Adet Sancısına İyi Gelen Yiyecekler Besinler-Regl Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adet Sancısına İyi Gelen Yiyecekler Besinler-Regl Ağrısına Ne İyi Gelir?

adet sancısı ve regl ağrısı nasıl geçer

adet sancısı ve regl ağrısı nasıl geçer

Adet sancısı olarak ta bilinen ve kadınları birkaç günlüğüne adeta yatağa esir edebilen regl ağrısına çözüm arayanlar için doğal ve bitkisel önerileri sizler için topladık. Adet öncesi ve adet kanaması dönemi bir çok kadın için sıkıntılı geçebilmektedir. Bazı hanımlarda adet öncesi sendrom olarak adlandırılan bu sıkıntılı dönem aşırı sinirlilik, gerilim ve sıcak basmaları ile kendisini gösterirken bazılarında ise adet öncesi sancı olarak belirti vermektedir. Adet öncesi sancılar bazı kişilerde ise adetin sonlarına kadar sürebilmekte ve adet kanaması süresi boyunca karın ve kasık ağrısı ile kendisini göstermektedir. Tıpta ‘dismenore’ olarak adladırılan adet ağrısı her 4 kadından 3 ünün yaşamını olumsuz yönde etkileyecek kadar ağrılı geçebilmektedir. Adet ağrılarını geçirmek için bir takım ilaçlar kullanılabileceği gibi adet ağrısına bitkisel çözüm sunan yiyecekler, içecekler, meyveler ve sebzeler ile de bitkisel şifa sağlanabilmektedir.

Adet sancısına Keten tohumu

Adet ağrılarını ve regl kramplarını azaltıcı etkisi ile bilinen keten tohumu aynı zamanda kalp, damar, dolaşım sistemi rahatsızlıkları, kanser, şeker hastalığı, felç gibi değişik hastalıkların doğal tedavisi için de kullanılabilen bir bitki tohumudur. Hem adet dönemi hem de menopozda görülen ateş basmalarına da iyi gelen keten tohumu, regl sancılarını da hafifleten bir yiyecek olarak kullanılmaktadır. Sabah ve akşam olmak üzere günlük 2 kaşık keten tohumu yiyen hanımların adet sancıları azalmaktadır. Keten tohumunun doğal ev yapımı yoğurt ile tüketilmesi, pis kanın vücuttan daha hızlı atılmasına ve adet ağrılarının bitmesine yardımcı olmaktadır.

Adet sancısına Çavdar Ekmeği
Çavdar ekmeği, buğday ekmeği olarak bilinen ve herhangi bir işlemden geçirilmemiş tahıldan imal edilen tam tahıl mamüllerinin adet sancısı kesici etkisi bilinmektedir. Bu besinlerin içerdiği lifler doğal ağrı kesici etki oluşturmaktadır.

Adet sancısına Kalsiyum minerali

Kalsiyumun adet sancılarını hafiflettiği ve hatta bitirdiği bilinmektedir. Bu bakımdan kalsiyum açısından zengin yiyecekler tüketmek adet sancılarını hafifletmektedir. Peki hangi yiyecekler kalsiyum bakımından zengindir? Süt ürünleri,brokoli, soya sütü, ton balığı ve diğer balık çeşitleri adet ağrısını hafifletmek için bolca tüketilmelidir.

Adet ağrısına sıcak su banyosu iyi gelirmi?

Adet ağrısının nedeni olan adet kanamasının bir türlü meydana gelememesi özellikle kan damarlarını genişletici faydaları olan sıcak su banyosu ile önemli ölçüde giderilebilmektedir. Banyo haricinde kasık ve karın bölgesine uygulanan sıcak baskı (kompres) uygulamaları da işe yaramaktadır. Bir havluyu sıcak suya batırıp cildi yakmayacak bir sıcaklıkta cilde tampon ederek uygulamak adet ağrılarını geçirmek için gerçekten yararları olan bir doğal çözüm yoludur.

Adet ağrısını geçirmek için pilates ve nefes egzersizleri

Karın ve rahim bölgesindeki kan dolaşımını düzenlemesi nedeniyle pilates, yoga, fitness gibi egzerszilerin adet ağrısını geçirmek için bir hayli etkili olduğu bilinmektedir. Dikkat edilirse sporcu hanımların hareketsiz yaşayanlara nazaran adet sancılarından çok daha az muzdarip olduğu bilinmektedir.

Kafeinli yiyecekler adet sancısına neden olur mu?

Çay, kahve ve çikolata gibi kafein içeren besinlerin adet sancısını artırdığı bilinmektedir. Özellikle adet dönemlerinde kafein içeren yiyecek ve içeceklerden mümkün olduğunca uzak durulması gerekmektedir.

Adet Sancısına Karşı Ne Yapmalı?

– Ihlamur gibi sıcak içecekler içilmeli

– Yorgunluk ve stresten uzak durulmalı

– Uyku düzenine dikkat edilmeli ve uykusuz kalınmamalı

– Ayakta beklemek regl sancılarını artırır. Mümkün olduğunca adet dönemini oturarak geçirmeli

– Vücudun ihtiyacını sağlayacak kadar bol su tüketilmeli, sigara ve alkolden uzak durulmalı

– Lifli yiyecekler tüketilmeli ve karın bölgesi kan dolaşımını hızlandıracak masaj yapılmalıdır.

İlgili sorular:

Yazı hakkında yorum bırakın