20 lik Diş Çekimi Sonrası Kanama ve Ağrı Ne Kadar Sürer

20 lik Diş Çekimi Sonrası Kanama ve Ağrı Ne Kadar Sürer

20 lik Diş Çekimi

20 lik Diş Çekimi

20 lik dişler genellikle herkeste problem çıkaran ve er geç çekilmesi gerekebilen dişlerdir. Kendi tabirimle adeta sorun yumağı olan bu dişlerden kurtulabilmek için belki de diş çekimi en kalıcı ve kesin yol olarak görülüyor. Ancak diş çekimi dediğimiz şey kesinlikle kolay değil. Acı ve ağrı, 20 lik diş çekiminin kanama ile birlikte görülmesi kaçınılmaz görünüyor.

20 lik dişler ağızda en son süren ve ağız sağlığı açısından en az öneme sahip dişlerdir. Bu dişler 3. büyük azılardır 20 yaş dişi olarak adlandırılmalarının nedeni 17-23 yaş arasında sürmeleridir.
Beslenme alışkanlıklarının değişmesiyle çenelerimiz küçülüyor. Bu sebeple artık dişlerimiz çenede rahat bir şekilde sürecek yer bulamıyorlar işte bu yer darlığı ve dişlerin çıkmaya eğilimi 20 yaş dişleri problemlerini oluşturuyor.

Çoğu insanda ağzın dört köşesinde birer adet olmak üzere toplam dört tane 20 lik bulunur. Genellikle dişetine veya kemik içerisine gömülü bulunurlar yada yer darlığı yüzünden farklı yönlerde sürerler. Bunlar bir dizi probleme yol açtığından daha fazla sıkıntıya neden olmadan hekiminizin kararıyla çekilmeleri gerekir.

20 lik dişin yol açtığı sıkıntılar çeşitli faktörlere göre değişir. Çenenizin boyutu, dişin süreceği yön, problemin büyüklüğünde belirleyicidir. Belki hiç bir ağrı şikayetiniz olmayabilir ama diğer dişler büyük risk altındadır.

Atalarımız sert diyetleri için daha geniş çenelere ve daha fazla dişe ihtiyaç duyuyorlardı. Değişen yemek alışkanlıklarımız ve yumuşak besinler yüzünden artık bu kadar fazla çiğneme kuvvetine ihtiyaç duymuyoruz. Bu nedenle çenelerimiz evrim geçirerek küçülüyor.

20lik diş çekimi normal diş çekiminden farkı var mıdır?

Evet , farklıdır . yirmilik dişlerin çene kemiğindeki konumu, duruş pozisyonu,büyüklüğü, üzerinin kemikle kaplı olması veya mukoza ile kaplı olması çekimi zorlaştırabilir.

Bu bölgede kolay bir çekimden sonra hafif şişlik, ağrı ve kanama görülebilir. Bu çekimi takiben bu bölgede çekim boşluğuna kan toplanmaz ve ortam kuru kalırsa alveolit-kuru soket-dry soket – denen bir iyileşme sorunu yaşanabilir.Birkaç gün sonra bu durum düzelir. Eğer dişhekiminizin tavsiyelerine uyulursa iyi bir postoperatif( işlem sonrası ) bakımla gerek ilaç, gerek doktorunuzun gözlem ve pansumanıyla hastada bu sorunlarla karşılaşılmayabilir.
İleri yaşlardaki hastalarda kemik yapısı yoğunlaştığı ve esneklik azaldığı için çekim zorlaşır, iyileşme yavaşlar.

