ilk günlerinde ona verebileceğiniz en değerli hediye olacaktır

Değerli Anne ve Babalar,
Bebekleriniz milyarlarca beyin hücresi ile doğar. Doğumdan üç yaşına kadar bu hücreler arasında trilyonlarca bağlantı oluşur.
3 yaşına kadar kullanılmayan beyin hücreleri ölür.
Çocuklarımızın iyi bir geleceğe sahip olması için; anne babalar olarak elimizden geleni yaparız. 3 yaşından sonra yuvaya ve anaokuluna göndermeyi planlar, her türlü maddi desteği sağlamak için gece gündüz çalışırız. Aslında yaptığımız sadece 3 yaşından sonra elimizde kalanlar için çaba sarfetmektir.
Bebeklerimizin kaderini değiştirmek bizim elimizde ve aslında çok kolay !
Yarınlarımızı bıraktığımız çocuklarımızın gelişimi için 0-3 yaş arasında onları destekleyin. !
Mümkün olduğunca çok sayıda beyin hücresi kurtarın ! !
Sitemize ücretsiz üye olarak bu konu hakkında pek çok pratik öneriye, aktiviteye ve oyunlara ulaşabilir, bebeğinizle öğrendiklerinizi uygulayarak onun geleceğe daha iyi hazırlanmasına destek olabilirsiniz.

İlgili sorular:

3 Yorum

  1. Hülya 20 Haziran 2015
  2. Begüm özduygu 21 Haziran 2015
  3. Eda 19 Şubat 2016

Yazı hakkında yorum bırakın