Adet Gecikmesinin Nedenleri-Adet Gecikme Sebepleri Nedenleri

Adet Gecikmesinin Nedenleri-Adet Gecikme Sebepleri Nedenleri

adet gecikmesi nedenleri

adet gecikmesi nedenleri

Kadınlar iyi bilirler. Adet günü kanama olmasa veya birkaç gün gecikse hepimizi bir stres ve korku sarar. Stresin en büyük kaynağı ise adet gecikmesinin en önemli nedeni olan gebelik şüphesidir. Elbette çocuk sahibi olmayı herkes arzular ve hayal eder. Ancak beklenmeyen ve zamansız hamilelik te bir çok kişiyi maddi manevi türlü sıkıntılara sokabiliyor. Adet gecikmesinin tek nedeni elbette hamilelik değildir. Hastalıklar, beslenme ve hormon salgılaması gibi nedenlerden kaynaklı olarak bir çok etmek adet gecikmesi sebebi olabiliyor. Bu konuda ne kadar iyi bilgilenir ve adet neden gecikir sorusuna olası yanıtları bilirsek çözüm bulmada da o denli elimiz güçlenir. Şimdi adet gecikmesinin sebepleri neler olabilir ve adet neden gecikir sorularına yanıtlarımızı sizlerle paylaşalım.

Adet döngüsü, iki adet kanaması arasındaki süreye verilen isimdir. Adet döngüsü, adet kanamasının bittiği ilk günden başlar ve bir sonraki adet başlangıcına kadar sürer. Adet periyodu da denilen adet döngüsünün ortalama süresi 28 gündür. Ancak 21-35 gün arasında da adet döngüsü olan kişiler vardır. Adet döngüsü süresi uzamış ise, sebebi her ne olursa olsun, bu gecikme süresi dikkate alınmalıdır. Adet döngüsünün ilk günlerinde vücuttaki östrojen hormonunun salgılanmasında fizyolojik olarak bir artış olmaktadır. Bu artış yumurtlama işleminin başlaması için önemlidir.

Gebelikte ve doğum sonrası emziren annelerde adet gecikmesi.

Hamilelerde adet gecikmesi, progesteron hormonu salgılanmasından dolayı olağan bir süreç olarak karşılanmaktadır. Emziren annelerde de prolaktin isimli süt salgılatan hormon adet gecikmesine neden olabilmektedir.Emziren kadınlarda adet gecikmesi, doğumdan sonra 2 ay ve daha fazla süreye kadar sarkabilmektedir. Ancak herkesin bünyesi farklı özelliklere sahip olup doğumdan sonra 5-6 ay süreyle adet olamayan kadınlar da sıklıkla görülebilmektedir.

Yumurtalıklarda görülen işlev bozuklukları (yumurtalık disfonksiyonu)

Yumurtalık fonksiyon bozuklukları da adet döneminde gecikmelere neden olabilmektedir. adet döngüsünün (siklus) 5 gün veya daha fazla sarktığı adet gecikmesi durumlarında yumurtalıklarla ilgili bir rahatsızlığın olma ihtimali dikkate alınmalıdır. Yumurtalıklardaki işlevsel bozuklukların nedenleri çoğu zaman, endokrin sistemi ve tiroid hastalığı, rahimde görülen patolojik bir durum gibi nedenlerden ötürü olabilmektedir. Bu tür rahatsızlıkların tespitinde doktorunuz sizlere ayrıntılı ultrason tetkiki ve hormon analizi yapacaktır.

Jinekolojik Hastalıklar

Adetin gecikmesi sadece hormon dengesizliklerinden değil, aynı zamanda kadın hastalıları adı verilen miyom (çikolata kisti), adenomyozis, endometriozis, rahim ağzı veya rahim kanseri, dış genital organların iltihabı, gibi hastalıklardan dolayı da görülebilmektedir.

Polikistik over sendromu adet gecikmesine neden olur mu?

Polikistik Over Sendromu (PKOS) – kadınlarda en sık görülen hastalıklardan biri olup, çoğu zaman adet kanamasında gecikmeye neden olabilmektedir. Adet gecikmesinin yanı sıra şayet sizlerde aşırı kilo, sivilce, vücudun değişik bölgelerinde erkek tipi kıllanma (dudaklar, kasık, bacak, koltuk altı aşırı miktarlarda tüylenme), ciltte ve saçlarda yağlanma problemi varsa bu durum polikistik over sendromuna işaret edebilir. Polikistik over sadece regl kanamasında gecikme nedeni olmayıp, aynı zamanda kısırlık nedenleri arasında en önemlilerinden bir tanesi olarak ta bilinmektedir.

Adet Gecikmesinin Diğer Nedenleri:

-Aşırı kilo, vücut kitle endeksi (BMI) nin kadınlarda 25 ten fazla olması,
– Stres,
– Aşırı miktarda yapılan fiziksel egzersizler ve yorgunluk,
– Oral kontraseptif (doğum kontrol hapı) kullanımı
– Uzak ülkelere ve farklı iklimlere seyahat

etiketler: adet günüm gecikti, adet günüm geçti, adet kanamasında gecikme, adet neden gecikir, adet olamıyorum,adette gecikme, regl gecikmesinin nedenleri, regl kanamasında gecikme, regl olamıyorum

İlgili sorular:

Yazı hakkında yorum bırakın