20 lik diş çekimi sonrası ağız bakımı

 • Yara yeri ile oynanmalıdır. Yoksa ağrı, enfeksiyon veya kanama gelişebilir.
 • İlk 24 saat boyunca o taraf ile çiğneme yapılmamalıdır.
 • İlk 24 saat sigara içilmemelidir. Çünkü sigara kanamayı arttırıp iyileşmeyi bozar.
 • Tükürülmemelidir. Yoksa pıhtı yerinden oynayabilir ve kanama durmaz.
 • Kanama kontrol edilmeli. Eğer dikiş atılmamışsa steril gazlı bezle çekim sonrası 15–30 dakika tampon yapılır. Pıhtı oluşana kadar tampon ağızda tutulmalıdır. Tampon alındıktan sonra kanama devam ediyorsa yeni bir tane konur.
 • Yüzdeki şişmenin engellenmesi için Operasyon sonrası bölgeye soğuk bir tampon uygulayarak dolaşım yavaşlatılır. Uygulama şöyle olmalıdır: 10 dakika soğuk tampon- 2 dakika ara- tekrar 10 dakika soğuk tampon şeklindeki periyotlarla devam edilir.
 • İlk 24 saatten sonra tuzlu suyla ağzı gargara yapmak iyi gelir. Karışım 1 bardak ılık suya 1 çay kaşığı tuz koymak suretiyle hazırlanır.
 • Yine ağız hijyeni durumuna göre günde 2 defa sabah-akşam dişleri fırçaladıktan sonra antiseptik gargaralarla gargara yapılması önerilebilir.

İlgili sorular:

Etiketler:

Kullanıcı Yorumları Sayısı: 35 “20 lik Diş Çekimi Sonrası Kanama ve Ağrı Ne Kadar Sürer”

 1. aras dedi ki:

  20 lik dişimi çektirdikten 1 ay sonra dişetinde ilthaplanma oldu. basit bir antibiyotik tedavisi ile iyileştim.

 2. admin dedi ki:

  peki tekrarladı mı,

 3. by. ozkurt dedi ki:

  mahvoldum daha bugun cektirdim ameliyat 2.5 saat sürdü kemikeride kestiler et diye bişey kalmadı gözler yaşarıyo ağrıdan.geçicek gibi değil nasıl bi derinlikteymiş ALLAHım sabrına şükürler olsun…

 4. duygu koç dedi ki:

  umarım bidaha yasamam ameliyat esnasında bayılmışım..

 5. tuğçe dedi ki:

  ben çektıreli tam 1 hafta oldu. yarım saat sürdü benimde elmacık kemiğiyle birleşikmis ve çekme sırasında 2 iğneye rağmen inanılmaz acı hissetim. bittikten sonra uyusukluk sürdüğü için bişey anlamadım fakat uyuşmam geçtiğinde inanın yutkunamıyordum bile.2.gün şişme meydana geldi ve buz tedavısı yaptım kendıme 4 günde anca indi şişlik. 1 haftadır çorba muhallebi sulu yemeklere ekmegın ıcını koparark bandıra bandıra yemek bile koyyo insana allah sabır versin çok kötü birşey !!!

 6. Ugur dedi ki:

  Inanmayacaksiniz belki ama doktorum kolay bir cekim olacak dedi daha once hic dis cektirmemistim. uyusturucu igne yapti 5 dk sonra operasyon basladi 10 dk dolmadan bitti. suan 2.gunum bitti cok sukur cigneyerek yiyorum kanama durdu. Ilaclarida duzgun aldigimdan agri yok. Herkese Allah sifa versin. Operasyondan korkmayin o dis agrisi cekilmez cektirin rahatlayin.

 7. Büşra dedi ki:

  Benim 20 lik dişim gömülüydü ameliyat 1,5 saat sürdü bugün tam 1 hafta oldu ve ağrı devam ediyor yiyemiyorum ağzımıda açamıyorum bana bir önerisi olan varmı

 8. Bob dedi ki:

  Ben bugn çektrdm tam 5 dakikada çekldi gömülü dişim kanama henüz durmadı .. Tam 3 saat oldu Kötü mü normal mi bu onu ögrenmek istiyorum

  1. ebru dedi ki:

