Adet Gecikmesi Hamilelik Dışında Neden Olur-Regl Gecikmesinin Nedenleri

adet gecikmesi neden olur

adet gecikmesi neden olur

Bilindiği gibi adet gecikmesinin tek nedeni hamilelik değildir. Peki adet gecikmesinin hamilelik dışındaki nedenleri nelerdir?

Uzmanlara göre iki ay üst üste adet gecikmesi yaşanıyorsa bu normal kabul edilen bir durumdur. Fakat söz konusu zaman diliminden daha uzun süredir adet gecikmesi yaşanıyorsa hekime başvurulması gerekiyor. Öncelikle normal adet döngüsünün yapısını bilmek gerekiyor. Adet döngüsü siklüs diye adlandırılırken, normal periyodunu 21-35 gün arasında tamamlayan bir süreci kapsıyor. Eğer normal değerler arasında olması gereken adet döngüsü süreci 35 günden fazla sürüyorsa adet gecikmesi oluşuyor. Adet gecikmesi durumlarında akla ilk gelen seçenek ise hamilelik oluyor. Hamilelik durumunda tabi ki adet gecikmesi ve adetin hiç gerçekleşmemesi durumları oluşuyor ama tek başına adet gecikmesi hamilelik anlamına gelmiyor. Adet gecikmesi bazı hastalıkların ya da sorunların da belirtisi, habercisi olabiliyor.

Üreme organlarındaki hastalıklar, hormonal etkenler, aşırı kilo alma yada verme, ağır egzersiz ve yoğun stres adet gecikmesine hamilelik dışında neden olan diğer etkenler arasında yer alıyor. Fakat tüm bu nedenlerin arasında hamilelik dışında adet gecikmesinin en yaygın nedenini yumurta gelişiminde önemli bir görevi olan folikülün çatlamaması oluşturuyor.

Adet gecikmesinin gebelik dışındaki nedenleri nelerdir?

Adet gecikmesinde hamilelik dışında en sık yaygın neden yoğun stres yaşanmasıdır. Stress nedeniyle vücutta hissedilen gerginlik, adet düzenini de büyük ölçüde etkiler. Bunun nedeni çok yoğun stresin, cinsiyet hormonu olan GnRH’nin seviyesini azaltmasıdır. Cinsiyet hormonu azaldığında yumurtlama durur ve sekteye uğrar. Adet gecikmesinin diğer bir nedeni ise hastalıktır. Kısa süreli nezle yada grip gibi bir hastalık da yaşanması durumunda bile bu hastalık hormonları etkileyebilir. Günlük yaşantıda yapılan değişimler de kadınların biyolojik saati etkileyerek adet gecikmesine neden olabilir. Eğer kullanılan herhangi bir ilaç söz konusu ise bu da adet gecikmesinin bi başka nedenidir. Çünkü bazı ilaçların içeriğinde bulunan bileşenler yan etkisi yaratarak hormonları etkileyen nitelikte olabiliyor.

Fazla kilolu olmak da adet gecikmesinin nedenleri arasında yer alıyor. Çünkü vücuttaki yağ oranı hormonal olarak bünyeyi etkileyerek düzensizlik yaratabilmekte. Kilo dengelendiği anda vücut normal adet döngüsüne geri dönmektedir. Bunun aksine zayıf olmak da adet dengesini bozmak için başlı başına bir neden olabilir. Vücuttaki yağ oranının fazla olması gibi az olması da hormonsal açıdan sağlıksız bir bünye oluşturmaktadır. Aynı şekilde kilo normal seviyeye çıkarıldığında adet döngüsü de normale döner. Perimenopoz yani geçiş dönemi ve menepoz döneminde de adet gecikmesi yaşanmaktadır.

adet gecikmesine ne iyi gelir

adet gecikmesine ne iyi gelir

Bazı hastalıklar da adet gecikmesine neden olarak belirti gösterebilmektedir. Örneğin yumurtada oluşabilecek endometriozis kistleri ve yine oluşabilecek iyi ve kötü huylu tumor adet gecikmesine neden olabilmektedir. Hormonal denge bozuklukları içerisinde bulunan tiroid bezi fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu ve süt hormonu olarak bilinen prolaktin hormonu en sık görülen salgı bozuklukları arasında yer almaktadır.

Adet gecikmesine karşı çözüm yolları nelerdir?

Hamilelik dışındaki adet gecikmesi için 2 aydan uzun süreçler söz konusu ise öncelike doktora başvurmalısınız. Doktorunuz size sorunun ne olduğu konusunda yardımcı olacaktır. Adet gecikmeleri ve adet düzensizlikleri için hamilelik dışındaki nedenlerde kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından muayene, ultrasonografi gibi yöntemler kullanılır. Ayrıca detaylı hormon profili analizi, kan testleri de önemli veriler oluşturmaktadır. Bazı hastalıklarda ise farklı tahlil yöntemleri, röntgen ve bilgisayarlı tomografi gibi araçlar da kullanılmaktadır. Tüm kontrollerinizi yaptırarak doktorunuzun koyduğu tanı çerçevesinde yardımcı ilaçlar ile adet gecikmesi sorunundan kurtulabilirsiniz.

İlgili sorular:

2 Yorum

  1. xxxx 29 Mart 2015
    • admin 06 Şubat 2017

Yazı hakkında yorum bırakın