20 Yaş Dişi Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi- Yirmilik Dişlerin Çekimi

20 Yaş Dişi Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi- Yirmilik Dişlerin Çekimi

20 yaş dişlerinin ağrısını çekenler iyi bilir. Ağrı ve sancı kavramını sanırım bu diş sızlamaları haricinde daha iyi anlatabilecek bir bedensel ağrı herhalde yoktur. Yirmi yaş dişleri neden ağrır ve nasıl çürür merak ediyorsanız yazımızın devamındaki bilgilere göz atınız.

20 yaş dişleri her zaman zararlı değillerdir. 20 yaş dişlerinin doğru pozisyonda çıkması ve çevre dokulara zarar vermemesi halinde bu dişlerin yerinde kalmasında bir sakınca yoktur. Çene kemiği ile kaynaşmış ve anormal pozisyonlu bir dişin ileride yol açacağı sıkıntılar göz önüne alınarak dişin röntgen sonrası çekimine karar verilebilir. Yirmilik dişlerin şu durumlarda tehlikeli olabilmektedir

– Çürük: 20 yaş dişinin pozisyonundan dolayı o dişte veya komşu dişte çürük görülebilir.

– Dişeti enfeksiyonu: 20 yaş dişinin tam çıkmadığı durumlarda yemek artıkları ve bakteriler 20 yaş dişinin çevresindeki diş etinin altına girerek enfeksiyona neden olur. Bunun sonucunda ağız kokusu, ağrı, yüzde şişme ve ağız açıklığında azalma görülebilir. Enfeksiyon lenfler aracılığıyla yanak ve boyun bölgesine yayılabilir.

– Basınç ağrısı: 20 yaş dişinin komşu dişlere basınç yapmasından dolayı ağrı olabilir. Bazı vakalarda bu basınçtan dolayı dişlerde aşınma olur.

Ortodonti: Pek çok genç hasta dişlerindeki çapraşıklıkları düzelttirmek için ortodontik tedavi görür. 20 yaş dişleri yer darlığı nedeniyle özellikle ön bölgede diş çapraşıklıklarının artmasına neden olur.
Protez:Total protez kullanan hastalarda gömük 20 yaş dişleri, protezde uyumsuzluk, vuruk ve kullanamama problemlerine neden olabilir.

Kist oluşumu: Gömük ya da yarı gömük 20 yaş dişinin çevresindeki yumuşak dokuda kist oluşabilir. Bu kist ve dişin alınması, ileride oluşabilecek kemik ve komşu diş hasarını önleme açısından büyük önem taşır. Nadiren de olsa kistin içinde tümör gelişebilir veya kistin aşırı büyümesine bağlı olarak çenede spontane kırıklar meydana gelebilir.

20 yaş dişinin konumu, şekli ve boyutuna bağlı olarak uygulanacak işlemin zorluk derecesini değiştirmektedir. Çekimden sonra hafif bir şişlik, ağrı ve kanama olabilmektedir. Yirmilik dişlerin çekimiyle ilgili şunları söyleyebiliriz:

“Daha özel işlemler gerektiren bazı karmaşık çekimler de uygulanabilir. Diş hekiminizin alacağı önlemler ve vereceği tavsiyeler yan etkileri en az seviyeye indirir. İleri yaşlarda esneklik azaldığı için çekim zorlaşır, iyileşme süreci daha da uzar.’’

20 yaş dişi çekimi sonrası bakım önerileri şunlardır:

* Yara yeri kesinlikle kurcalanmamalı.

* İlk 24 saat boyunca diş çekilen tarafla çiğneme yapılmamalı.

* Kanamayı artırıp iyileşme sürecini uzattığı için ilk 24 saat sigara içilmemeli.

* Kan pıhtısının yerinden oynamaması için hasta tükürmemeli.

* Kanama kontrol edilmeli ve dikiş atılmamışsa steril gazlı bezle tampon yapılmalı.

* Operasyon sonrası bölgeye soğuk bir tampon uygulayarak dolaşım yavaşlatılmalı ve yüzün şişmesi engellenmeli. 20 dakika soğuk tampon, 20 dakika ara, sonra tekrar 20 dakika soğuk tampon şeklinde…

* İlk 24 saatten sonra her 2 saatte bir ılık tuzlu suyla gargara yapılmalı.

İlgili sorular:

Yazı hakkında yorum bırakın