   6 saate kadar kanaması normal sonra azalıcak azalmazsa zaten problem var demek

 9. ebru dedi ki:

  ben pazartesi günü akşam çektirdim dişimi iltihaplanmıştı 12 tane iğne vuruldum iğnemin bittiği akşamda çektirdim 2 dk sını almadı doktorun çıkarttı dikiş attı tampon yaptı kanama fazla oldu ama tükürmedim yutmamı söylediği için yuttum buda mide bulantısı yaptı. 3 gün oldu ama ağrım devam ediyor en kötüsüde ağzımı açamıyorum yemek yemekte cok zorlanıyorum. bu ne zamana kadar devam edecekkk 🙁

 10. Ali İNCE dedi ki:

  Dün yoğun ağrıdan dolayı, arkadaşımın çalıştığı diş doktoruna gittim. Güzel güzel oturuyosun ilk önce ama sonra öyle güzel güzel sonuçlanmıyor 🙂 3 tane morfin ve çeşitli spreyler iğneler falan vurdu dişime doğru çünkü bi türlü uyuşmadı. Ben direkt gittiğim için film olmadan yirmilik dişimi çektirdim ve pişman oldum. Dişimin durumu görülmeden diş çekimi başladı. Dişimin kökü bir öndeki dişin altına girdiği için resmen bir eziyetti benimki. tam iki saattte anca çıktı diş yerinden. Bağırmaktan boğazım ağrıdı.Eşimin yanında rezil oldum 🙂

  Siz siz olun arkadaşlar ilk önce dişinizde apse var mı sıkıntı var mı baktırın ondna sonra tedavi olduktan sonra çektirin. Yoksa uyuşma bi türlü olmuyo ve acı üstüne acı çekiyosunuz.

  Şimdiden geçmiş olsun…

 11. ss dedi ki:

  Alt 2 yirmilik dişimi birlikte çektirdim çekerken çok az bi acı hissettim ama çekim rahattı ilk 2 gün aşırı kanamam oldu 3. gün hafifledi. yemek yemerken zorlanıyorum şu an 6. gün sağ tarafımda ağrı başladı kulağıma ve başıma vuruyor ağrısı antibiyotik, ağrı kesici ve gargara kullanmaya başladım ağrı devam ediyor.

 12. çağla dedi ki:

  merhaba bende 6 gün önce cektırdım ama hala agrılarım devam edıyor çenemi gıç açamıyorum corbadan başka bırsey yiyemiyorum agrı kesıcımı ve antıbıyotığımı duzenli kullanmama rağmen iltihaplanma olmuş. dikişlerimin açılmış olabıleceği söylendi çenemi açamadığım için kesin bilgi verilemedi sormak istediğim bu durum daha ne kadar sürecek bilgi lüfen

 13. diğdem dedi ki:

  merhaba bende bir hafta önce 20 lik dişimi çektirdim ve ağrım hala sürüyor.Çektirdikten sonra 2 gün boyunca ağrıdan yatamadım hastaneye ağrı kesici iğne yaptırmaya ble gittim.Bir hafta olmasına ramen hala ağrım var benim bu çektidiğim kinci 20 lik dişim ilkkinde de çektirdikten sonra kanamam hiç durmamıştı ve hastaneye gittimde dişiş atmak zorunda kalmışlardı çünkü doktorum gömük olan dişimi gereginden fazla oymuştu.Şimdi de bu dişim hergün ağrı kesici almaktan yoruldum umuyorum tüm agrısı olanlar tez zamanda iyileşir insanın neseri acıyorsa canı orasıymış 🙁

 14. engin dedi ki:

  bugun çekildim 3 kez oldu ilk 2 si acımamıstı bu çok acıdı uyuşma gectı agrı çok şiddettli ne ypcağımı bilmiyorum majestik agrı keici aldım daha ne alabilirim sizce acım çok lütfen yardımmm

 15. Merve dedi ki:

  Merhabalar… 2gün önce saat 15:00 da başlayan iki adet sol tarafımdaki yirmilik dişler çekildi ve dikiş atıldı. İlk başta anestezi olduğu için “iyi ya diğer tarafı da çektiririm kurtulurum.” diye düşündüm. Fakat ağrı ve acı başladıktan sonra lanet ettim. Sorum şu diş teli takmam için doktorum soldaki yirmilik dişimin çekilmesini söyledi ve çektirdim şimdi diğer yirmilik dişleri çektirmeden tel tedavisi uygulanabilir mi?

