Basura iyi Gelen Yemekler Besinler Yiyecekler ve Gıdalar

Basura iyi Gelen Yemekler Besinler Yiyecekler ve Gıdalar

basura iyi gelen besinler yiyecekler

basura iyi gelen besinler yiyecekler

Makatta dayanılmaz bir ağrı veya acı veren basur şikayetinin durumunun ağırlaşması veya hafiflemesi büyük oranda tüketilen yiyecekler ile yakından alakalıdır. Öyle bazı yiyecekler vardır ki hemoroid basur şikayetlerini arttırarak basur memesinin kanamasına ve sancı yapmasına neden olur. Diğer taraftan da basura iyi gelen yiyecekler olarak adlandırdığımız bazı yemekler, meyveler ve sebzeler ise basur şikayetini önemli derecede hafifletmekte ve basura doğal tedavi olanağı sağlamaktadır. Şimdi basur olanlar için bitkisel çözüm niteliğinde olan ve Basura iyi Gelen Yemekler Besinler ile Basuru Tedavi eden yiyecekler ve gıdalar nelermiş hep birlikte öğrenelim.

Basur hastalığına iyi gelen bitkiler

Acı marul yapraklarından ve kökünden yapılan çaybasurdan şikayeti olanlara fayda sağlar.

Andız otu basur tedavisinde etkilidir.

Kabak’ın basura olumlu etkileri vardır. Karpuz ve üzüm basura iyi gelir.

At kestanesi (bir kilo) küçük parçalara doğranarak pişirilir ve suyu ile temizlenilirse basuru önler.

Ebegümeci yapraklarından basur için merhem yapılır.

Meşe kabuğu tozu basur bitkisel tedavisinde etkilidir.

Anal bölgenin varisi olarak tabir edilen hemorid, sfinkter (makat) damarlarının genişleyerek deforme olması hastalığıdır. Halk arasında “basur” olarak da bilinen hemoroid çok ağrılı, hatta kanamalı olarak görülebilir.
Hemorid rahatsızlığında eğer yoğunkanama probleminiz var ise mutlaka bir genel cerrahi uzmanına başvurmalı ve gereken tedaviyi almalısınız.

Basur hastalığının tedavisi için kullanabileceğiniz bitkisel tedavi yöntemlerinden birkaçı aşağıdadır.

Toz zerdeçal ile basur tedavisi
Toz zerdeçal hemoroid için çokfaydalıdır. Aktif maddesi kurkumindir. 1 silme tatlı kaşığı zerdeçal (yaklaşık olarak 3 gram), ortalama 30-90 mg kurkumin içerir. 200 mg/gün’lük dozlarda (yaklaşık 2-4 silme tatlı kaşığı toz) zerdeçalın antienflamatuvar, antikanserojen ve antiaterojenik olduğu gösterilmiştir. Şimdiye kadar bilinen bir yan etkisi yoktur.

Karahalle ile basur tedavisi
Karahalle bitkisi taş kadar sert bir bitkidir ve kahve çekirdeğine benzer. 100-150 gram karahelleyi çok az miktarda sade veya sıvı yağ ile, kısık ateşte, süreklikarıştırmak suretiyle pişirin. Pişirilen karahelle çekirdekleri yumuşak bir kıvam alacaktır. Altını kapatıp, ılıyıncaya kadar bekleyin ve ılıyançekirdekleri cam bir kavanozda saklayın. Hemoroidşikayetlerinizin yoğun olduğu günlerde, yemeklerden önce, günde 2-3 kez 1 adet çekirdeği çiğneyin.

Kuşburnu ile basur tedavisi
Kuşburnunu yıkayıp temizledikten sonra, pelte kıvamına gelinceye kadar pişirin. Elde ettiğiniz pelte ılıyınca, bu pelteyi makat bölgesine tampon yapacak şekilde koyun. Üzerine naylon kapatarakçamaşırınızı giyin ve oturun.

Sülük ile basur tedavisi
Son dönemlerde tıbbındaönemle üzerinde çalıştığı sülük tedavisi hemoroid ve ilerlemiş varis vakalarında oldukça iyi sonuç vermekte. Sülük tedavisini yapan pek çok merkez bulunmakta. Ama önemli bir hatırlatma yapalım. Tedavide kullanılan sülükler başka birinde daha kullanılırsa hepatit ve AIDS gibi hastalıkların yayılması açısından risk teşkil etmektedir.

İlgili sorular:

1 Yorum

  1. Mustafa 02 Aralık 2015

Yazı hakkında yorum bırakın