 16. aslı dedi ki:

  Sağ alt yirmilik dişimi 4 gün önce çektirdim çektirdiğim gün ve ertesi gün hiç ağrı sızı çekmedim. Şişkinlik filanda olmadı ama şimdi yutkunurken çektirdiğim taraf ağrıyor mu acıyor mu neyse tam anlamıyorum ama beynime işliyor. Dün kola içtim acaba ondan mı ? Birde yanınıdaki sağlam dişide çürütmüş. Gömülüydü. Yardılar aldılar . Onda sıkıntı yokta neden 3 günün sonunda sızlamaya, acımaya başladı onu anlamadım . gargara

 17. aslı dedi ki:

  ay mesajım kendiliğinden gitti. Gargara filan vermedi . Dişimi fırçalayamıyorum . Ne yapcam bir yardımcı olur musunuz ? Tuzlu suyla yapmaya korkuyorum .

 18. Adem dedi ki:

  Dün akşam gömülü disimi ve üst geneldeki 20 lik disimi d çektirdim. 35 dakika sürdü toplam. Hiç ağrı sızı olmadı ameliyatta. 4 saat sonra falan bir ağrı hissetmeye başlayınca yapıştırdım ağrı kesiciyi 🙂 neyse bugün bir ağrı yok yinede ihtiyaten 1 tane daha ağrı kesici alıcam. Antibiyotik artı gargara ile bir kaç güne birşey kalmaz herhalde. Tek sorun yemek 🙂 onuda bir şekil hallederiz artık.

 19. uygar dedi ki:

  ben 1 saat önce gömülü çürük yirmilik dişimi cektirdim 2 iğne yaptilar yuşmadan sonra 20 dk bir öperasyonla aldılar daha tamponu cıkarmadım uyusukluk gecmedi gecince agrı baslayacakmı bilmiyorum umarım yogun agrı olmaz:(

 20. Aybüke Ezgi dedi ki:

  Tam bir hafta önce neredeyse 10 dakikadan az bir süre ile 20 lik dişlerimden birini çektirdim. Yalnız bu diş yamuk çıktığı için onun yanındaki dişi kırmak durumunda kaldı doktorum. Dolgu yapılacak ona. Bazen çekilen yer ağrıyor ama, diğer dişlerim daha fazla ağrıyor. Önceden, 20 lik dişim yamuk çıkıyorya o baskı yapıyor diğer dişlere ondan ağrıyor, diyordum. Şimdi bir cevap bulamıyorum. Doktora tekrar gideceğim ama okulum var, ve doğrusu biraz da çekiniyorum yine çekilirse bir başka 20 lik dişim diye… Ağrı kesiciler de midemi mahvetti. Allah hepimize şifa versin, diş ağrısı ne de kötüymüş…

 21. Emine dedi ki:

  Bende 4 gun once cektirdim.perisan oldum agrisi hala suruyor gomulu bir 20 lik disim daha var dr. Zor bir yerde dedi 1 hafta sonrada onu cekecem ama cok korkuyorum 4 gundur yasadiklarimi anlatamam acidan perisan oldum.

 22. Bilge dedi ki:

  Bende çok korkuyordum.Korkudan günlerce rüyalarıma girdi.ama şimdi çok şükür 4 yirmilik dişimden de kurtuldum.10 dakika bile sürmedi.İşin sırrı iğnede.İğneden sonra uyuştuğu için,hiçbir ağrı hissetmedim.Korkmayın,ertelerseniz diğer dişlerinize zarar verebilir

Okur Yorumu Yapabilirsiniz